przeszczepianie krzewów winorośli

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: przeszczepianie krzewów winorośli

Post »

przeźroczysty strecz
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: przeszczepianie krzewów winorośli

Post »

Przeszczepianie krzewów jest zagadnieniem bardzo ważnym i myślę ,że szybkie opanowanie tej umiejętności jest w interesie każdego winogrodnika . Po prostu każdy z nas ma jakieś krzewy odmian , które nie spełniają oczekiwań , przeszczepienie to sposób na szybkie owocowanie nowej odmiany ... Moje doświadczenia są takie : Szczepienie robiłem tylko w tunelu . Czarne w zielone - skuteczność mała , i ogólnie marność . Zielone w zielone - skuteczność dobra , dobre przyrosty i zdrewnienie . Różnicę w jakości tłumaczę sobie przede wszystkim dużo większą łatwością wykonania ostrych cięć na młodych pędach niż na twardym drewnie , a tym samym lepszym dopasowaniu elementów . Podstawowe sprawy to : czystość i ostrość noża , wykonanie operacji w czasie wypływania soku z podkładki ( podobno ma tu wpływ faza księżyca , ale również własciwy poziom wilgotności gleby ) , ścisłe złączenie elementów poprzez owinięcie paskiem folii , zabezpieczenie przed wysychaniem oczka ( pomsmarowanie roztopionym woskiem ) , wysoka temperatura ( z tym właśnie jest najgorzej , bo na to mamy wpływ umiarkowany , a temperatura powinna być na poziomie min. kilkunastu stopni w nocy , a dzień ponad 20*C. Jeśli wykonuje się szczepienie na ok. tydzień do kwitnienia , czyli pierwsza poł. czerwca to noce są często b. zimne ...) . Opóźniać szczepienia też nie można , bo nowy przyrost musi przecież jeszcze zdrewnieć . Myślę , że dobre rezultaty może dawać też póżne oczkowanie , w lipcu , ale bez pobudzenia oczka . Zrósłby się ładnie w warunkach wysokich temperatur i dobrze zabezpieczony przez zimę, wystartuje na wiosnę . Będę robił takie próby w tym roku , zwłaszcza na krzewach gruntowych . Ogólnie temat szczepienia i oczkowania to temat rzeka , metod jest bez liku i wszystkie mają wiele niuansów .
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: przeszczepianie krzewów winorośli

Post »

kapitan pisze:
noka pisze:Marcin , czy tasma do owijania miejsca szczepienia to jest jakas specjalna?
Są również specjalne do tego celu np tu masz http://www.euroflora.pl/SKLEPEshop/tabi ... fault.aspx tu też http://bonsai.otwarte24.pl/261,TASMA-DO-SZCZEPIEN .
Przy okazji pierwszego postu witam serdecznie wszystkich użytkowników tego zacnego forum.
Kapitan, dzięki za informacje .Mam zamiar przeszczepiać jeden krzew ale warto wiedziec jak i czym robią to fachowcy.
Twoje strona jest mi znana i dobrze że będziesz udzielał rad takim amatorom jak jak.
pozdrawiam
Kazik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”