Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
majlo
 Tytuł: Owocowe na piaszczystej glebie !
PostNapisane: 28 lip 2011, o 00:13 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Witam
Mam pytanko mianowicie mam na działce piaszczysta glebe , i w związku z tym mam pytanko jakie drzewa/krzewy bd rosly i ładnie owocowały na takiej glebie??!
pozdrawiam
:)))

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Rossynant
 Tytuł: Re: Owocowe na piaszczystej glebie !
PostNapisane: 28 lip 2011, o 00:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Pytania podstawowe: jak bardzo piaszczystą, jak z wodą i gdzie (region, klimat)?

przeczytaj np.
viewtopic.php?f=34&t=43099&start=14
:wit

majlo
PostNapisane: 28 lip 2011, o 22:54 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
hmm na pytanko jak bardzo piaszczystą nie bardzo umiem odpowiedziec ,woda gruntowa nie jest chyba zbyt głęboko ,a przez działke płynie rzeczka wiec można blisko niej posadzić, (małopolska ,tarnów) :)

Mireczek1965
PostNapisane: 3 sie 2011, o 12:46 
200p
200p

1 szt.
Mieszkam na działce leśnej, podłoże jest typowe dla lasu sosnowego czyli piach. Na działce wyciąłem większość sosen. W ich miejsce posadziłem trzy lata temu czereśnię, wiśnię, dwie śliwki węgierki, jabłoń, gruszę, czarną i czerwoną porzeczkę oraz agrest. Oczywiście nie sadziłem bezpośrednio do piachu. Wykopałem dosyć spory dół, wsypałem do niego dwa 50 l worki dobrej próchniczej ziemi (jeżeli chodzi o drzewa owocowe) i w tak przygotowane podłoże posadziłem drzewa. Pod krzewy owocowe sypałem po jednym worku. Narazie wszystko ok. drzewa i krzewy owocują. jedynym problemem jest w lecie codzienne podlewanie, piach szybko przepuszcza wodę. tak samo postąpiłem w winogronami, których mam 6 odmian i też rosną bez problemu. Pozdrawiam! :wit

gilgall
PostNapisane: 3 sie 2011, o 14:41 
100p
100p

1 szt.
Witam po sąsiedzku, ja również jestem spod Tarnowa (na południe). Rodzina ma też piaszczystą glebę (ja już nie), mają maliny, agresty, porzeczki, aronie, z drzew jabłonie (papierówki), śliwy węgierki, grusze, wiśnie... Drzewa i krzewy nie są już pierwszej młodości, młode sadzonki trzeba będzie uraczyć ziemią z ogrodniczego i obornikiem (do posadzenia). Pozdrawiam :wit

majlo
PostNapisane: 3 sie 2011, o 23:21 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Wielkie dzięki :))
Napewno bardzo pomocna będzie ta informacja :))
pozdrawiam

Rossynant
PostNapisane: 11 sie 2011, o 20:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Co sie podlewania tyczy, albo jeśli masz całkiem przepuszczalny piach - domieszaj i próchnicy i gliny (glina bardzo poprawi glebę a pod Tarnowem znajdziesz niezbyt daleko ;)
Można też załatwić humus (górną warstwę gleby) z jakichś wykopów, najlepiej taki gliniasty, często taniej kupić ciężarówkę humusu niż paręset kilo torfu z marketu :D

lukas3339
PostNapisane: 14 sie 2011, o 23:00 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Ja ze swojego doświadczenia dodam, że czereśnia rośnie ładnie na mojej VI klasie - a sadzona była zgodnie z zasadą "zielonym do góry" a właściwie tym co wgląda jak gałązki do góry, bo to wczesna wiosna była. Żadnej ziemi specjalnej nie dostała. Borówki mają się super - ale te dla odmiany dostały kwaśne podloże w dołek i są podlewane przy suszy i 1 raz w roku siarczan amonu na wiosnę po garstce pod krzak.

MENA515
PostNapisane: 18 sie 2011, o 19:35 
500p
500p

więcej niż 1
Mój ogród jest na IV-V klasie ziemi. Dodatkowo z dwóch stron "przebiega" rowek melioracyjny i osusza pole. Na początku wszystkie drzewka: brzoskwinie, morele, wiśnie, pięknie owocowały. A po kilku latach zaczęły się problemy. Jedyne co owocuje dobrze- jeśli pogoda sprzyja, to brzoskwinie. Wiśnie w tym roku nie miały zbytnio liści, choć soki w drzewku są- czyli nie uschło. O owocach już nie wspominam, bo w tym roku nie było już ani jednego :(. Podobnie na 4 śliwach, tylko jedna owocowała...Nie wiem co robić- czy jakoś ratować te dziesięcioletnie drzewka, czy je należało by wyrwać i wsadzić nowe?? Tylko co wówczas zrobić, by historia się nie powtórzyła?
Dodam, że nie były niczym nawożone, bo teść nam doradził, że drzewa mają tak głęboki system korzeniowy, że nie ma sensu nawozić :?

Rossynant
PostNapisane: 19 sie 2011, o 14:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
MENA515 napisał(a):
Dodam, że nie były niczym nawożone, bo teść nam doradził, że drzewa mają tak głęboki system korzeniowy, że nie ma sensu nawozić :?

A to już zależy od gleby...
Jeśli ubogi piasek, to faktycznie drzewa mogły "wyjeść" składniki mineralne. Nie nawozić to mozna u mnie na wsi - gliniasto, na bogatej w minerały skale macierzystej. A mam piaszczyste w Krakowie - raz na jakie 5 lat coś muszę wzbogacić.

Drzewek broń Boże usuwać! Może już wymagają jakiegoś prześwietlenia czy odmłodzenia, ale nie w tym rzecz.
Sprawdź glebę, chociaż pH. Brzoskwinie będą owocować na lekko kwaśnym i ubogim, a wiśnie, śliwy już nie.
Jeśli pH kwasne - dodaj wapno (jesienią) i nawozu wieloskładnikowego wiosną. Oczywiście najlepiej zrobić dobrą analizę gleby i wtedy wiadomo, ale metoda uproszczona:
Dolomit (wapno, magnez, mikroelementy) jesienią. Azofoska lub podobny wieloskładnikowy (NPK + mikroelementy) na wiosnę. Zamiast nawozu sztucznego wiosną - nawet lepszy będzie obornik, czy dobry kompost. Jeśli uprawiasz glebę pod drzewkami - warto domieszać próchnicy lub wysiać zielone nawozy, z motylkowymi.

wolar
PostNapisane: 1 lis 2012, o 13:03 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
U mnie 30-40 cm humusu dlaej czysty piaseczek. Posadziłem ok. 40 drzew i krzewów. Najstarsze mają 7 lat poposadzeniu. Imponuje wielkością wiśnia, brzoskwinia, czereśnia, czereśniowiśnia, czeremcha i morwa. Niestety jabłonki i śliwa to straszne mizeroty.
Na wiosnę nawożę kompostem wzmocnonym nawozem wieloskładniowym.

Obrazek Obrazek

Ogrodnik88
PostNapisane: 1 lis 2012, o 15:11 
1000p
1000p

---
wolar na jakiej podkładce masz śliwy i jak owocuja?

wolar
PostNapisane: 2 lis 2012, o 09:30 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Jest to śliwa opal ale na jakiej podkładce to nie pamiętam. Dopiero teraz zaowocowała pierwszy raz.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Ohajo i 10 gości