Brak owoców na śliwie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Brak owoców na śliwie

Post »

Witam, ma cztery drzewa śliwy i ani jednej śliwki. Co może być przyczyna tego? Dodam że drzewa mam dosyć młode, ale nie znów tak młode, są w wieku jedne ok 6 lat a inne około 5 lat, są już dosyć duże i miały już owoce, ale ostatnie lata to kompletny brak owoców, mimo że drzewka rosną ładnie i mają dobrą formę. Drzewka były kupione w różnych szkółkach ogrodniczych. Więc co może być tego przyczyną?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Aby kwiatki (albo i pączki kwiatowe) z wiosną nie zmarzły? Piękną mieliśmy zimę tej wiosny...
Bo to przyroda sama się rządzi, oj :D
:wit
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Ja w tym roku miałam na mojej azjatyckiej śliwce aż 3 śliwki, gdy w poprzednich latach gałęzie były dosłownie oklejone owocami. Wiosenny mróz tak ją załatwił.
Waleria
olaw80
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 sie 2011, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie, Krosno

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Witam, i ja również podpinam się do pytania. Moje śliwy też już około 5-letnie na początku "coś" owocowały ale przez ostatnie 3 lata nie miały ani jednego kwiatu. Dodam, że nie są chore, do góry rosną pięknie. Nawoże je regularnie a one tylko do góry :evil:
Z góry dzięki za jakieś podpowiedzi...

To mój pierwszy post ale jestem stałą fanką FO :oops:
Pozdrawiam Alexandra
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Mama taki sam problem, z tym że moja śliwa ma 7 lat, rzadko nawożona rośnie bardzo dobrze. Niestety albo wcale nie kwitnie a jeśli już to góra kilka kwiatków z czego parę się zawiąże. Zamierzam ją wyciąć na jesieni i posadzić inną. Niedaleko rośnie inna śliwa, z nią nie ma tego problemu.
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Trochę mnie to pocieszyło że w tym roku śliwy nie owocowały. Ale widzę że to chyba nie do końca przymrozki. Bo od paru jakiś 2 lat już mi śliwy nie owocują. Przynajmniej dwie z nich i nie wiem co może być tego przyczyną.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

A co, poprzednie lata lepsze były? :roll:
Pytanie czy w ogóle kwitły. Bo u mnie np. pszczołom się latać nie chciało, plucha i zimno. Ale kwitły, czyli same drzewa w porządku.
Śliwom należy kłaść pędy do poziomu, pionowe rosną jako wierzba, a kwiatków wiązać nie chcą.
:wit
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Rossynant pisze:A co, poprzednie lata lepsze były? :roll:
Pytanie czy w ogóle kwitły. Bo u mnie np. pszczołom się latać nie chciało, plucha i zimno. Ale kwitły, czyli same drzewa w porządku.
Śliwom należy kłaść pędy do poziomu, pionowe rosną jako wierzba, a kwiatków wiązać nie chcą.
:wit



Poprzednie lata, jakieś 2-3 lata to dwa drzewka kwitły dosyć dobrze, a ostatnie lata to praktycznie wcale. Rozumiem że z tym "kłaść pędy do poziomu" to masz na myśli żeby pionowe gałęzie przycinać?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Nie, chodzi o to żeby je przygiąć do poziomu. Albo prawie... Najlepiej od samego początku, ale nawet stare konary da się rozgiąć szerzej. Ale takie których się już nie da, bo zrośnięte pod bardzo ostrym kątem, oczywiście można wyciąć. Podobnie silne wilki. To już zależy jak drzewo chcesz prowadzić, może już i tak wymaga prześwietlenia.
Śliwy pasjami lubią rosnąć w górę jak miotły, ale to owocowaniu nie służy.
:wit
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Rossynant pisze:Nie, chodzi o to żeby je przygiąć do poziomu. Albo prawie... Najlepiej od samego początku, ale nawet stare konary da się rozgiąć szerzej. Ale takie których się już nie da, bo zrośnięte pod bardzo ostrym kątem, oczywiście można wyciąć. Podobnie silne wilki. To już zależy jak drzewo chcesz prowadzić, może już i tak wymaga prześwietlenia.
Śliwy pasjami lubią rosnąć w górę jak miotły, ale to owocowaniu nie służy.
:wit


Aha, teraz już rozumiem, po prostu porobić różne rozpórki itp. Dzięki
dangar1
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 kwie 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Mam w ogrodzie 2 śliwy węgierki (te najlepsze). Owocowały, a potem nagle przestały po wycięciu renklody. Potem dowiedziałam się, że podobno węgierki potrzebują jako zapylacza renklody. Porozmawiałam z sąsiadem. Kupiłam mu renklodę i teraz mam śliwki co roku. :)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak owoców na śliwie

Post »

Stare konary lepiej odginać łapiąc sznurkiem bliżej końca i uwiązać w dół do czegoś, bo odginane od pnia mogą się odłamać.
A co do zapylaczy - trzeba dobrać odmiany, oczywiście, ale jest sporo odmian śliw samopylnych i tymi warto się zainteresować. Jeden kłopot mniej, ja mam zapylanie zapewnione, a i tak samopylne plonują z reguły lepiej.
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”