Tarnina (Prunus spinosa)

Drzewa owocowe
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Nie lepiej dać jakieś ładne krzaki?
Z kolczastych radziłbym pigwowce (te większe, na nalewki) albo na gęsto - różę jabłkową Rosa pommifera (1,5- 2 m wysoko, sztywna, rozrasta się rozłogowo dając gęstwinkę, na owoce), różę stulistną Rosa centifolia (ok. metr, rozłogowa, rozrasta się szerzej niż jabłkowa, tak na 0,5 m rozłogi odchodzą, na konfitury z płatków). Jeśli dla ochrony, to głogi dobre (na nalewkę sercową). Bardzo ozdobny jest żywopłot kratowy z głogu. Wszystko to urośnie na wszystkim ;)
A tarnina to zmora...
:wit
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Róże już mam, pomarszczoną i dziką, pigwowca też mam od groma, głogi właśnie sadzę, a tarnina mi się marzy. :) Zdaję sobie sprawę z jej ekspansywności, dlatego kombinuję jak by tu ją ograniczyć
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Miotacz ognia może by zdołał...
:wit
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tarnina

Post »

No nie wiem - u nas w mieście w jednym miejscu są żywopłoty z tarniny, stare, grube pniaki - ze dwadzieścia krzaków wszystkiego. Pięknie kwitną, mają owoce (o ile nie zostaną przycięte), a co do ekspansywności - ZERO. Na dwadzieścia krzaków może w sumie kilka odrostów. A sprawdzam przechodząc co jakiś czas, z nadzieją że może jakiś przyrościk by się zaadoptowało, i od lat po prostu NIC.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Tarnina

Post »

Pitoleusz pisze:Róże już mam, pomarszczoną i dziką, pigwowca też mam od groma, głogi właśnie sadzę, a tarnina mi się marzy. :) Zdaję sobie sprawę z jej ekspansywności, dlatego kombinuję jak by tu ją ograniczyć
Grubą folią. Tam jest napisane jaka to ma być folia. Co prawda mowa jest o bambusach, ale da Ci to wyobrażenie, jaka to jest foli.

http://majawogrodzie.tvn.pl/179,Bambusy,porada.html
wodnik
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Jeśli folia PP ma starczyć, to kanały wentylacyjne tym bardziej dadzą radę. Tylko, czy 50cm długości to nie za mało? Zawsze moge przedłużyć, nawet dodając tę folię.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Na moje oko rozłogi idą płytko, pół metra wystarczy. Z tym że w okolicy rosną na bardzo płytkiej glebie, więc nie gwarantuję... ale to tak dla asekuracji. Moim zdaniem będzie OK.
:wit
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Doobra, wszystko pięknie, ale w końcu nie spytałem co ile sadzić tarninę :oops: , a nigdzie nie mogę znaleźć informacji.
Efekt ma być taki, że jednak chcę nie zasłonić świerki, to zrobię tawułą, lecz uzupełnić długi ich brak w żywopłocie, zrobić taką wstawkę na 10-15 metrów. Chcę żeby był jak najgęstszy zimą, ale z drugiej strony nieformowany, żeby jak najlepiej zachować jej naturalny pokrój i dokonywać tylko delikatnych cięć. Więc co ile sadzić?
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Tarnina

Post »

Pitoleusz a może tarnina wielkoowocowa - owoce większe, smaczniejsze, nie rozrastają się tak jak dzika? Poczytaj sobie od strony 21 (pod koniec od postu użytkownika kresowiec) do strony 23 włącznie: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=280
Jeśli temat cię zainteresuje napisz do użytkownika kresowiec, ma sporo różnych śliw w typie Tarniny, Damaszki, Zibarte, Spilling, różnych dziczków itp. może się podzieli zrazami ? taki żywopłot oprócz podstawowego zadania odgradzającego miałby również niezwykłe walory użytkowe.
Gotowe sadzonki posiada też Konieczko:
http://www.drzewa.com.pl/2389-sliwa-tarnina-nittel.html
http://www.drzewa.com.pl/2388-sliwa-tarnina-merzig.html
Na razie dwie odmiany ale rozmawiałem z panem Piotrem i w przyszłym roku ma sprowadzić więcej odmian.
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Dziękuję za pomysł, ale wolę pozostać przy dzikiej odmianie, takie mam podejście :) a na owocach dla mnie mi nie zależy, to ma być pokarm dla ptaków na zimę.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Pitoleusz pisze:Doobra, wszystko pięknie, ale w końcu nie spytałem co ile sadzić tarninę :oops: , Więc co ile sadzić?

