Okrycie jeżyny bezkolcowej

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
MagdazMiasta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 kwie 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie/lubuskie

Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Witam!
Na wiosnę posadziłam na działce między innymi 3 krzaczki jezyny bezkolcowej "Thornfree" (kopanej).
Roślinki miały malutkie przyrosty długości 20-40 cm nawet nie wspięły się na podpory. Słyszałam że jeżynę trzeba okrywać, usypałam w ten weekend (u nas dopiero przyszły pierwsze przymrozki) na każdym krzaczku górkę z suchych liści wysokości ok 50 cm. Czy to wystarczy, czy im nie zaszkodzi? Ogród jest osłonięty. Zimy są tu raczej łagodne ale zdarzają się też duże mrozy, sąsiad mówił że jemu na nieosłoniętej działce nad rzeką jeżyna bezkolcowa przemarzła.
Boję się że jak nie będzie mrozów liście zgniją, jak inaczej można okryć jeżynę?
koma
50p
50p
Posty: 74
Od: 27 mar 2011, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

MagdazMiasta pisze:Witam!
Słyszałam że jeżynę trzeba okrywać, usypałam w ten weekend (u nas dopiero przyszły pierwsze przymrozki) na każdym krzaczku górkę z suchych liści wysokości ok 50 cm. Czy to wystarczy, czy im nie zaszkodzi? Ogród jest osłonięty. Zimy są tu raczej łagodne,.
To teraz możesz mieć problem z myszowatymi.
Ja nie okrywam jeżyny, ale inne dopiero jeśli gleba zmarznie na co najmniej na 20 cm. W takiej sytuacji myszowate już nie mają szans
Awatar użytkownika
MagdazMiasta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 kwie 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie/lubuskie

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Na działce są 4 koty- dwa sąsiada i dwa dzikie. :wink:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Ja nie okrywam, a mam chyba lepsze mrozy ;)
Jeśli masz obawy, moim zdaniem lepiej kopczyk z ziemi, tak dla zabezpieczenia nasady pędów.
:wit
koma
50p
50p
Posty: 74
Od: 27 mar 2011, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Nie zmarznięta ziemia, to znaczy ciepła ziemia. Na to gruba warstwa liści i liście będą się kompostować i wytwarzać ciepło, a to już blisko do rozwoju chorób grzybowych, ale uparciuchy za wszelką cenę starają się utrudnić przetrwanie roślinom ciężkie czasy mrozowe. Tu nawet cała armia kotów nie pomoże. :D Zamiast roślinom pomagać to tylko przeszkadzamy. ;:223
Awatar użytkownika
MagdazMiasta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 kwie 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie/lubuskie

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Dlatego pytam. Pisałam że się boję że to im może zaszkodzić.
To co mam zrobić? Nic? Kopczyk? Gałązki sosnowe? Słoma jak ziemia zamarznie? ;:151
Proszę o radę.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

przecież to maleństwa, zrób kopczyk z ziemi a nie z liści (podobnie jak się robi różom), ja bym więcej nie kombinowała
Awatar użytkownika
MagdazMiasta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 kwie 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie/lubuskie

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Rossynant pisze:Ja nie okrywam, a mam chyba lepsze mrozy ;)
Jeśli masz obawy, moim zdaniem lepiej kopczyk z ziemi, tak dla zabezpieczenia nasady pędów.
:wit
monika pisze:przecież to maleństwa, zrób kopczyk z ziemi a nie z liści (podobnie jak się robi różom), ja bym więcej nie kombinowała
Dzięki, tak zrobię. ;:108
I mam nadzieję że doczekam sie w następnym sezonie tych obiecywanych kilkumetrowych pędów...
amery
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 17 lip 2008, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Jeżyne okrywam słomą, to zdaje egzamin. Liście nie sa dobre, zaparują, brak dostepu powietrza.
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

A igliwie sosnowe sprawdzi się?
Mam trochę odłożonej sośniny właśnie w celu okrycia 10-ciu sadzonek "Gazdy", które posadziłem wiosną.
Na razie się wstrzymuję, ale chciałbym wiedzieć.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Gałęzie iglaków są bardzo dobre do okrywania, przewiewne, śnieg zatrzymują, nie zagniją. Nawet tuja dobrze się sprawdza. Mniej jednak zabezpieczają niż kopczyk ziemny.
Dla bardzo wrażliwych roślin dawało się do gałęzi jeszcze trochę liści, luźno (suchych oczywiście i dopiero gdy już mrozy złapią). Kopczyków z samych liści nie polecam - w czasie mrozu OK, ale przyjdzie odwilż, namokną i osiądą; mogą gnić, albo nawet zrobi się z nich kostka lodu.
:wit
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

amery pisze:Jeżyne okrywam słomą, to zdaje egzamin.
Też tak okrywałem z dobrym skutkiem,myślę że gałązki iglaków także będą O.K.
Awatar użytkownika
MagdazMiasta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 kwie 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie/lubuskie

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Rossynant pisze:Gałęzie iglaków są bardzo dobre do okrywania, przewiewne, śnieg zatrzymują, nie zagniją. Nawet tuja dobrze się sprawdza. Mniej jednak zabezpieczają niż kopczyk ziemny.
Dla bardzo wrażliwych roślin dawało się do gałęzi jeszcze trochę liści, luźno (suchych oczywiście i dopiero gdy już mrozy złapią). Kopczyków z samych liści nie polecam - w czasie mrozu OK, ale przyjdzie odwilż, namokną i osiądą; mogą gnić, albo nawet zrobi się z nich kostka lodu.
:wit
Brrrrrrr, co ja chciałam zrobic moim maleństwom, wyrodna matka.... :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”