Przycinanie porzeczek-Problem

Drzewa owocowe
gizik184
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lis 2011, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Popelnilem jeden blad. Kupilem nowe sadzonki porzeczki zasadzilem i przycielem je rowno z ziemia. Czy cos z tego wyrosnie czy sie zmarnują?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Dobrze zrobiłeś, pod warunkiem że ponad szyjką korzeniową sadzonek zostawiłeś z 5-10 cm pędów. Jeżeli tak ,to z uśpionych oczek ( właśnie na tej wysokości do 5-10 cm ) wiosną wyrośnie po kilka nowych pędów i będziesz miał dobrze rozkrzewione krzaki porzeczki.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

tadeusz48 wybacz pytanie laika, czy będą owocować na tych pędach które wiosną wyrosną? też posadziłam młode, mają po 3 pędy nieprzycięte jeszcze (porzeczka czarna krzaczasta)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Sadząc nowe sadzonki porzeczek, nie należy oczekiwać że w następnym roku będą owocować, bo nawet gdybyśmy je nie przycięli, to na dwu-trzech gałązkach była by garstka owoców. Zasadą jest że bezpośrednio po posadzeniu sadzonki się przycina by w następnym roku wytworzyły jak najwięcej pędów, z których dopiero w kolejnym roku będą owocować.

Następne cięcia porzeczek, to już systematyczne usuwanie gałęzi starszych niż cztery lata i ewentualne usuwanie pędów płożących się po ziemi i połamanych gałązek.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Czarna porzeczka zaowocuje najchętniej na pędach ubiegłorocznych (czyli tych co są teraz). Jak chcesz mieć coś na skosztowanie, możesz zostawić jeden pęd, a skrócić pozostałe. Coś przyciąć trzeba, musi się rozkrzewić.
:wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Przyznam się, że tak właśnie chciałam zrobić i nie posłuchać Ciebie do końca Tadeuszu, zwłaszcza, że większość ma po 4 dorodne pędy.
Z tych 4pędowych wytnę po 2 pędy zostawiając po 3 pąki, a w sadzonkach 3pędowych zostawię po jednym pędzie - tak kombinuję, będzie dobrze?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Moniko - jak bym wolała przyciąć teraz a za dwa lata mieć co pojeść, niż w przyszłym roku zjeść dosłownie kilka owoców.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Comcia też tak na początku myślałam, doszłam jednak do wniosku, że chociaż trochę zobaczę i spróbuję, ja aż takich ilości nie potrzebuję, posadziłam 10 krzewów i nie wiem czy to nie za dużo,kiedy trzeba będzie zrywać..a dojrzewa w czasie wakacji, wiadomo o co chodzi, pomocników nie uświadczysz :wink:
gizik184
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lis 2011, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Powiem szczerze ze mam jeszcze stare porzeczki ktore maja o kolo 9 lat i co roku podcinam i stosuje opryski i naprawde ładnie rodza.
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Witam!
Mowi się, że przycinanie drzewek jesienią jest niewskazane ze względu na możliwość przemarzania. Czy z porzeczką jest inaczej? Przycinać wiosną czy jesienią? Czy duże rozkrzewione sadzonki, z ładnym systemem korzeniowym można podlewać zamiast przycinania, żeby się przyjęły?
Pozdrawiam. romekp
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Ja tam wolę wiosną, także z uwagi na możliwość przemarzania mnie ;)

Pewnie że można utrzymać bez przycinania, jeśli mają dość korzeni, ale przycina się dla uformowania - rozkrzewienia. Dobry krzew powinien mieć 10 pędów głównych, albo i więcej. Głównych czyli od ziemi idących, a nie wyższych rozgałęzień - żeby nie było wątpliwości :lol:
Jeśli nie przytniesz, to będzie rosła w te pędy, które są. Może to mieć sens przy porzeczkach kolorowych, one owocują na starszych pędach (owoc wiążą na gałązkach bocznych); ale czarne owocują na młodych pędach, więc ważne jest by owe młode pędy krzew puścił. Czarne porzeczki wypada przycinać co roku.
:wit
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Porzeczki przycina się corocznie ( wycina się pędy starsze niż 4 lata ) po zbiorach, w sierpniu. Przycinanie wiosenne powoduje że niepotrzebnie porzeczka traci energię na wytworzenie pąków kwiatowych które zostaną usunięte wraz z gałęziami podczas wiosennego przycinania, nie wspominając o znacznym obniżeniu plonów w wyniku przerzedzenia zawiązków kwiatowych.
mokato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 18 lip 2011, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przycinanie porzeczek-Problem

Post »

Witam,
jakieś 2 tygodnie temu posadziliśmy porzeczki. Mają od 4 do 6 pędów, wysokich na jakieś 20 cm. Z tego co zrozumiałam mam teraz podciąć na 5-10 cm? Boksuje sie z tym przycinaniem od czasu posadzenia bo nie mogłam zdecydować. Mamy czarne Ben Connan, a czerwone Rovada i Jonkhers van Tets. Czerwone tez ciąć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”