Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Drzewa owocowe
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Witam,

Bardzo proszę o radę - czy to jest dobry moment na przycięcie drzewek owocowych, które nie były przycinane pewnie ponad 5 lat (kupione wraz z działką). W zeszłym roku poradzono mi, bym cięcia dokonała w lutym, w dzień bez wielkich przymrozków.
No ale tegoroczna zima jest zupełnie niestandardowa i nie wiem już co robić - jeśli się nie ochłodzi, to drzewka zaraz puszczą pąki i wtedy będzie za późno. Może zrobić to teraz? Wśród drzewek jest kilka odmian jabłoni, węgierki, brzoskwinia, wiśnia, czereśnia i grusza klapsa. I dodatkowo równie zapuszczone porzeczki i agrest.

Proszę o radę, nie chciałabym tym drzewkom zaszkodzić, mimo, że oprócz gruszy i porzeczek, owocują bardzo słabo.
Pozdrowienia,
Gośka
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Mzimu,
jeśli to nie jest sad towarowy to nie tnij. Sadownicy już tną, ale są podzieleni odnośnie decyzji cięcia - zresztą oni muszą wcześniej zaczynać, bo nie zdążą do wiosny. Zima jest dziwna, ale zapowiadają mrozy za tydzień i nie małe.
Poza jabłoniami i tak nic nie powinno się teraz ciąć. Jest za mokro. Ja tnę wiosną jak jest możliwie sucho kilka dni ( najlepiej słonecznie i na plusie ). Śliwy, brzoskiwnia, czereśnia to nie cięcie na wczesną wiosnę. Poczytaj - jest o terminach cięcia dużo na forum.
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Przepraszam, jeśli pytania są głupie. Wiem, że na forum i w internecie jest wiele pomocnych informacji na temat cięcia. Staram się przeczytać jak najwięcej, ale i tak nie miałam pewności, jak się zachować w kontekście obecnej pogody.

Nie wykluczone, że za bardzo się tym przejmuje, ale naprawdę nie chciałabym ich zniszczyć.
Zresztą, mogłam je już zaatakować w poprzednią zimę, ale... nie starczyło mi odwagi :oops:
A drzewka zaczynają wyglądać jak dżungla amazońska...
Pozdrowienia,
Gośka
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Z jabłoniami poczekaj do lutego/marca. Teraz gdyby było sucho można ciąć kilkuletnie jabłonie, ale i tak nie można ciąć grubych gałęzi od przewodnika, bo powrót zimy może załatwić drzewo. Jeżeli to jest dżungla to moja rada - tnij na raty bo wyrośnie tyle wilków, tak że się załamiesz.
Wiśnie i czereśnie tnij po zbiorze, brzoskwinie ( nie mam ) zdaje się że jak zaczną nabrzmiewać pąki wiosną. Śliwy późno owocujące na wiosnę - koniec kwietnia, wczesne zaraz po zbiorze ale nie później niż do końca sierpnia. Ogólna zasada cięcia - jak nasuchsza pogoda najlepiej kilka dni przed i po cięciu oraz samrowanie ran, chociaż tych największych ( na pestkowych lepiej wszystkie ). Ale to chyba było na forum :)
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Podpisuję się pod postem Winogrodka.
Mzimu pisze: ..... I dodatkowo równie zapuszczone porzeczki i agrest....
Jeżeli chodzi o porzeczki i agrest to one rozpoczynają wegetację dość wcześnie, dlatego też wcześniej trzeba je ciąć - luty (no chyba, że mrozy duże to trzeba poczekać).

Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Takoż popieram - nie tnij teraz.
Cięcie zimą szkodzi drzewom, generalnie lepiej ciąć w czasie wegetacji, wiosną i latem. A juz na pewno nie ciąć przed mrozami. Jeszcze taka pogoda teraz że drzewa chciałyby zacząć rosnąć... :?
Ja polecam cięcie latem, za wyjątkiem formowania - czyli tych sytuacji gdy trzeba sprowokować wyrastanie nowych pędów na wiosnę - ale nie wiem czy o to Ci chodzi :D
Przycięcie wiosną (czy zimą) doprowadzi do wyrastania licznych wilków. Usuwanie wilków czy drobnych pędów najlepiej robić w sierpniu, bo w tym czasie drzewo już nie zdąży wytworzyć przed zimą nowych (a po każdym przycięciu stara się odtworzyć ubytki) - chyba że chodzi o odmładzanie drzewa.
Jeśli drzewa wymagają już odmłodzenia to wiosną, bo latem wyrosną nowe pędy. Z decyzją co ciąć można jednak spokojnie poczekać na kwiaty i liście, wtedy łatwiej ocenić które gałęzie lepsze.

Brzoskwinia to inny temat, tu cięcie ma właśnie na celu stałe odnawianie - dlatego też młode pędy przecina sie wiosną, gdy juz ruszają pąki - ale można i później, nawet po zawiązaniu owoców... Odmłodzenie całego drzewa przez skrócenie dużych konarów też można od razu wiosną. Na brzoskwini lepiej nie usuwać konarów w całości (przy pniu), chyba że chore.

