Śliwa - choroby i szkodniki Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
cx

Post »

Witam.
Na dzrewie masz i szpeciele i przędziorki w dużej liczbie,sugerowałbym ,po "zbiorze" :lol: opryskać drzewko np Omite-20 ml/5l .Zwalczenie przędziorków pomoże drzewku lepiej przezimować.
Trudno odgadnąć co to za odmiana,na tę porę na Śląsku może być Herman-odpada inne liście,Ruth Gerstetter-prawdopodobna,Diana-trochę za różowa ,inne liście.

A wprowadziłaś mnie w błąd,otóż owoc węgierki zwykłej-połowa-koniec września jest bardzo mały,na tę Twoja piłeczkę to ze cztery by trzeba :lol: .

Hej.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

O jej, to bardzo przepraszam. U mnie po prostu zwykłe węgierki (w sensie kiedy są dojrzałe) są tej wielkości jakiej były te fioletowe o których wcześniej pisałam. Ta na zdjęciu - jedyna na tym drzewku jest taka - sporo urosła w porównaniu do tamtych. Chodziło mi głównie o to, że ja jednym drzewku miałam różne owoce, różniące się kształtem, kolorem, terminem dojrzewania. Na prawdę nie chciałam Cię wprowadzić w błąd. Może po prostu te moje węgierki nie są węgierkami. Podobnie jak moja renkloda ulena (drzewko na zdjęciu) z pewnością nią nie jest. Dziękuję za odpowiedź. Na pewno opryskam drzewko.
cx

Post »

Witam.
Pojęcie węgierka dotyczy(w uproszczeniu) :kształtu owocu i obejmuje bardzo wiele odmian-najwcześniejsza Katinka-najpóźniejsze np Presenta i inne .A wielokść owoców węgierek to od 17 gr-do ponad 100 gr np Empress.Węgierka zwykła ma właśnie malutkie owoce,popularne w sadach i ogródkach są letnie odmiany :Węgierka Łowicka i Dąbrowicka-o owocach 30-40 gr.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Witam,

na swoich śliwkach posadzonych w tym roku zauważyłem takie jakby zerowanie. Wygląda na to jakby liście traciły swoja masę. Czy mógłbym się od Was dowiedzieć co to jest i jak się tego świństwa pozbyć? Dziękuje z góry i serdecznie pozdrawiam, Lex

Obrazek Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

zdjęcie tej huby na renklodzie Althana zrobiłam 30 maja, od tamtej pory nie powiększyła się.
Drzewko nie ma żadnych nowych przyrostów, ale owoców jest sporo.
Czy to już koniec jego żywota, na wiosnę obudzi się czy nie?

Obrazek
aks
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 10 paź 2007, o 12:15
Lokalizacja: 3miasto

Post »

Na moich renklodach pojawiło się sporo owoców zarażonych brunatną zgnilizną. Czy jest jeszcze jakis ratunek poza ich usuwaniem?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

W tej chwili nic już nie zdziałasz, ja walczę z tym świństwem od wczesnej wiosny i czekam na efekty.
cx

Post »

Witam.
Aks myślę,że do zbiorów masz jeszcze ze dwa tygodnie.Usuwanie zgniłków ma sens ale tylko gdy robimy to właściwie:usuwamy chory owoc i wszystkie!!! doń przylegające;i po około 7 dniach zabieg powtarzamy.Jeżeli masz owoce porażone przez owocówkę(robaczywe)to wtedy będzie to walka z wiatrakami gdyż przy takiej pogodzie jaką mamy ,wszystkie mogą zacząć gnić.Jeżeli tak nie jest to po pierwszym oczyszczeniu drzewa ,jest sens zastosowania oprysku:Horizon=Orius,przy zachowaniu niezbędnęj temperarury podczas i kilka godzin po zabiegu-minimum 12 stopni plus pięć godzin bez deszczu.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Krzysiu,

czy naprawdę nie wiesz co może dolegać moim śliwkom? Zdjęcia dodałem powyżej. Dziękuje za pomoc!
cx

Post »

Witam.
Jest bardzo wiele możliwości takiego wyglądu,dlatego nie wypowiadam się autorytatywnie.
Od najbardziej prawdopodobnych(wg mnie):
1.Wciornastek- na działce nie zwalczamy,-wiosną przyciąć,może będzie ok.
2.Jakiś naliściak który wyżera liście,żeruje nocą i można go nie dostrzec-oprysk pyretroidem późnym wieczorem,lub o świcie.
3.Niedobory jakichś składników-przy takiej pogodzie-trudno zgadnąć,bo objawy mogą się "nakładać"-oprysk nawozem wieloskałdnikowym mikro(koniecznie z borem)
4.Poparzenie herbicydem-jeśli pryskałeś wokół pni ,bądź w pobliżu i zawiało-rokowania-nie wiadomo.
5.Jakiś wirus....ale nie widziałem takich objawów nigdy.

W dole masz odrosty podkładki(ałyczy)oberwij je.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam po przerwie urlopowej i "wtrącę swoje trzy grosze" :wink: do Waszej ciekawej dyskusji:
Krzysztof usun. pisze:...Trudno odgadnąć co to za odmiana,na tę porę na Śląsku może być Herman-odpada inne liście,Ruth Gerstetter-prawdopodobna,Diana-trochę za różowa ,inne liście...


Nie jest to 'Herman', 'Ruth Gerstetter' ani 'Diana' (w przypadku tej ostatniej przede wszystkim nie ta wielkość i kształt owoców)... moim zdaniem to odmiana 'Opal' (nie brałeś jej pod uwagę. Krzyś?)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Post »

Witam.
No toś się wywczasował :lol: ,nareszcie.Opal jako odmiana "wymierająca"rzadko chodzi mi po głowie.Ale ta śliwa jakaś taka czerwonawa i ze słabym nalotem.Jak bym zobaczył w realu to co innego :lol: .Się wyjaśni,jeśli Opa,l to za rok zawiąże "mirabelek' i będzie jasność.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dokładnie :lol: Przydało by się nieco więcej zdjęć owoców - tym razem od strony gdzie rumieńca nie ma ('Opal' jest tam taki lekko zielonkawy). Ale prawdę Krzyś prawi - jak w kolejnym roku drzewa będą się "uginały" pod ciężarem drobnych "ping-pongów" to wątpliwości już nie będzie :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”