Siew żurawiny

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Siew żurawiny

Post »

Witam,

dzisiaj podczas wędrówki w lesie sosnowym zauważyłem masę krzaków żurawiny, narwałem z 50 sztuk i pomyślałem, że posieję pod moim cyprysikiem.
Moje pytanie - co zrobić z nasionami? Wyciągnąć, podsuszyć, do lodówki na 2 miesiące, włożyć do ziemi na zimę, przykryć liśćmi, czy co?
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
MiM2504
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 lis 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Siew żurawiny

Post »

Kurczę, nie spotkałam się z wysiewem żurawiny, także też z chęcia poczytam. A nie lepiej zrobić sobie sadzonki z żurawiny?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siew żurawiny

Post »

Wg literatury ? wyjąć nasiona ze świeżego zdrowego owocu, w miarę możliwości przepłukać i osuszyć. Włożyć do pojemnika z przesianym wilgotnym kwaśnym torfem (4,5-5 pH) i piaskiem 1:1, szczelnie zamknąć i przetrzymać w lodówce przez 3 miesiące. Po wyjęciu pojemnika z lodówki, w temperaturze pokojowej, nasiona powinny natychmiast wykiełkować (trzeba pilnować, bo łatwo można połamać kiełki jak będą za długie). Wtedy powsadzać do oddzielnych pojemników do kwaśnego torfu i przetrzymać w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej aż do ciepłej późnej wiosny. Potem do gruntu, chronić przed słońcem.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siew żurawiny

Post »

Tak wyglądają siewki
Obrazek
Obrazek
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”