Maliny - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dawid1714
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 29 sty 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

to że dwuletnie powycinałaś to dobrze, a co do skracania to moja mama co roku skraca je tak do około 70 cm, i nie narzeka na brak owoców, ale to też zależy na jaką wysokość je obcięłaś, moja mama zawsze mówi ze jak dziadek sie wziął za obcinanie malin ale to już szmat czasu do tyłu to je poobcinał tak na ok 20 cm to w następnym roku nic nie mieli
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2969
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny ciecie

Post »

Nie wiem czy piszemy o tym samym.

Ja maliny owocujące na pędach dwuletnich obcinam na wysokość ok 1,5 m. Poniżej 70 cm moje nie mają owoców :roll:
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
gracha
1000p
1000p
Posty: 4328
Od: 23 maja 2012, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Maliny ciecie

Post »

Moje maliny poskracałam tak do 1 metra więc myślę że według waszej opinii będą owocować w przyszłym roku :heja
Pozdrawiam Gracha
Mój Raj cz.5
Moje wątki
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2969
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny ciecie

Post »

piotrek1111 pisze:W zeszłym roku jesienią zakupiłem 2 krzaki malin nie wiem jaka to jest odmiana na kartce widniał tajemniczy napis ,,malina,,.
Na wiosnę następnego roku malinka zaczęła ładnie rosnąć i owocować do jesieni i teraz mam pytanie czy podcinac na zimę czy zostawić tak jak jest.
Inne maliny wsadziłem już w tym roku na wiosnę ładnie urosły pewnie w przyszłym roku będą już owoce.
Może ktoś napisze jak to jest w zasadzie z tym cięciem malin? Przycinać wszystkie ? ;:88 ;:88 ;:88
Jedną stronę wcześniej napisałam:
ostatnia szansa pisze:Już w wielu miejscach wielokrotnie było napisane, że maliny powtarzające można prowadzić:
- na jeden zbiór późny - jesienią wycina się wszystko przy ziemi,
- na dwa zbiory - jesienią zostawia się dolną część pędów (poniżej owocowania) tych które urosły od wiosny i usuwa się pędy które owocowały już dwukrotnie. Można wszystkie uciąć na pewnej wysokości i wiosną wyłamać te martwe - te które owocowały już dwukrotnie. Można wiosną wyłamać martwe pędy i uciąć martwe czubki jeśli nie wykona się cięcia jesienią.

Prowadzenie na jeden zbiór ma same zalety np:
- proporcjonalnie duża ilość malin przy każdym zbiorze (przy prowadzeniu na dwa owocowania będzie mniej),
- wszystkie owoce bez szkodników (w tych wczesnych mogą być "robaki"),
- łatwa obróbka - wycinam jesienią wszystko i nie zastanawiam się co wyciąć a co przyciąć.



W malinach powtarzających wycinam jesienią wszystkie pędy, a na wczesne owocowanie mam posadzone maliny owocujące na pędach dwuletnich Glen Ample i Laszkę.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
AlekWawq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lis 2012, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Maliny ciecie

Post »

Mam ten sam problem. W weekend chcę przyciąć trochę moje maliny, ale nie wiem dokładnie jak to zrobić - w tych sprawach jestem totalną amatorką. Pomoże ktoś? :) Pozdrawiam!
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1351
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Maliny ciecie

Post »

Jesienne najlepiej wyciąć przed zimą zostawić około 10 centymetrów.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2025
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Maliny ciecie

Post »

W tym roku późno zabrałem się za sprzątanie malin owocujących w lipcu, odmiany NN.
Zastanawiam się czy jeszcze mogę jutro je przyciąć, tzn skrócić, obciąć na wysokości 150 cm, czy lepiej zostawić to do wiosny?
Nie chciałbym im zaszkodzić skoro już prawie zima. Co radzicie?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Bogumila_r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 sty 2013, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Maliny ciecie

Post »

Po raz pierwszy będę sadzic maliny i mam kilka watpliwosci.

Mam dwie odmiany: "Autumn Bliss" i "Heritage" - ale nie znalazlam informacji czy owocuja one na pedach jednorocznych czy dwuletnich? (Moze wiecie?) W zwiazku z tym nie jestem pewna jak je potraktowac po posadzeniu - przeczytalam, ze maliny po sadzeniu nalezy przyciac tuz nad ziemia i przysypac delikatnie ziemia (z tym ze to chyba dotyczylo sadzenia jesienia, a ja będę sadzic teraz). Wiec jezeli przytne wszystkie pedy, a okaze sie, ze moje krzaczki owocuja na pedach dwuletnich, to bedzie KLOPS! Przycinac czy nie przycinac? (Dodam, ze na pedach sa juz malutkie paczki).

