Opadające liście

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Opadające liście

Post »

Witam wszystkich. Po powrocie z dwutygodniowych wczasów zobaczyliśmy, że świeżo posadzone (marzec 2011) brzoskwinia i czereśnia straciły wszystkie liście! :roll: Po prostu opadły. Brzoskwinia innego gatunku wsadzona w tym samym czasie rośnie sobie normalnie. Co mogło być powodem czegoś takiego? I co ewentualnie można temu zaradzić?
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Opadające liście

Post »

a w jakim stanie są te liście? czerwone? podziurawione? ....
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Opadające liście

Post »

Przyczyną opadania liści może być drobna plamistość liści drzew pestkowych.http://leksykonsadowniczy.pl/agrofag.php?agro=10
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opadające liście

Post »

Albo niedobory ...
przędziorek...
kolekcjoner smaków
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Opadające liście

Post »

Jutro pstryknę zdjęcie, może na jego podstawie ktoś będzie mógł się coś więcej wypowiedzieć. Na gałęziach zauważyliśmy biały nalot. Aha, oprócz czereśni i brzoskwini jeszcze śliwa renkloda ulena straciła praktycznie wszystkie liście.
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Opadające liście

Post »

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć chorych drzewek:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czy ktoś będzie umiał nam pomóc? :(
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Opadające liście

Post »

gleameil
z mojej strony to co mogę doradzić to zerwij delikatnie trawę wokół drzewek i daj jakąś ściółkę typu kora, skoszona trawa. Może być też bez ściółki. Takie młode drzewka nie powinny mieć konkurencji w postaci trawy czy chwastów, które zabierają wodę. Nie wiem jaka jest ziemia na której rosną drzewka, ale w pierwszych latach, szczególnie w tym kiedy było sadzone trzeba pilnować wilgotnej gleby - maj, czerwiec i do połowy lipca szczególnie ( podlewanie raz na tydzień w czasie suszy, ale 1-2 wiadra na drzewko - lepiej rzadziej, a więcej ) oraz nawozić azotem ( od wczesnej wiosny do końca czerwca ). Sucha ziemia na pewno osłabia drzewo i jest podatne na choroby.
Co jest powodem takiego stanu - trudno określić. Zrób zdjęcia liści - z tych co zostało - może ktoś z forumowiczów rozpozna chorobę. Drzewka wygladają nieciekawie - powinny szykować się do zimy, a tu brak liści. Na pewno najbliższa zima przesądzi o ich istnieniu.
Poszukaj też wątków o cięciu bo widać że drzewka nie były przycięte po sadzeniu.
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Opadające liście

Post »

Właśnie były przycięte...ciężko mi to wszystko zrozumieć. Wspominasz o podlewaniu - niezbyt często, ale podlewaliśmy je. Zresztą cały lipiec był bardzo mokry. Na jednym z nich zdrapałem paznokciem delikatnie korę, pod spodem jest zielony kolor czyli nie jest tragicznie. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziękuję za poświęcony czas.
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opadające liście

Post »

Jeśli ziemię spod korzeni złapiesz w garść i ściśniesz z całej siły i będzie kapać woda- to jest za mokro ( oczywiście nie należy brać tego pod uwagę po deszczu , ale uśredniając - może to być niezłym wyznacznikiem wilgotności gleby)
Jeśli załatwiłeś drzewka nadmiarem wilgoci - ( jest to możliwe, drzewka nie dają przyrostów, korzenie są uduszone , nie pobierają składników z gleby ) to na 2 rok są duże szansę że się ,,wyprostują".
kolekcjoner smaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”