Maliny - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

Dzięki .Ta Laszka jakaś trudna do przyjęcia odmiana .W ubiegłym roku przyjęły się dwie z dziesięciu na jesień dosadziłam osiem i znowu widzę ,że cztery są suche .Czy ktoś z Was wie jak odróżnić młode sadzonki Laszki od Golden Quin[nie wiem dokładnie jak się pisze -są żółte]Rosną w następnym rzędzie i tak się rozlazły ,ze weszły aż w tą Laszkę,ale obok tej Laszki też się pojawiły z ziemi malutkie odrosty i nie wiem które są które?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Maliny ciecie

Post »

Jak odróżnić pędy to nie wiem, ale obie owocują na pędach dwuletnich i obie będą miały robale :lol:
Ja mam tylko Laszkę. Miałbyś problem gdybyś pomieszał z powtarzającą, a tak chyba nie ma znaczenia, tak sądzę.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2969
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny ciecie

Post »

betiglo pisze:Dzięki .Ta Laszka jakaś trudna do przyjęcia odmiana .W ubiegłym roku przyjęły się dwie z dziesięciu na jesień dosadziłam osiem i znowu widzę ,że cztery są suche .Czy ktoś z Was wie jak odróżnić młode sadzonki Laszki od Golden Quin[nie wiem dokładnie jak się pisze -są żółte]Rosną w następnym rzędzie i tak się rozlazły ,ze weszły aż w tą Laszkę,ale obok tej Laszki też się pojawiły z ziemi malutkie odrosty i nie wiem które są które?
Czasem jedna odmiana malin jest bardziej ekspansywna niż druga i może zdarzyć się, że wyprze tę drugą odmianę. Teraz Ci to nie grozi, ale spróbuj w tym roku obserwować łodygi i sposób rośnięcia pędów, a jak zaowocują różnymi kolorami owoców to w przyszłym roku już je będziesz odróżniać i będziesz mieć kontrolę usuwając pędy niekorzystne dla Ciebie.

Ja mam Laszkę i Glen Ample, bez problemu je odróżniam - Glen Ample ma łodygę gładziutką, Laszka ma drobne "kolce".
Szwagierka ma jakąś żółtą starą odmianę maliny żółtej owocującej na pędach dwuletnich, ma bardzo charakterystyczną łodygę i inny odcień zieleni od czerwonej, którą ma też bez nazwy :wink:
Nauczysz się przez obserwację.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

No wiem,że później je odróżnię ,chodziło mi jak odróżnić malutkie odrosty ,chciałam mieć więcej tej Laszki.A jak je uchronić przed tymi robalami?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Maliny ciecie

Post »

betiglo nie ma szans, żeby robala nie było na owocujących na pędach dwuletnich, to najczęściej robota Kistnika malinowca. Chyba, że będziesz próbować walczyć ostrą chemią. Ja chemii nie stosuję i nie polecam, z malin mam 90% powtarzającej i mam święty spokój.
Tu znajdziesz info, jeśli chcesz uzywać chemii. Tylko uważaj na pszczoły :!: :!: :!: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p3054406
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

No ale te owocujące na pędach jednorocznych są później ,laszka jest wcześniej ,chyba ,ze sa odmiany wczesne owocujące na pędach jednorocznych oprócz Polany i Polki?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Maliny ciecie

Post »

No i dlatego nie mają robali, bo są późniejsze. Na malinach owocujących na pędach jednorocznych (np. odmiana Polana czy Polka) kwieciak malinowiec i kistnik malinowiec w sierpniu i we wrześniu nie stanowią problemu.
gosiek1500
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

Witam,
kupiłam odmiany Polanę, Polkę i Pokusę i wsadziałam sadzonki w zeszłym tygodniu.
Wiem, że te odmiany ścina się na jesień, ale czy to się tyczy również pierwszego roku po posadzeniu?
Kiedy jest tylko 1 pęd? Mam go ściąć za jakiś miesiąc?
dzięki za odpowiedź
pozdrawiam
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3676
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny ciecie

Post »

Ja teraz przycinam pędy Polana. Tnę od góry tę część co dała owoce. Odcinam tak po 30cm od góry. Mam nadzieje na owoce z pozostałej części jeszcze przed mrozami. Maliny mam w donicach w namiocie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
thiago
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 lip 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przycinanie malin zimą?

Post »

Można przycinać teraz maliny? Sa jednoroczne Polan i Polka.temperatura dziś +1C .
Po ziemi czy w kolano?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Maliny - cięcie

Post »

Szkoły są różne. Niektórzy Ci powiedzą że możesz przycinać nawet w największe mrozy bo pędom nic nie szkodzi (bo i tak są suche). Ja jednak stosuję inną szkołę:
- przycinanie malin jesiennych po zbiorach (po przymrozkach, w dni suche aby rany dobrze wyschły, ok. listopada) gdy wystąpiła jakaś choroba lub jeśli plantacja jest zdrowa to nawet przycinanie na przedwiośniu
- odradzałbym cięcie teraz z powodu wystąpienia możliwych mrozów. Część powie "przecież to suchy patyk" ale chciałbym zaznaczyć że świeża rana (mimo że w suchym pędzie) bardzo ciągnie mróz do środka rośliny. To tak jakby porównać świeżą ranę u człowieka i sól (jako mróz), gdy rana jest świeża posypanie solą jest bardzo nieprzyjemne. Natomiast gdy rana się już ładnie zagoi to sól już nie wywiera na niej wpływu. Wracając do malin tuż pod ziemią na tych właśnie pędach które będziemy wycinać znajdują się pąki przypowierzchniowe (na każdej części podziemnej pędu- w ilości 3-5 na każdy pęd). Są to bardzo wartościowe pędy ale przez mróz który może wniknąć przez świeżą ranę można się ich niestety pozbyć.
Pozdrawiam Paweł
thiago
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 lip 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Wiosną można przycinać?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Maliny - cięcie

Post »

Najlepiej na przedwiośniu, gdy już nie będzie dużych mrozów i przed pełnym ruszeniem soków w roślinie.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”