ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gosiagre
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 mar 2010, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy konieczne badanie gleby?

Post »

Witam, mam pytanie. Mam ogródek przydomowy 70m2, przy bloku, w mieście. Absolwent AK przygotowuje mi projekt jego zagospodarowania. Gleba wilgotna, sporo mchu. Czy konieczne jest przeprowadzenie analizy próbek gleby dla takiego małego ogródka w mieście? Czy ma sens? Jeśli tak, to gdzie w Warszawie można takie badanie wykonać? Dziękuję z góry za wszelkie informacje..
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Czy konieczne badanie gleby?

Post »

Dużo mchu gleba kwaśna. Rozsypać wapno ogrodowe granulowane. Kupić mieszankę traw z specjalnym składnikiem (pisz na PW podeślę link i nazwę tej mieszanki by mech ponownie się nie pojawiał w ilościach dużych).
Dlaczego gleba jest wilgotna ? Rynna, cień, częste podlewanie ?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Czy konieczne badanie gleby?

Post »

badanie gleby na podstawowe pierwiastki i kwasowość kosztuje około10-15 zł za próbkę ....
http://schr.bip.nor.pl/?mid=4&aid=65
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Badanie gleby

Post »

Witam
Wykonałem badanie gleby z mojego sadu w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Krakowie.
Oto wyniki dla trzech próbek:
Odczyn gleby pH: 4,52 4,25 i 5,26 badanie w KCl
Fosfor P: 0,7 0,6 i 1,0 mg/100g gleby
Potas K: 2,0 1,2 i 4,5
Magnez Mg: 3,4 1,5 i 9,5
Wszystkich składników mineralnych jest za mało a gleba mocno kwaśna.
W zaleceniach napisano że muszę mocno zwapnować glebę, najlepiej wapnem tlenkowo-magnezowym w ilości 20 kg/ar
A nawożenie wczesną wiosną prefaratem Yara Complex - NPKMgOS w ilości 10 kg/ar.
Nie miałem pojęcia że gleba u mnie jest w takim kiepskim stanie. Cieszę się że zrobiłem to badanie.
Rosną u mnie drzewka owocowe ale bardzo słabo i dość często chorują mimo opryskiwania i nawożenia. Teraz wiem już dlaczego. A co wy specjaliści sądzicie o takich wynikach?
Nie podoba mi się to zalecenie jeśli chodzi o nawożenie sztusznym nawozem. Może jakieś propozycje co innego w zamian?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby

Post »

Elementarne, drogi Watsonie :D
Naturalne wapno z magnezem = dolomit. Dawkowanie przelicza się zawsze na tlenek wapnia, będzie podany. Typowo - CaO 30%, MgO 15%
Zamiast sztucznych NPK - obornik lub kurzyniec. Oczywiście wyjdzie spora ilość i należy zmieszać z glebą.
Zawartość:
Przyjmuje się, że obornik (o zawartości 21% suchej masy), średnio w procentach (%) zawiera: azotu - 0,5; fosforu ? 0,3; potasu ? 0,7; wapnia ? 0,5; magnezu ? 0,2 % oraz (w mg/kg) żelaza - 2500; manganu ? 345; cynku ? 194; miedzi ? 23; boru ? 22; molibdenu ? 1,6 i kobaltu ? 1,9 mg/kg w suchej masie.
Obornik suszony oczywiście odpowiednio więcej.
Obornik kurzy (przykładowo) podali: N 3,56%; K2O 1,72%; P2O5 2,30%; CaO 3,17%; MgO 0,216%

Albo masz http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... nie/Nawozy
:wit
Awatar użytkownika
extragarden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kielce
Kontakt:

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Należy zwracać szczególną uwagę na pH powinno być w granicach 6,5
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Badanie gleby

Post »

Badanie gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Łodzi na odczyn ,potas, magnez, potas, fosfor ,zasolenie i jeszcze kilka kosztuje 46,25 gr
Pozdrawiam. Ewa
kaktus_59
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 sie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Badanie gleby

