Pamiętam że w domu rodzinnym mojej mamy rosła bardzo stara i Bardzo Bardzo duża czereśnia o silnie jasnych "białych" owocach. Rosła ona na środku łąki, była bardzo rozłożysta i wyglądała wręcz majestatycznie. Drzewa już nie ma. Z tego co pamiętam nazywano ją 'Białką', zapewne nie była to prawidłowa nazwa odmiany a jakaś zwyczajowa, regionalna nazwa tej odmiany. Czereśnia dojrzewała dość wcześnie, owoce były raczej miękkie, przed pełnym dojrzeniem półchrząstki, zrywanie owoców troszkę za późno, tuż po właściwym terminie wyglądało tak że szypułka wraz z pestką zostawały na gałęzi. Owoce były bardzo jasne, średnich rozmiarów, aromatu i słodkości miały aż za dużo - niezapomniany smak.
Poszukiwałem takiej odmiany i w tym roku natknąłem się na odmianę o bardzo podobnej nazwie a mianowicie 'Biała', nie wiem czy jest to prawidłowa czy zwyczajowa nazwa, bo na razie nie mogę znaleźć informacji o takiej odmianie. Sprzedawca tak ją opisywał: "Jest czereśnią dostatecznie wytrzymałą na mróz. Owoce duże lub bardzo duże. Skórka żółtawa a w pełni dojrzałości prawie biała. Miąższ słodki soczysty bardzo smaczny. Odmiana późna dojrzewająca w 7 tygodniu dojrzewania czereśni." Gdyby nie ten termin dojrzewania owocu to w miarę opis by pasował do tej czereśni rosnącej u mojej mamy. A może ta 'Biała' to odmiana 'Winklera Biała'?
A tak wyglądają owoce tej oferowanej odmiany 'Biała'

Znane mi odmiany o jasnych owocach to:
'Dönissens Gelbe' (Donissena Żółta lub Żółty Doniss) - jest to odmiana o owocach raczej małych do 5g, dojrzewających w szóstym tygodniu. Owoc posiada wyraźny szew, skórka jest intensywnie żółta i posiada liczne drobne cętki. Odmiana wysoce mrozoodporna. Więcej tutaj: http://stareodmiany.republika.pl/files/ ... Zolta.html
'Kiraz' - ale wydaje mi się że to zwykły przekręt made in alledrogo, ponieważ samo słowo "Kiraz" to po Turecku, czereśnia lub wiśnia.
'Drogana Żółta' - owoc o jasnym soku do 8g, czas dojrzewania późny.
'Kanarkowa' - wiem tyle że dojrzewa w trzecim tygodniu.
'Dacznica' - brak informacji
'Podmoskiewska Żółta' - brak informacji
'Eltonka' - brak informacji
'Winklera Biała' - drzewo rośnie silnie, tworzy kulista koronę o sztywnych i krótkich gałęziach, rosnących w górę, owoce duże lub bardzo duże, kształt szeroko - sercowaty, nieforemny, nieco spłaszczony u szypułki i ostry na czubku, miąższ matowo-żółty, delikatny typu sercówki, bardzo soczysty, bardzo smaczny, sok jasny, bezbarwny, skórka żółta, lśniąca, od strony nasłonecznionej pokryta cętkowany, różowym a w pełnej dojrzałości rozmytym ciemno-brązowo-czerwonym rumieńcem, owoce dojrzewają w trzecim tygodniu dojrzewania czereśni.
'Różowa Wielka' - owoce o masie 6 - 7,5g, kształt sercowaty, wydłużony, koloru biało-żółtego o różowym rumieńcu. Miąższ kremowo-biały, miękki i soczysty, słodki i bezbarwny. Dojrzewa w trzecim tygodniu. Owoce raczej do bezpośredniego spożycia, ponieważ łatwo się odgniatają. Odmiana silnie mrozoodporna.
'Bladoróżowa' - owoc mały o miękkim wodnistym miąższu, w zależności od pogody podczas dojrzewania, wyczuwalna mniej lub bardziej intensywnie goryczka. By owoc nabrał prawidłowego smaku, wymaga silnie nasłonecznionego stanowiska i korzystnego (czytaj z dużą ilością słońca) przebiegu pogody.
'Różowa Wczesna' ('Majówka z Annonay' lub 'Marmurkowa') - owoce dość duże, marmurkowo-różowe, miękkie, smaczne, dojrzewają w pierwszej połowie czerwca. Drzewo niezupełnie wytrzymałe na mróz.
'Kunzego' - podobna do Bladoróżowej ale dojrzewająca nieco później, owoce większe i o lepszych walorach smakowych.
'Czeremasznaja' (chyba takie jest prawidłowe tłumaczenie nazwy'?????????') - brak informacji
'Leningrad Żółty' ('????????????? ??????') - brak informacji