Maliny - wszystko o owocach

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

Wasze problemy, związane z kwitnieniem i zapłodnieniem kwiatów malin spowodowane są, niedoborem boru w roślinie.
Przeczytajcie; http://www.archiwum.zsrp.pl/index.php/r ... linie.html

Spróbujcie ustalić który, z czynników jest odpowiedzialny za to, że mikroelement ten stał się niedostępny dla roślin,np. u Koleżanki @iwona 30, mogło to być podniesienie pH gleby przez zastosowanie popiołu.
Wnioski musicie wyciągnąć samemu. Problem u każdego z was, może mieć inną przyczynę,więc jego usunięcie będzie wymagało innego postępowania.
Leczniczo, należy opryskać krzewy dolistnym nawozem borowym.W czasie kwitnienia bardzo dobrze zastosować: Goemar BM 86.

Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

piobuk1 pisze:Malina jest samopylna ale zapylenie krzyżowe dodatkowo poprawia wielkość i jakość owoców. Zapylają trzmiele i inne owady zapylające. Wszystkie opisane powyżej problemy moim zdaniem mają związek z niewłaściwym nawożeniem a dokładnie rzecz biorąc z nadmiernym nawożeniem, szczególnie azotem. Istotne jest również zaopatrzenie roślin w wodę, w okresie suszy mogą opadać zawiązki owoców, albo wykształcać się marne i drobne. Maliny na zdjęciach Sylwka 555 wyglądają bardzo dziwnie, jakby bardzo cienkie pędy i owocostan wzniesiony kiedy w chwili dojrzewania owoców powinny one wisieć w dół.
To właśnie moje maliny tak dziwnie wyglądają i jeszcze nigdy przez 6 lat nie zaowocowały abym mogła przynajmniej popróbować ich smaczku. Co mam zrobić z tym fantem kolejny raz man zamiar je przesadzić. Porządnie przygotować glebę może tym razem się uda. Czy powinnam na coś zwrócić szczególną uwagę przesadzając? Przypominam, że to czarna malina. Dzięki za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

Czarna malina owocuje na pędach dwuletnich , czyli w pierwszym roku wyrasta pęd a za rok są na nim owoce , po owocowaniu należy takie pędy wyciąć i zrobić miejsce na nowe . I tak co roku :)

Beata ;:3

Właśnie zobaczyłam zdjęcia niby tej czarnej maliny , ale to nie jest malina tylko odmiana jakiejś dzikiej jeżyny . Mam taką samą i nie mogę jej wyplenić , odrasta od korzenia , kwitnie dosyć obficie a owoce składają się z kilku ziarenek , pędy są płożące , chociaż trochę też idą do góry , wzięłam ją od sąsiadki , bo rosła tam jeżyna bezkolcowa i myślałam ,że to jej odrosty ,a przeszła na moją stronę więc przesadziłam .W innym miejscu pod świerkami , gdzie też przesadziłam pryskałam randapem a ona i tak odrasta. Męczę się z nią kilka lat .
madzialenka87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2015, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Malina ma owoce o połowę mniejsze niż w zeszłych latach

Post »

Witam! Owoce maliny w tym roku mam o połowę mniejsze niż w latach poprzednich. Czy można dac jakiś nawóz teraz, by owoce były większe? Mam Polanę 3- roczną. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Ja bym 6-co letniej czarnej maliny nie przesadzał. Lepiej wykarczować i posadzić nową, młodą sadzonkę z doniczki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

beatazg pisze:Czarna malina owocuje na pędach dwuletnich , czyli w pierwszym roku wyrasta pęd a za rok są na nim owoce , po owocowaniu należy takie pędy wyciąć i zrobić miejsce na nowe . I tak co roku :)

Beata ;:3

Właśnie zobaczyłam zdjęcia niby tej czarnej maliny , ale to nie jest malina tylko odmiana jakiejś dzikiej jeżyny . Mam taką samą i nie mogę jej wyplenić , odrasta od korzenia , kwitnie dosyć obficie a owoce składają się z kilku ziarenek , pędy są płożące , chociaż trochę też idą do góry , wzięłam ją od sąsiadki , bo rosła tam jeżyna bezkolcowa i myślałam ,że to jej odrosty ,a przeszła na moją stronę więc przesadziłam .W innym miejscu pod świerkami , gdzie też przesadziłam pryskałam randapem a ona i tak odrasta. Męczę się z nią kilka lat .
Nie mogę się zgodzić to w 100 % czarna malina sadzonki dostałam od koleżanki a jej maliny wyglądają tak:
Obrazek
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Malina ma owoce o połowę mniejsze niż w zeszłych latach

Post »

madzialenka87 pisze:Witam! Owoce maliny w tym roku mam o połowę mniejsze niż w latach poprzednich. Czy można dac jakiś nawóz teraz, by owoce były większe? Mam Polanę 3- roczną. Pozdrawiam.
W ubiegłym roku też miałam małe owoce. W tym roku mąż zasilił wiosną nawozem i ziemią wokół krzaczka wykłada skoszoną trawą z trawnika. Wiosną powiększyłam poletko o nowe krzaczki. Teraz zbieram dorodne duże maliny a na nowo posadzonych jest masa zawiązanych owoców które już zaczynają owocować. Odmiana taka jak twoja "Polana". Nawóz posiany teraz myślę że już chyba im nie pomoże.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Sylwka555 , napisz jak Ty z nimi postępujesz , ja też mam czarne maliny , kupiłam 4 krzaczki w doniczkach , po roku na tych małych pędach było kilka owoców ,a w tym samym czasie zaczęła wypuszczać długaśne pędy na 2 metry , w tym roku to nawet ze 3 metry . Pędy ,które owocowały zaczęły usychać i je wycięłam , nowe pędy były dosyć długie a nie były podwiązane więc końcówki leżące w trawie się ukorzeniły i takim sposobem zdobyłam jeszcze kilka krzaczków . Malina ta nie daje odrostów korzeniowych ,tylko przez taki odkład można zdobyć nowe krzaczki . Czy też masz takie długie nowe przyrosty a stare Ci usychają i je wycinasz ?
W tym roku je podwiązałam , ale teraz muszę to wszystko pościągać .

