Stare odmiany drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Aj-jaj, wielkość nektarynki to ile? miałem nektarynki wagi ok 50g i 180-200g :wink: Poniemieckie śliwy mogły być z jakich 50 odmian... :lol:
Odmian nie określi sie po kolorze i wielkości. Kształt, budowa owocu, pestka, liść, pąki, pora dojrzewania.

Kirki nie znam z bliska, ale to owoc ok 50gram, ciemny, bardziej okrągły niż owalny. Bardzo sympatyczny smak, trochę w renklodę.
Obrazek
Lowanka nie jest taka smaczna, natomiast duża i wcześnie a dobrze owocowała - była bardzo popularna z tego względu, handlowa. Ładny owoc, miał 80 g, czyli jak nektarynka :D Wyraźna bruzda dzieląca owoc na połowy. Smak raczej kwaskowo-winny.
Obrazek
Wyparły ją z sadów produkcyjnych amerykańskie odmiany, równie duże a lepsze. Jak też równie duże pochodne angielskiego Presidenta. Ten też by pasował :wink:
Obrazek

Co się jabłek tyczy: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e&start=98
:wit
hanki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 15 lip 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: prawie Zgorzelec:-)

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Najbardziej by chyba pasowała kirka, ale nie wiem czy ma bruzdę, ta stara nie miała. I miała zdecydowanie większe owoce niż 50g.
Anka
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Co to jest ... potem jest soczyste. Bardzo.
Obrazek[/quote]
Awatar użytkownika
mirek55522
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 mar 2012, o 04:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontakt:

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Mam coś podobnego na działce. Wyglądem przypomina żeleziaka.
Jak ma białe kropeczki to na pewno to.
Ciekawe skąd ta nazwa? ;:224
Mam też grochówkę.
Nie ma takiej okoliczności życiowej która zwalniała by człowieka od myślenia.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Witam
Antonówka zwykła może zapylić ligola i malinową oberlandzką?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Dla malinowej jest w zalecanych; Ligol nie wiem ale powinna, podobny okres kwitnienia.
:wit
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

A Antonówka zwykła nadaje się do jedzenia na surowo jak trochę poleży?
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

;:oj Jak dla mnie to się nie nadaje ;:oj
Ale posadzę ;:138
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Nadaje się, ale tarta. Gryziona wykrzywia na wszystkie strony.
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Witam,
ja również posiadm starą odmiane jabłoni, nie wiem dokładnie co to są za jabłka wygląda jak szara reneta? W ogrodzie jest jeszcze śliwka i papierówka. Papierówka o ile o tyle się trzym anatomiast te dwie stare jabłonie to myślałam o wycince, a tu teściowa sie zainteresowała jabłoniami, sąsiad szuka starych odmian no i ten post na forum. Fakt jabłka nie są specjalnie dobre, nadają sie jedynie na kompot lub placek, ale jak nic innego w ogrodzie jabłoń obradza bardzo dużą ilością owoców. Zastanawiam sie jednak nad pielenacją takich jabłoni? Czy są jakieś zabiegi dla tych drzew które spowodowałyby że jabłka staną się choś trochu słodsze. Przyznaję sie w tym temacie kompletnie się nie znam ... :)
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Szara reneta służy do przechowywania, robi się coś słodsza a ściślej mniej kwaśna po paru miesiącach. Warto koronę prześwietlić (czyli przyciąć odpowiednio), dobrze nasłoneczniona i z mniejszą liczbą owocujących gałązek da owoc większy i smakowo lepszy.
Jeszcze bardziej prześwietlania może wymagać stara papierówka, gdyż zwykle wiąże owoców zbyt dużo, a wtedy bywają zdrobniałe i mniej smaczne. Lepsze rosną na młodszych gałęziach.
Tym niemniej to nie są odmiany słodkie, taka ich uroda, raczej właśnie na kuchenny użytek - do tego celu jedne z lepszych. I witaminki mają więcej niż przeciętna :D
A wspomniana wcześniej Antonówka, kuchenna zdecydowanie, witaminki ma szczególnie dużo, ponad 2x więcej niż średnia. Prawie jak cytryna - a nie aż tak kwaśna :lol:
:wit
http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatolo ... 4-0909.pdf
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Dziękuje za odpowiedź, tak zrobie na wiosne przytne gałęzie z góry. Przy okazji odciazy pień drzewa co też dobrze by zrobiło bo już kiedys jedna z większych gałęzi pod naporem owoców pekła i ułamała się. Papierówka się strasznie szybko rozkrzewia w koronie, przynajmniej tak mi się wydaje, bo co ją trochę ogarnę to znów ma pełno gałęzi na sobie :) Zapowiada się procowita wiosna w ogrodzie. ;:138
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Szukałam informacji o cięciu drzew owocowych i natrafiłam na wasz wątek. Przeczytałam cały wątek i widzę,że trafiłam na znawców drzew owocowych. Może przy okazji uda się zidentyfikować moją sliwę. Atak właściwie to chciałbym ją przyciąc tylko nie wiem jak. Ogródek mam od dwóch lat. Poprzedni właścieciele uprawiali działkę przez 20 lat ale jak przejmowali ten ogród to ta śliwa już tam rosła. Jest ogromna. Gałęzie łamią się pod ciężarem owoców. Śliwiki bardzo duże ,słodkie na początku żółto -czerwone i już są słodkie.Potem zabarwiają się na fioletowo ale na tym etapie są już przejrzałe i jak spadają z drzewa dosłownie rozpryskują się. Pestka odchodzi od niedojrzałych owoców. Owoce już są dojrzałe pod koniec lipca.Nadają się na powidła.
Może podpowiecie co to za odmiana?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”