No masz.
Mówiłeś o sadzeniu pojedynczo, w jakieś okółki. Sadząc żywopłot możesz wykopać rów, dać te folie czy co tam żeby rozłogi nie wychodziły na boki - po obu stronach, w środek tarninę - i wówczas będzie się z rozłogów zarośle zagęszczać, więc można rzadko. A też wówczas będzie najgęstszy, z czasem.
Nie wiem jak z tarniną ale generalnie to zawsze rzecz zależy: co chcesz i kiedy.
Jak ma być od razu ogrodzenie nie do przejścia, to przyjmowało się, do wszelkich krzewów - co najmniej 4 na metr bieżący. Na przykład do głogu pasuje.
A na żywopłot nieformowany, z dużych krzewów - wystarczy co metr, co pół metra jeśli ma być lita ściana; z tym że taki żywopłot jest raczej ozdobny, fizycznie do przejścia. Po prostu da się gałęzie rozgarnąć, jak by gęsto nie były. Acz tarninowy byłby do przejścia niewygodny. :;230

A jak dla ptaków - czemu nie domieszać czegoś jeszcze? ognik, rokitnik, róża - co z nasionek pod ręką można dosiać i niech się przeplatają, będzie urozmaicenie i gęściej.
:wit
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

Taaaa, moi znajomi już się przyzwyczaili :D bo ja to mam już chyba 439 koncepcję ogrodu, coś sobie przypomnę, coś zobaczę, uświadomię wymagania i taki zamęt wychodzi, aż sam się ledwo łapię. Ogniki będą gdzie indziej, róża? myślałem właśnie dać pomarszczoną jako niższy rząd, rokitnik? Nie wiem, jakoś do mnie nie przemawia, ale kto wie, może w koncepcji nr 543 znajdzie miejsce? :D Teraz mam zagwozdkę, co dać na 5m jako naturalistyczny żywopłot. Chciałem dać bez czarny, ale to podobno idzie w drzewko/duży krzew, a mi zależy na gęstym krzaczorze do 2m nie wiem czy cięciem to osiągnę. Z dzikiej róży pomieszanej z pomarszczoną? Głóg byłby niezły, ale ze względu na tę podatnośc na zaraze ogniową oraz tego pająka co doprowadza do gołożeru, chcę takowy żywopłot zrobić, ale daleko od strony zewnętrznej płotu przy ulicy. Kurde, schodzę z głównego tematu, nic nowego, za dużo pomysłów. Dziękuję za pomysły i podpowiedzi.:)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarnina

Post »

To dodaję: w nieformowanym żywopłocie w drzewo wyrośnie nie tylko Bez Czarny, także ałycza, kalina, rokitnik i ... ligustr ;) musi być cięty. Bogiem a prawdą - widziałem też drzewo tarniny :lol: Ciachnąć od góry czasem trzeba będzie.
Natomiast jak ma się plątać nisko a kolczasto to raczej na dodatek ognik i pigwowiec - ich pędy się przewracają jak dłuższe wyrosną, kolczaste, a dodatkowa ozdoba.
Co do róży - wolałbym dać Centifolię niż Rugosę, gęściej rośnie, wyżej, i nie zasycha; rugose może ta tarnina zadeptać. Lub Pommiferę jeśli mają być owoce ozdobne. A ciekawy efekt dają też niektóre długie róże, pokładające się - dzika Rosa canina da ten efekt ale są ozdobne odmiany jakie kiedyś puszczano po płotach, tzw. lalki. Z odkładów się mnożą. Jak coś z tych rzeczy splączesz z tarniną, to naturalistyczny efekt że hej :D
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”