Tak owocowały , trzeci rok rok po posadzeniu
Obrazek

teraz wyglądają tak , jeszcze nie wycięłam starych pędów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Beata
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

beatazg pisze:Sylwka555 , napisz jak Ty z nimi postępujesz , ja też mam czarne maliny , kupiłam 4 krzaczki w doniczkach , po roku na tych małych pędach było kilka owoców ,a w tym samym czasie zaczęła wypuszczać długaśne pędy na 2 metry , w tym roku to nawet ze 3 metry . Pędy ,które owocowały zaczęły usychać i je wycięłam , nowe pędy były dosyć długie a nie były podwiązane więc końcówki leżące w trawie się ukorzeniły i takim sposobem zdobyłam jeszcze kilka krzaczków . Malina ta nie daje odrostów korzeniowych ,tylko przez taki odkład można zdobyć nowe krzaczki . Czy też masz takie długie nowe przyrosty a stare Ci usychają i je wycinasz ?
W tym roku je podwiązałam , ale teraz muszę to wszystko pościągać .

Tak owocowały , trzeci rok rok po posadzeniu
Obrazek

teraz wyglądają tak , jeszcze nie wycięłam starych pędów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Beata
Beatko dzięki za zainteresowanie. Postępuję podobnie jak Ty młode pędy zostawiam a stare, które "owocowały " w tamtym roku usuwam bo zaczynają usychać więc się do niczego nie nadają. Mam konie więc pełno u mnie obornika końskiego robię z niego taką niby gnojówkę i podlewam nią oczywiście wymieszaną z wodą krzaczki. Jednak rosną fajne długie i grube pędy, kwitną pięknie, ale nie zawiązują się owoce. Jak wcześniej pisałam i zamieszczałam zdjęcia wyglądają marnie.Jeszcze raz dla przypomnienia zamieszczam zdjęcia.

Obrazek


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Malinę czarną Bristol i wiele innych odmian wyhodowano w zakładzie doświadczalnym w Brzeznej . Może napisz do nich , dołącz zdjęcia i co oni o tym sądzą . Sama jestem ciekawa opinii fachowców .
A jak smakują te małe czarne ziarenka . Dla mnie Bristol jest słodki i bez smaku maliny .

Beata ;:3
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Sylwka555, po zdjęciach twoich malin wygląda na to, że są co najmniej dwie możliwości.
1. Twoje czarne maliny prawdopodobnie mają jakąś chorobę wirusową (ale taka choroba nie atakuje od razu wszystkich krzewów). Nic nie można zrobić.
2. Ta malina wyrosła z nasiona i potem została rozmnożona. Wtedy nie musi mieć takich samych cech jak roślina mateczna. Takie ma owoce i też nic nie można zrobić.
Wyjście. W obu przypadkach najlepiej jest usunąć wszystkie (tak wyglądające) krzewy i zasadzić nowe.
Czarna malina rozmnaża się sama, ukorzeniają się wierzchołki jednorocznych pędów. Ważne jest aby sadzonkę pobrać z krzewu, który jest zdrowy i dobrze owocuje. Zbyt duża liczba sadzonek jakie wydaje to kłopot (nie ma co z nimi zrobić).
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Cyba już kiedyś pisałem na tym forum jak postępować z czarną maliną (dotyczy to też Glen Coe a całkiem dobrze sprawdza się u jeżyn).
Tegoroczne pędy po osiągnięciu 1,2-1,5 m przycinamy na wys. 1,0-1,2 m (można wyżej). Ważne żeby to zrobić +/- do końca lipca. Z kilku górnych pąków wyrosną pędy boczne które wiosną przycinamy na ok 20-25 cm. Czarne maliny mają tendencję do zbyt intensywnego kwitnienia i jeżeli pozwolimy żeby zakwitły wszystkie pąki to roślina nie będzie miała siły wykarmić owoców.

Opisany wyżej sposób cięcia mam przećwiczony już wiele lat, jest zgodny z anglojęzycznymi zaleceniami dla czarnych malin a i w naszych warunkach pozwala na uzyskanie dużych i smacznych owoców (może nie jakichś rekordowych ilości ale dla przy uprawie siebie ważniejszy jak dla mnie jest smak + duże i dość soczyste [jak na czarną malinę] owoce).
Pozdrawiam,

J
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny wszystko o owocach

Post »

Aby owoce czarnych malin były duże i soczyste musimy im zapewnić odpowiednią ilość wody. W tym roku zainstalowałem nawodnienie, efekt przerósł moje oczekiwania. Owoce były bardzo smaczne, bardzo duże i bardzo soczyste (a w czasie owocowania była susza).
Ale przez to pojawiły się nowe problemy - ptaki. :evil: Szczególnie kosy z całej okolicy zajadały się moimi malinami. Dla mnie została tylko 1/4 plonu. Na przyszły rok muszę owoce osłonić siatką, tak jak winogrona. Czy tylko u mnie tak się dzieje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”