Śliwa - choroby i szkodniki Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak, to brunatna zgnilizna drzew pestkowych... I nie szukaj winy w swoim postępowaniu - częste i obfite opady deszczu (momentami nawet gradu) i uszkodzenia owoców to w tym sezonie standard. A odmiany takie jak 'Renkloda Ulena' czy 'Brzoskwiniowa' w takich warunkach są skazane na duże straty.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
wierch
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2005, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bochnia

Post »

Dzięki
może następny sezon będzie lepszy
pozdrawiam
Winny krzew to jest to co mnie kręci
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

No to mnie nieźle nastraszyliście, bo oprócz tego drzewa mam jeszcze jedno które ma niby być odmianą Opal (choć może i tu miała miejsce pomyłka szkółkarza - nie wiem jakie będą owoce bo mam to drzewko dwa lata ale nie owocowało jeszcze) a nie uśmiecha mi się mieć co dwa lata inwazji mirabelek, tym bardziej że o tym szkółkarz nie wspomniał. Zobaczymy za rok. Dziękuję za odpowiedzi i uświadomienie mnie w tej kwestii. Jednego się nauczyłam. Nawet szkółkarz z 30letnim doświadczeniem nie zasługuje na zaufanie. A tak się cieszyłam wiosną że Ulenę udało mi się kupić. Poczekam do przyszłego roku i zobaczymy co będzie, oprócz oczywiście kolejnego polowania na Ulenę, bo wierzę że w końcu ją będę miała.
cx

Post »

Witam.
"Mirabelek "można uniknąć stosując przerzedzanie.
Rozumiem,że ta Ulena to jakiś sentyment....jeśli niezbyt silny to możesz posadzić zamiast- śliwę japońską Shiro-smak zbliżony,termin wcześniejszy,bardziej niezawodna w plonowaniu,owoc większy lecz bardziej kwaskowy(skórka).Na kompot doskonały,dżem inny niż z Uleny ale bardzo oryginalny.
Pomyłki zdarzają się każdemu i nie należy przekreślać nikogo po jednej wpadce.

Pozdrawiam,Krzyś.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Krzysztof usun. pisze:...pomyłki zdarzają się każdemu i nie należy przekreślać nikogo po jednej wpadce...
Dokładnie - a ja szczerze mówiąc byłbym zadowolony z takiej pomyłki... choć wielkość owoców odmiany 'Opal' nie jest rewelacyjna, to po pierwsze 'Renkloda Ulena' owocuje również często przemiennie, po drugie - z reguły mniej obficie (akurat ten rok jest u nas wyjątkiem), po trzecie - zdecydowanie później wchodzi w pełnię owocowania. No i smak... kwestia gustu oczywiście, jednak i pod tym względem skłaniam się osobiście w kierunku "śliweczki-piłeczki" :lol:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A co to za paskudztwo? Pierwszy raz ulena mi choruje, domyślam się, że jakis grzyb. Owoce gnija. Czym i ile razy potraktowac?

Obrazek
Pozdrawiam, giza vel Gabryśka:)

Rewolta – 05.2007r. C.d. 2009
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Post »

Witam

Proszę o odpowiedź czym najlepiej opryskać młode drzewka śliw (posadzone na wiosnę) na przędziorki i szpeciele. I czy można wykonać ten oprysk jeszcze teraz w połowie sierpnia.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Post »

Witam
Co to za dziwne pęknięcia na młodych gałązkach śliwy węgierki? Czy trzeba się tym przejmować?

Obrazek
Obrazek
cx

Post »

Witam.
Gizo,masz...zestaw chorób grzybowych i chyba też szpeciele.No cóż o tej porze roku sobie odpuść opryski.W przyszłym zacznij wiosną,Topsin(15ml/5l),po kwitnieniu.

Piotrek ,podobnie ,połowa sierpnia to za późno na walkę ze szkodnikami.Te spękania to efekt żerowania szpecieli.W przyszłym sezonie:eko-Tiotar(siarkol) trzy razy co 7-10 dni,pierwszy w zielonym pąku;lub nie eko np Talstar po kwitnieniu i powtórzyć np Omite.
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dziękuję Krzysiu. Czyli grzybowa kolekcja :twisted:
Pozdrawiam, giza vel Gabryśka:)

Rewolta – 05.2007r. C.d. 2009
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Co to za choroba grzybowa atakująca śliwę:
-Dąbrowicką
Obrazek Obrazek Obrazek
- Brzoskwiniową.
Obrazek Obrazek Obrazek
makar42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2009, o 08:01
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Mam 15-letnią śliwę. Był czas, że owocami tego drzewa obdarowywałem (wiadrami) sąsiadów. Od dwóch, może trzech lat, gdy owoce wchodzą w okres dojrzewania, marszczą się od ogonka, a te w większych skupiskach, masowo gniją. Załączam fotki. Liście wydają się być zdrowe. Cóż to więc takiego ?
http://img194.imageshack.us/img194/1222/img0010bpj.jpg
http://img195.imageshack.us/img195/8829/img0011j.jpg
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”