Wiśnie - samosiejki

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Wiśnie - samosiejki

Post »

Mam takie pytanie:
u sąsiadów w opuszczonej posesji rosną 3 młode drzewka wiśni, wysokość 1-1,5m, nie wiem jaka odmiana, ale na pewno coś ze starszych odmian i tu chciałam spytać czy one nadają się do dalszej uprawy, czy jest sens przenieść ich do siebie i oczekiwać owoców, czy trzeba jakoś specjalnie zaszczepić, jestem kompletnym laikiem więc proszę o podpowiedzi.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

Jeśli rzeczywiście samosiejki - nie ma sensu.
Musiałyby to być odrosty od starej wiśni i to jeszcze nie szczepionej - rosnącej na własnych korzeniach. Bardzo mało prawdopodobne. Wykluczyć nie można, możesz dociec czy rosła tam jakaś ciekawa stara wiśnia. Może znajdziesz pień po wyciętym czy uschniętym drzewie.

Jeśli chcesz, poczekaj aż zaowocuje któreś drzewko i uznasz że owoce Ci odpowiadają. Tylko wtedy jest sens się bawić w sadzenie u siebie. Drzewko ponad metr powinno już powoli zacząć owocować, niebawem się okaże.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

Moje samosiejki rosną bardzo szybko i szybko wchodzą w owocowanie. Owoce są bardzo smaczne, myślę, że warto je pozyskać, tym bardziej, że nie chorują tak jak te nowe odmiany.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

Tak to prawda warto czasem poczekać a nóż widelec coś ciekawego się trafi ,znajomy ma takie samosiejki i owoce smaczne i nie chorują wcale/zresztą on i tak nie ma czasu za bardzo i mało się tym interesuje są to są a rosną zdrowo bez żadnej chemii
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

Otóż to, wszystko sprowadza się do pytania czego to są samosiejki. Niektóre stare odmiany wiśni dają dość podobne, szlachetne siewki, a są to dobre odmiany.
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

A może to są odrosty korzeniowe które podobno nadają się do uprawy?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

Groser pisze:A może to są odrosty korzeniowe które podobno nadają się do uprawy?
Nadają się tylko w takim przypadku:
Rossynant pisze:Musiałyby to być odrosty od starej wiśni i to jeszcze nie szczepionej - rosnącej na własnych korzeniach.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Mirabela
1000p
1000p
Posty: 1899
Od: 30 wrz 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

Moja stara wiśnia Łutówka, już coś kiepsko zaczęła owocować. Pień jej był nieciekawie wyglądający. Sąsiad doradzał ją wyciąć. I właśnie wtedy na tym wysłużonym pniu wyrosła nawa gałązka, z roku na rok przybywało jej nowych gałęzi. W tej chwili wygląda to tak, jakby rosło nowe młode drzewko. I mówią, że nie należy rozmawiać do roślin. Wysłuchała moich próśb i dała radę wydać nowe pokolenie i w dodatku owocujące. Nie należy się spieszyć z wycinką.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - samosiejki

Post »

Łutówkę trzeba co jakiś czas odmładzać.Obcinałem gałęzie po owocowaniu,zostawały same kilkuty.
W ciągu następnego sezonu odrastała pięknie nowa korona z młodymi gałązkami.Drugie drzeko
miało podobną operację w nastepnym sezonie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”