I przepraszam, za brak polskich znakow!

Z gory bardzo dziekuje za pomoc i za wszelkie wskazowki!
(przepraszam - brak polskich znakow)
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

U mnie na działce rosnie kilka krzaków malin niewiadomego pochodzenia .W ubiegłym roku miały kilkanaście owoców .Przypuszczam ,ze to odmiana owocująca na pędach dwuletnich .Nie wiem ,które z tych krzaków owocowały?Wszystkie wyglądają podobnie ,są wysokości trochę ponad metr ,kilka ma dłuższe ponad 2-dwu metrowe pędy.Co z nimi teraz zrobić -przyciąć?jeśli tak to na jaką wysokość?/ W następnym roku to chyba uwiąże wstążeczki na tych pędach ,na których będą owoce to będe wiedziała, że mam je wyciąć/
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2969
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny ciecie

Post »

Jeśli to malina owocująca na pędach dwuletnich to powinieneś wyciąć tylko suche pędy i zostawić żywe - te które wyrosły w 2012. Jeśli nie potrafisz odróżnić (na suchych mogą być resztki owoców) to poczekaj aż troszkę pączki się zazielenią i wtedy będziesz widzieć suche pędy, ale łatwo wyłamać pączki i trzeba uważać.

Ale czy to pewne, że to są maliny owocujące na pędach dwuletnich? :( Nic nie piszesz o terminie owocowania)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

Czyli te pączki to będą tylko na nowych pedach ?
Wszystkie te pędy wyglądają podobnie niektóre są zupełnie gołymi badylami ,a niektóre mają takie króciutkie kikutki bo obydwu bokach.Owoce miały wcześniej niż Polka ,czy polana ,dlatego wnioskuje,że to odmiana owocujaca na pędach dwuletnich .
Przy okazji mam jeszcze kilka Laszek W ubiegłym roku nie owocowały ,ale wybiły na 1,5m.Czy mam je skrócić?
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Maliny ciecie

Post »

Bogumila_r pisze:Po raz pierwszy będę sadzic maliny i mam kilka watpliwosci.

Mam dwie odmiany: "Autumn Bliss" i "Heritage" - ale nie znalazlam informacji czy owocuja one na pedach jednorocznych czy dwuletnich? (Moze wiecie?) W zwiazku z tym nie jestem pewna jak je potraktowac po posadzeniu - przeczytalam, ze maliny po sadzeniu nalezy przyciac tuz nad ziemia i przysypac delikatnie ziemia (z tym ze to chyba dotyczylo sadzenia jesienia, a ja będę sadzic teraz). Wiec jezeli przytne wszystkie pedy, a okaze sie, ze moje krzaczki owocuja na pedach dwuletnich, to bedzie KLOPS! Przycinac czy nie przycinac? (Dodam, ze na pedach sa już malutkie paczki).

I przepraszam, za brak polskich znakow!

Z gory bardzo dziekuje za pomoc i za wszelkie wskazowki!
Bogusiu a co z korzeniami?
Jeżeli są dobrze ukorzenione np. z donicy trochę skróć
Natomiast z gołym i słabym korzeniem przytnij mocno 10 cm
Postaraj się o dobre ukorzenienie - odwdzięczą się w przyszłości
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Bogumila_r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 sty 2013, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Maliny ciecie

Post »

jurek16a pisze: Bogusiu a co z korzeniami?
Jeżeli są dobrze ukorzenione np. z donicy trochę skróć
Natomiast z gołym i słabym korzeniem przytnij mocno 10 cm
Postaraj się o dobre ukorzenienie - odwdzięczą się w przyszłości
Jurku, obie sadzonki z donicy, bardzo ladnie ukorzenione i juz posadzone. Na wszelki wypadek nie przycinalam niczego, ale teraz sie zastanawiam. Moze opisze dokladniej co z nimi:

- "Heritage" - sadzonka miala jeden ped, szybciutko wybily nowe i pieknie rosnie. Ten jeden ped - jak byl taki jest - zdrewnialy i nic sie z nim nie dzieje. Wiec moze uciac...?

- "Autumn Bliss" - byly (i sa) 2 pedy, ale zaczynaja sie na nich rozwijac paczki, wiec zgaduje, ze powinnam im dac szanse (?). U dolu odbija jakis jeden listek, ale cos niemrawo mu to idzie. Nowych pedow wlasciwie brak.

Czy mam cos obciac (i jak tak, to ile cm zostawic?) czy tez nie ruszac i dac im rosnac? będę bardzo wdzieczna za wskazowki, zupelnie sie nie znam na malinach... Z gory Dzięki!
(przepraszam - brak polskich znakow)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”