Maliny - wszystko o owocach

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Oby Twoje słowa w czyn się obróciły. Bądź pozdrowiony! ;:138
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Oby Twoje słowa w OWOCE się obróciły. Bądź pozdrowiony!
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
peter
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 lip 2011, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Maliny nie owocują.

Post »

ja tylko raz nawoziłem swoje maliny i to wtedy jak je z 5 lat temu przesadziłem i to w czerwcu, od tego czasu nie były nawożone i do zeszłego roku było ich mnóstwo i duże. W tym roku zbierałem tylko dwa razy i w sumie było ich tylko 1,5 kg, jest dużo zielonych.
Dodam, że po zeszłym zbiorze ich nie przyciąłem przed zimą tylko dopiero w tym roku w lutym.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Warto zostawić pędy malin na zimę aby sie przekonać czy to nie są aby maliny wczesne - jeśli tak, to sobie rosna w najlepsze i zamiast dać w kolejnym roku owoce, wycina sie je. jeśli rzeczywiście sa to maliny powtarzające to przynajmniej będzie efekt pozostawienia pędów - zaowocują w pierwszym rzucie jako wczesne ;:7

W ubiegłym roku woda gruntowa spowodowała wygnicie moich malin. Na jesieni zakupiłam sadzonki malin wczesnych i powtarzających, posadziłam także takie "od sasiada". Te kijeczki zakupione w sklepie pięknie wyrosły i już mam na powtarzających maliny późne. Na wczesnych, tak jak powinno być, nie ma owoców tylko mocne pędy, które zaowocują w przyszłym roku (mam jednak dwie gałązki które dały mi już poznać smak owoców i jakość odmiany - ).

Niczym nie nawoziłam, tylko posadziłam maliny na nasypanej świeżo ziemi, którą mąż wybrał tam gdzie robił drogę na działkę - wiele lat rosła na niej trawa. Owoce sa ogromne :uszy
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Bardzo dobra rada. Przyznaję, że o tym nie pomyślałem. faktycznie może jest to odmiana wczesna, a ja je na wiosne przycinam. Dziękuję! :wit
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny nie owocują.

Post »

wydaje mi się że to nie jest problem z nawożeniem a z przycinaniem takie maliny tnie się na jesieni do samej ziemi wszystko się wycina następnego roku odrosną i będą owocować
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Zrobię doświadczenie. Częśc malin przytnę tak jak radzisz na jesieni (zawsze ciąłem na wiosnę), a część pozostawię samopas niech przyroda zadecyduje.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Mireczek1965 pisze:Zrobię doświadczenie. Częśc malin przytnę tak jak radzisz na jesieni (zawsze ciąłem na wiosnę), a część pozostawię samopas niech przyroda zadecyduje.
To nie ma znaczenia, czy maliny będą przycięte wiosną, czy jesienią (jedynie w celu uniknięcia chorób pędy tnie sie jak najszybciej gdy już nie sa potrzebne :) ).
Ważne jest czy zostaną wycięte przed sezonem owocowania czy nie.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny nie owocują.

Post »

To jest najlogiczniejsze wytłumaczenie problemu, że są to maliny letnie i nie wolno nowych pędów wycinać jesienią ani wiosną. Wycina się jesienią lub zaraz po zbiorze tylko stare- te które owocowały.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Suzana ma rację, wyglada na to że dostałeś od znajomej sadzonki maliny tradycyjnej a nie maliny powtarzającej.Jeszcze nie słyszałem aby malina jesienna która owocuje na jednorocznych pędach nie zawiązywała owoców.Jeśli stale wycinasz jednoroczne pędy to oczywiście malina tradycyjna która owocuje na dwuletnich pędach nie będzie owocowała.
Jeśli chodzi o opadanie zawiązków czereśni to powodów może być co najmniej kilka.Czy w pobliżu rośnie jak inna odmiana która ją zapyla bo być może zawiązki opadają z powodu niedostateczniego zapylenia.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Czyli reasumując, radzicie mi abym w tym i następnym sezonie nie przycinał pędów. Dobrze zrobię tak. W sumie nic nie tracę i tak już drugi rok nie mam malin. Krzewy są naprawdę piękne, grube pędy, czysto zielone, prawie 2 metry wysokości. Bardzo możliwe, że koleżanka dała mi sadzonki zupełnie innej odmiany.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Jeśli chodzi o opadanie zawiązków czereśni to powodów może być co najmniej kilka.Czy w pobliżu rośnie jak inna odmiana która ją zapyla bo być może zawiązki opadają z powodu niedostateczniego zapylenia.[/quote]

Czereśnia rośnie sobie samotnie, w okolicy są drzewka śliwy oraz krzaki porzeczki i agrestu. Kwiaty są zapylane. Płatki kwiatków odpadają widać małą zieloną zawiązkę czereśni, która po tygodniu dostaje pomarańczowo- żółtego koloru i spada na ziemię. Tak opadło w tym roku 2/3 ilości owoców.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Mirku śliwa,porzeczka czy agrest nie zapyli czereśni.Potrzebna jest do tego druga odmiana czereśni.Zdecydowana większość odmian czereśni jest obcopylna i aby dobrze się zapylić potrzebuje zapylacza .Owszem ostatnio pojawiły się odmiany samopylne jak Stella czy Lapins ale są one jeszcze mało rozpowszechnione i jest mało prawdopodobne jest abyś taką odmianę posiadał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”