Projekt sadu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: projekt - sad przydomowy

Post »

Na tych podkładkach - wiśnie. Pod jabłonie do upraw amatorskich nie polecam podkładki P14 (abstrahując już od jej przydatności odnośnie gleb). Po prostu to podkładka, która wymaga nieco więcej doświadczenia. Drzewa wymagają z reguły więcej pielęgnacji (właściwego formowania, cięcia) - M26 jest pod tym względem "prostsza", łatwiejsza dla amatora.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Projekt sadu

Post »

Persze co mi do głowy przyszło ilu hektarowy ma być ten sad jakiego typu drzewa czy maliny czy porzeczki ,musisz przeczytać jakąś książkę o sadach i produkcji.
wireo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 sty 2013, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: projekt - sad przydomowy

Post »

Witam.
Planuję stworzyć niewielki ogród owocowy. Będzie ekologicznie i ?permakulturalnie?. Nie nastawiam się na duże plony, bo grunt bardzo marny ? odłóg VI kl., kwaśny i dżdżownicy nie uświadczysz (na razie!) Chodzi mi w równej mierze o urozmaicenie krajobrazu i stworzenie siedlisk dla różnorakiego życia.
W tej chwili wapnuję, kupuję drzewka i planuję co i jak posadzić - część jeszcze w tym miesiącu, póki aura łaskawa. Próchnica będzie powstawać stopniowo, bo nie chcę tracić roku.

Planując nasadzenia natrafiłem w sieci na ekologiczny sad w Kanadzie z lekko polskim akcentem i ciekawym rozwiązaniem łamiącym schematy sadownicze. https://sites.google.com/site/dorrrose/ ... acle-farms Drzewa owocowe rosną tam w rzędach rodzajami i odmianami naprzemiennie, a między nimi znajdują się drzewa/krzewy wiążące azot (np. karagana). W najbliższym sąsiedztwie są też krzewy owocowe, jako i kwiaty, zioła i warzywa. Sekwencja drzew jest z grubsza taka:

Obrazek

W założeniu ma to utrudnić życie szkodnikom latającym oraz zapewnić pożądaną bioróżnorodność. Śliwy występują wymiennie z gruszami. Dwa osobniki tej samej odmiany rosną daleko od siebie.

Chciałbym podjąć próbę w tym kierunku na polu 80 x 20 m. Z drzew: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, ewentualnie jakieś dwie morele, brzoskwinia. Działka wąska i przewiduję tylko dwa rzędy ? w sumie ok. 20 drzew w dużym rozstawie.

W związku z tym prośba o poradę:
Większość drzew owocowych podobno lubi pH ok. 7, ale jabłoń i grusza 6-6,5. Czy te ostatnie jakoś specjalnie odczują wyższy odczyn? Wygodniej byłoby utrzymać jednolite pH na całej powierzchni i cała układanka z nasadzeniami byłaby łatwiejsza. Pamiętam, że Rossynant zalecał kiedyś pH 7 dla wszystkich owocowych, z jabłoniami włącznie.

2. Czy u kogoś rosną drzewa owocowe naprzemiennie w długim rzędzie np. jabłoń ? wiśnia ? śliwa ? grusza itd.? Jak to się sprawdza ? choćby amatorsko ? na naszym gruncie? Bo na kanadyjskim wygląda to bardzo zachęcająco. http://www.youtube.com/watch?v=3riW_yiCN5E

Będę oczywiście wdzięczny za wszelkie inne sugestie.

Pozdrawiam,
wireo
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: projekt - sad przydomowy

Post »

20 drzew na tak dużym obszarze to troszkę mało. Będzie raczej pusto... A żeby były tam siedliska "różnorakiego życia" to powinno być gęściej. Natomiast jeżeli chodzi o sadzenie naprzemiennie to u mnie mam w ten sposób posadzone drzewa i krzaki. Mam 7 czereśni, 5 śliw, 4 jabłonie, 4 grusze (w tym 2 japońskie), 2 śliwo-morele, morwę, brzoskwinię, wiśnię... Co do bobowatych to mam glediczję, amorfę i karaganę. Do tego z 50 krzaków owocowych, byliny, kilka cyprysów, no i rośliny ozdobne jak metasekwoja czy katalpa... I sporo innych wynalazków, ale nie będę zanudzał. Większość jest posadzona jak to nazywasz naprzemiennie. Z tym, że ja tam się szkodnikami nie przejmowałem lecz rozprzestrzenianiem chorób. Bo jak się jakiegoś robactwa namnoży to natura szybciutko przysyła mi stada ptaków, biedronek i czego jeszcze potrzeba z pomocą. Co do oprysków to generalnie staram się nie stosować, chyba że nie mam wyjścia.
wireo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 sty 2013, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: projekt - sad przydomowy

Post »

Zagęścić nie problem i tak też to sobie docelowo wyobrażam. Działka jest niestety ?dojazdowa? i chciałbym, żeby sad był na ile się da samoobsługowy. I tak np. chcę posadzić stare odmiany jabłoni, w miarę parchoodporne, na A2 i wysokim pniu. Będą więc kiedyś rozłożyste, tak że 6-8 m to chyba nie za dużo. Ale na pewno dosadzę od razu między drzewami jakieś krzewy (porzeczki, może derenie, jagodę kamczacką.)
Na razie bardziej się głowię nad tym jak w miarę szybko acz bezpiecznie podnieść to pH z niecałego 5 do 7. Twój ogród, jak przypuszczam, stoi na porządnej glebie. Lista w każdym razie robi wrażenie.

Pozdrawiam,
wireo

Edit: Z pH odpowiedź już chyba znalazłem. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=41624
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: projekt - sad przydomowy

Post »

Glebę mam gliniastą, w niektórych miejscach to bez porządnych narzędzi nie idzie zrobić "dziury"... Generalnie odczyn jak to mawia mój ojciec lekko kwaśny. Jagód kamczackich mam kilkanaście i uważam je za dobry wybór do nasadzeń. Co do drzew zacznij od zapylających odmian, a później dosadzaj inne. A co do starych jabłoni, to koniecznie odwiedź park Mużakowski...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”