Post »

mewa pisze:Badanie gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Łodzi na odczyn ,potas, magnez, potas, fosfor ,zasolenie i jeszcze kilka kosztuje 46,25 gr
Jestem pozytywnie zaskoczony, myślałem, że więcej to kosztuje. Czy w takim razie rzeczywiście zanim zabierzemy się za sadzenie i sianie czegokolwiek, to lepiej wykonać takie badanie? Czy może takie informacje na wstępnym etapie do niczego się nie przydadzą, bo to będzie ważne tylko dla już doświadczonych ogrodników?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Wyciągnęłam ten wątek bo dziś otrzymałam wyniki badania gleby z ogródka warzywnego. Wcale nie tak drogo (Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza), badanie - 46,25 zł + zalecenia nawozowe 16,48 = 62,73 złociszy. A oto wyniki , w nawiasach zasobnośc jaka być powinna przy uprawie warzyw;
pH -6,66
azot N-NO3- 42,7 (70- 140)
fosfor P - 47,0 (40 - 80)
potas K - 153 (125 - 250)
wapń Ca - 625 (1000 - 2000)
magnez Mg -182, (60 - 120)
zasolenie - 0,32 (do 1,0)
chlor Cl - 9,43 (w normie).
W zaleceniach proponują zastosować;
azot - 0,8kg/ ar (2,4kg/ar saletry amonowej-podzielić na dwie dawki- przed i po)
fosfor- 0,8kg/ar P2O5 (2,0kg/ar superfosfatu wzbogaconego),
potas- 1,4 kg K2O/ar (2,8 kg /ar siarczanu potasu).
Nie ma zaleceń co do wapnowania a przecież wapna jest bardzo mało, mimo że pH- 6,66. Wapnować czy nie? Co zrobić z tak wysokim poziomem magnezu? Jak się go pozbyć?
W sezonie miałam bardzo duże problemy z owocowaniem dyniowatych, cukinki gniły, ogóreczki nie rosły a na liściach ogórków, malin, jeżyny, porzeczek, fasoli robił się "marmurek". Dopiero po dolistnym zasilaniu wysokowapniowym, wieloskładnikowym nawozem rośliny zaczęły w miarę dobrze owocować. Świetnie rosły bez zasilania dolistnego- tylko na oborniku końskim papryka i pomidory, malinowy przeskoczył 2 metry, nie wspomnę już o Black Cherry- pobił wszelkie rekordy we wzroście. Mimo niskiego poziomu wapna Opalka nie wykazywała jego braku, więc co się u licha dzieje?
Czy znajdzie się ktoś , coby mnie deczko oświecił? Bo ja w te klocki to kiepska jestem.
Bardzo proszę o komentarz do tych wyników badań, co o tym myślicie?
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

No i nikt się nie odezwał, szukałam w necie i znalazłam tylko jedno zdanie;
nadmiar magnezu w glebie powoduje ograniczenia w pobieraniu przez roślinę wapnia i potasu.
Wszędzie piszą o niedoborach magnezu a o nadmiarze prawie nic.
Pozdrawiam! Gienia.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Analiza gleby

Post »

Chciałbym oddać glebę do analizy- pH, podstawowe składniki pokarmowe i opracowanie zalecenia nawozowego, jednak czytam, czytam i zastanawia mnie jak i w co zapakować ową próbkę? czy jakoś szczególnie trzeba ją opisać ? Sama OSCR jest niedaleko mnie więc pofatygowałbym się osobiście zawieźć taką próbkę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Analiza gleby

Post »

Profesjonalna próbka powinna być wyciągana z kilku miejsc w ogrodzie na głębokość do 1,5m. :roll: Nie wiem jak to zrobisz ale bez sprzętu ani rusz :wink: Chyba że masz pewność że masz jednolitą glebę.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analiza gleby

Post »

1,5 m tyle to koparką trzeba by kopać :lol: u mnie jest 30cm podłoża potem kamień... zresztą mnie interesuje tylko miejsce pod warzywnik jakieś 30m2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”