Co do krzewów: Cięcia robi się wiosną (najlepiej gdy ruszają, ponadto widać co żywe) albo zaraz po zbiorze owoców.
Porzeczka czarna owocuje na pędach 2-4 letnich, a starsze najlepiej usunąć, byle nie wszystkie :lol: .
Natomiast kolorowe porzeczki i agrest owocują na starszych gałęziach, mających powiedzmy 5-15 lat - zatem wystarczy trochę prześwietlać, tak sanitarnie, usuwając też pędy najstarsze, takie które pokładają się na ziemi itp. - przyjmuje sie że najlepiej mieć ok. 10 głównych pędów, ale różnie można. W każdym razie radykalne odmładzanie krzewów nie jest konieczne.
:wit
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Rossynant pisze:.
Natomiast kolorowe porzeczki i agrest owocują na starszych gałęziach, mających powiedzmy 5-15 lat - zatem wystarczy trochę prześwietlać, tak sanitarnie, usuwając też pędy najstarsze, takie które pokładają się na ziemi itp.
:wit
Pozwolisz Rossynant, że doprecyzuję.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p2856754

Przeniosłem do innego wątku żeby nie szaleć z porzeczkami między drzewami.

Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
stpman
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 24 maja 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Pozwolicie, że zadam głupie pytanie:)
Co to są "wilki"?
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Posiadam stary sad, głównie jabłonie, chyba niemieckie odmiany (dom budowany w latach '30 sad wtedy powstał). Przycinamy drzewka zawsze styczeń-luty podczas największych mrozów i to im nie szkodzi. Owoce są piękne, duże, mało chorują (nie pryskamy). W tym roku też przycinaliśmy przy -16.
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

stpman pisze:Pozwolicie, że zadam głupie pytanie:)
Co to są "wilki"?
Stpman, nie ma głupich pytań, głupie mogą być tylko odpowiedzi. Gdzieś to słyszałem, ale spodobało mi się.

WILKI - pędy jednoroczne rosnące pionowo do góry, mające około 50 cm (i więcej) długości. "Wilki" przez swoją budowę nie są pędami owoconośnymi. Powinno się je wyciąć.

Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

stpman pisze:Pozwolicie, że zadam głupie pytanie:)
Co to są "wilki"?
Wcale niegłupie pytanie. To potoczne określenie, różnie stosowane. Owszem, trudniej z odpowiedzią :lol:
Zwykle tym mianem określa się wszelkie silne długopędy, te pionowe a rosnące bliżej nasady konarów albo i z pnia. Czyli te pędy które z zasady się usuwa. Tym sposobem wpadamy w logiczne błędne koło - usunąć wilki? czyli te pędy które wymagają usunięcia?? ;:224

Dla mnie 'wilki' to pędy silne a płone - czyli takie które nie będą owocować (w każdym razie nie bardzo). Drzewo je tworzy by mieć liście i by wyjść w górę, upraszczając. Na różnych gatunkach drzew pędy płone różne bywają. A wypadałoby zdecydować po wyglądzie... :wink:
Można przyjąć że 'wilk' to pęd idący w górę, długi (rzędu metra) i o długich odstępach między pąkami. Nie będący przedłużeniem czy rozgałęzieniem konara powiedzmy. Niekoniecznie akurat pionowy... Także pęd który ma tylko pąki liściowe (u jabłoni i gruszy to kryterium nie ma sensu, ale u brzoskwiń czy śliw owszem).
Taki pęd nie ma wartości jako owoconośny i dlatego jest do usunięcia. Oczywiście jeśli brakuje pedów owoconośnych albo potrzeba wyprowadzić nowe gałązki - to można wilki wykorzystać, odginając do poziomu, skracając czy uszczykując gdy wyrasta etc. Jednak całkiem pionowo wyrastające niezbyt się nadadzą, a bardzo silnych nie warto, bo mogą i w przyszłości rosnąć zbyt silnie.
:wit
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Na winorośli wilkami nazywa się latorośla (nowe pędy w danym roku) wyrastające ze starego drewna. Zwykle latorośla wyrastają z łozy i na nich zawiązują się grona. Na wilkach praktycznie żadna odmiana nie owocuje. Często po przemarznięciu części nadziemnej, krzewy wypuszczają wilki z pnia przy ziemi. Stanowią one bazę do odbudowy krzewu. W roku następnym z wilków wyrastają już normalne, płodne latorośla.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Czy ciąć już/jeszcze drzewka owocowe?

Post »

Korzenie krzewów winorośli podejmują pracę. Zauważyłem dzisiaj płacz łozy na krzewach 6 nieokrytych odmian. Jeżeli ktoś bardzo boi się płaczu łozy, a nie przyciął jeszcze krzewów, to ostatni dzwonek by to zrobić.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”