Stare odmiany drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Witam
Jeśli posadziłem Papierówkę i Grafsztynka inflandzkiego na podkładce M7 i miejscem szczepienia 2cm nad ziemią to podkładka dalej będzie działać?
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Tak, będzie.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Z moich obserwacji poczynionych w naszym regionie wynika, ze stare odmiany ( niemieckie) charakteryzują się długim okresem wegetacyjnym. Jabłonie czy też śliwy lub grusze zaczynają już pękać, a owoce dojrzałe do zbioru są ok. przełomu września/października do końca października. W ogrodzie babci jabłoń już pęka, a owoce są zbierane właśnie w pazdzierniku.Szczęście, że obok wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, także w woj.opolskim są gminne stowarzyszenia , których celem jest ratowanie od zapomnienia dawnych odmian drzew owocowych.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Dolnoslonzok i inni.
Fajnie, że przyszła pora na zainteresowanie tradycjami uprawowoymi. I myślę, że nie jest to sztuka dla sztuki, bo w końcu te stare jabłonie uprawiało się w konkretnych celach. Np. żeby robić placuszki z jabłkami lub musy do szrlotek. Albo kompoty. Najlepsze (kompoty), dla mnie, z antonówek.

A ja mam takie 2 wspomnienia z dzieciństwa.
1. Jabłka jesienne, nie nadawały się do długiego przechowywania. Okragłe. Skórkę miały bordową, miąższ śnieżnobiały z różowymi smugami od skórki. Jak przejrzały, przy gnieździe nasiennym robiła się galaretka. Lubiłam je na surowo. Słodkie, ale winne.
2. W okolicach Słupska (ale tam sami przyjezdni) nazywanio je zajączkami. Jadłam je pod koniec sierpnia. Miały kształt gruszkowaty, a przy resztkach kwiatu wypukłości, jakby nóżki. Miąższ był kremowy, a skórka zielona, chyba lekko zarumieniona, ale nie pamiętam. Nasiona wyraźniej niż w innych jabłakach grzechotały. Smak słodki, z leciutką goryczką.

Jeśli będę wiedziała czego szukać, to może gdzieś kupię. ;:138
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Chciałem poinformować że wczoraj w gazecie czytałem iż ogród botaniczny w Mikołowie, zbiera zrazy starych odmian drzew owocowych każdy może zadzwonić i oni je pobiorą. Jednak najlepsze że od 2014 każdy chętny będzie mógł otrzymać sadzonkę starej odmiany jabłoni, zostanie też wpisany do specjalnej księgi, że w razie czego będzie można pobrać materiał na odtworzenie kolekcji.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Wspaniale!
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Adrian89, ależ wspaniali ludzie są w tej branży. Szkoda, że ja mama tak mało miejsca.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

O a dziś udało znaleźć mi się na necie ten sam artykuł który był w gazecie
http://slask.naszemiasto.pl/artykul/133 ... 16c1,1,3,5

"Bankrofty, kosztele, jonatany, malinówki, antonówki, renety? - kto je pamięta? Dziś w sklepach królują ligole, goldeny, championy, glostery. Nowe czasy, nowe jabłka. - Jeśli jabłka, które jedliśmy w dzieciństwie wydają się nam lepsze od obecnych, to dlatego, że jedliśmy je najczęściej wprost z drzewa. W pełni dojrzałe - mówi pani Danuta, smakoszka owoców.

Możemy jednak wrócić do smaku jabłek z dzieciństwa. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie kompletuje kolekcję starych, często XIX-wiecznych, odmian jabłoni. - Tych odmian jest około 600. Na razie zgromadziliśmy 270. Mamy nadzieję dojść do 300-400 - mówi Marta Jańczak, kurator kolekcji naukowych i zachowawczych. - Zaczęliśmy już szczepić zrazy pobrane z ogrodów wskazanych przez mieszkańców województwa oraz starych jabłoni z Tychów, które zostały po likwidowanych gospodarstwach.

