Maliny - wszystko o owocach

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Nie, to nie ten. Ten brązowy śmierdziel ma chyba ze 7 milimetrów, jest wielkości ogrodnicy - i siedzi czasem na owocku. W Polsce, na działce w malinach też takie śmierdzące owady były i pewnie są.
aha, zapomniałabym, mam w ogródku rząd malin (7.5 metra), ile sypnąć tego superfostatu potrójnego (jak go już kupię, oczywiście przez net, bo w marketach to same "specjalistyczne" mieszanki są)?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Około 20 gram na metr kwadratowy, to dawka stosowana przed założeniem plantacji.Myślę, że teraz też powinno być być ok. Warunek - nie nawoziłaś tym składnikiem przed sadzeniem.Co prawda nie ma możliwości,aby rośliny przenawozić fosforem,istnieje jednak ryzyko, przy zastosowaniu jego wysokich dawek, wywołania niedoborów;cynku i żelaza.

Pozdrawiam klakier.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

W lutym ub. roku przeprowadziliśmy się tutaj, do tego domu. Maliny sadziłam wiosną ub. roku po zdartym trawniku, bez żadnego nawożenia, bo nie było czasu szukać obornika w terenie dla nas jeszcze obcym a sadzonki przyszły ze szkółek, czas naglił . Dopiero jesienią zdobyliśmy trochę bydlęcego obornika z pobliskiej farmy i płytko go przykopałam by korzeni nie uszkodzić. No i w zimie popiołem z kominka sypałam w ogródku i malinom też sypnęłam. Ładnie rosły do momentu gdy zaczęły owocować. W tej chwili wyglądają o wiele gorzej niż w tamtym roku, podejrzewam, że wyjadły już wszystko i brakuje im chyba wszystkich składników łącznie z potasem (brązowe obrzeża na liściach kilku roślin). Jest kilka uschniętych całych wierzchołków z kwiatkami - może to szara pleśń, bo wilgotność i upały tu niesamowite. Nie mam żadnych nawozów sztucznych by je zasilić, nawet nie wiem czym. Czy szukać w marketach jakichś wieloskładnikowych i sypnąć bądź podlać rozpuszczonym w wodzie?. Jesienią będę mieć obornik z tej samej farmy, ale wcześniej znowu zrobimy analizę gleby dla warzywniaka i dla sadu. Zobaczymy co pokaże , czy podniosło się pH i w ogóle jakie zalecenia dostaniemy. Maliny rosną oczywiście w wysoko ogrodzonym ogródku, bo przy wszędobylskich i bezczelnych sarnach nie przetrwałyby ani tygodnia.
Jeszcze raz dzięki Klakier ;:304
Pozdrawiam! Gienia.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Moja malina (odmiana, która owocuje aż do listopada, nie pamiętam nazwy) wydaje małe drobne owoce, kilku pestkowe. Czy to wina suszy czy słabego nawożenia? Kilka tygodni temu było ok. Na wiosnę przekopane obornikiem gołębim
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Co sądzicie o malinach z żółtymi owocami lub czarnymi? Czy są one tak samo smaczne ? Jak z uprawą, czy jest łatwa?
Awatar użytkownika
majjan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 maja 2016, o 05:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: NRW / Niemcy
Kontakt:

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

czerwone maliny w tym roku super obrodzily - co drugi dzien zbiory. Mam rowniez zolte maliny juz kilka lat i jakos slabo owocuja ale sa smaczne.
pozdrawiam!!

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8511
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

U mnie żółte maliny są znacznie większe od czerwonych no i w smaku bardzo dobre .Czarne
mają owoce mniejsze od żółtych ,ale za to owocują czerwiec-lipiec gdy innych malin u mnie nie
ma .Warto uprawiać . ;:333
User12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sie 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Malina. Dużo owoców, słabe dojrzewanie

Post »

Witam. Pierwszy raz na forum.
Mój problem polega na tym, że malina na łodydze ma mnóstwo(chyba) owoców, ale dojrzewają jakiś pojedyńczo. Nie wiem czy tak ma być. Odmiana to chyba Polka ablo Polana( pewnie jakaś pospolita odmiana ).
Zawsze na wiosne obcinam wszystko do zera, więc malina owocuje na pędach jednorocznych.
Nawożenie żadne, przez kilka ostatnich lat może obornik był raz rzucony na ziemie. Ziemia na jakiej rosną to był kiedyś las
Maliny jak dojrzeją są ładne i duże ale jakoś mało.
Chciałbym aby to wyglądało jak na plantacji malin
Obrazek
Obrazek

U mnie wygląda to tak, a jest już koniec sierpnia. W takim tempie to 70% malin w ogóle nie dojrzeje.

Obrazek

Obrazek

https://images92.fotosik.pl/240/31d079c4945af837.jpg

Obrazek
Obrazek

Co mam zrobić?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - wszystko o owocach

Post »

"Chciałbym aby to wyglądało jak na plantacji malin" :wink:
I może tak wyglądać, ale o to trzeba zacząć dbać już od wiosny. Nawozić, przerzedzić i w miarę możliwości odchwaścić.
Proponuję najpierw przeczytać wątki o malinach.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”