W sklepach na stare odmiany jabłek nie mamy już szans, bo hodowcy wolą nowoczesne odmiany amerykańskie, które owocują corocznie. - Na słabo rosnących podkładkach i na jednym terenie można posadzić ich o wiele więcej niż starych odmian - mówi Marta Jańczak. - Stare odmiany mają rozłożyste korony i trzeba je sadzić w większych odstępach. Dlatego w produkcji na skalę przemysłową nie mają szans. Możemy zachęcać do nich jedynie działkowiczów i właścicieli przydomowych ogrodów.

Zgłoś swoją jabłonkę, weź szczepkę

Od 2014 roku sadzonki starych odmian jabłoni będą do pobrania w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Za darmo. Nowy właściciel sadzonki zostanie zarejestrowany w księgach ogrodu. - I w razie gdyby u nas z różnych powodów dana odmiana wyginęła, to zwrócimy się do niego z prośbą o możliwość pobrania zrazów - mówi Maria Jańczak, specjalistka od kolekcji zachowawczych. Na razie ogród jest na etapie rozwijania swojej kolekcji i przyjmuje wszelkie zgłoszenia o starych odmianach jabłoni. Można je zgłosić pod numerem 32 779 76 02. Pracownicy ogrodu przyjadą i pobiorą szczepki.

Na rozwój kolekcji (to jedna z czterech w całym kraju) Ogród przeznaczy dochód z 1 proc. podatku, jaki zostanie im przekazany. Pieniądze pójdą na zakup podkładek, na których szczepi się jabłonie, na ekspedycje terenowe i pielęgnację drzewek. Nr KRS Śląskiego Ogrodu Botanicznego to 0000163011.


Najpopularniejsze stare odmiany

Koksa pomarańczowa

Odmiana angielska, do uprawy wprowadzona w 1858 roku. Jabłka soczyste, aromatyczne, słodkie, ale lekko kwaskowate, wyjątkowo smaczne.

Kosztela

Polska odmiana pochodząca prawdopodobnie z XVII wieku. Jabłka są średniej wielkości, o zielonej lub słomkowozielonej skórce, soczyste, bardzo słodkie i smaczne.

Szara reneta

Odmiana amerykańska, ale pierwowzór pochodzi z Francji. W Polsce uprawiana od XIX wieku. Jabłka średnio soczyste, kwaskowate. Doskonałe do suszenia, na szarlotkę, do surówek i sałatek. "
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Dla poirytowania czytających dodam, że my tu o szukaniu zabytków w kolekcjach, a wystarczy zajrzeć do krajów cywilizowanych i te 'niespotykane zabytki' kupić w szkółce, wysyłkowo zresztą też.
Dolnoślązakowi nawet blisko :wink:

Co więcej nie są to odszczepki od umierających już, chorych na wszystko starych drzew, jak w naszych dendrariach...
ani też nikt nie pisze że np. "Szara reneta to Odmiana amerykańska, ale pierwowzór pochodzi z Francji. ;:oj

Ot, pierwszy z brzegu przykład, 6 stron starych jabłoni: http://www.baumschule-horstmann.de/alte ... -768b.html
Skąd my je znamy? :wit
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

By nie wspomnieć ponad setki odmian tu: http://www.alte-obstsorten-online.de/Ap ... 39af7b#108
:wit
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

A znacie tą szkółkę ?

http://szkolkajasinscy.pl/oferta.html

Ja właśnie od nich kupowałam stare odmiany jabłoni i gruszy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
lord_black
50p
50p
Posty: 99
Od: 3 wrz 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wodzisławia(nie śląskiego)

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Tylko te ceny nie należą do przystępnych:/
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Konieczny powrót do starych odmian drzew owocowych

Post »

Zdaje się , że to ta odmiana, która mam w ogrodzie babci. Owce zbieramy od końca września do połowy października.
http://www.baumschule-horstmann.de/shop ... apfel.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”