Przyginanie młodych pędów

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
belmondo13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lip 2011, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przyginanie młodych pędów

Post »

witam, wiosną posadziłem kilka drzewek owocowych; zostały one przycięte przez fachowca, który mi je sprzedał. Teraz mam odnośnie tych drzewek kilka pytań.
1. Czy przyginać tegoroczne młode pędy?
2. Po przycięciu wiosną przewodnika w drzewkach, wyrosłe pędy raczej tworzą kąt ostry, a nie prosty więc jeżeli je mam przygiąć to czy wszystkie przy przewodniku czy też zostawić jeden, który będzie tworzył przedłużenie przewodnika. Teraz drzewka mają ok. 180 cm, a chciałbym by były rozłożyste i tak do 3m.
3. Czy brzoskwinię i czereśnię też można przyginać?
Postaram się wrzucić fotki (za bardzo nie wiem jak) to może coś wam się rzuci w oczy i mi coś jeszcze doradzicie. Dzięki :(
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyginanie młodych pędów

Post »

W odmianach które rosną w typie Konferencjii, glostera,alwy ( wzniesione pędy ) powinno się przyginać.
Jeśli pęd wyrasta pod zbyt ostrym kątem należy go wyciąć na gładko.
Wyznacz jeden z pędów na przewodnik i ,,promuj " jego wzrost ( pionowo) i zadbaj żeby nie miał konkurentów.
kolekcjoner smaków
belmondo13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lip 2011, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyginanie młodych pędów

Post »

No tak, ale czy teraz przyginać? I czy teraz na koniec lipca usuwać te pędy rosnące pod kątem ostrym? A tak w ogóle to patrząc na fotki po kilku miesiącach od posadzenia co byście mi poradzili?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Przyginanie młodych pędów

Post »

Nie teraz, na wiosne. Ja przyginalam na gruszy w kwietniu i usuwalam sznurki pod koniec czerwca/ poczatkiem lipca.
Pozdrawiam! Gienia.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyginanie młodych pędów

Post »

Rozginaj póki miękkie, już, później będzie kłopot. Szczególnie właśnie brzoskwinie i czereśnie - próby późniejszego odginania zdrewniałych juz konarów kończą się pęknięciem rozwidleń, które łatwo się zakażają.
To właśnie te pędy rosnące pod ostrym kątem odgiąć należy; jeszcze powinny dać się odgiąć, ewentualnie na raty można, usuwać szkoda. Usunąć należy jeśli odgiąć się nie dadzą.
Najwyższy zostawiasz pionowo jako przewodnik, na nim będą wyrastać następne piętra gałęzi (też do odgięcia); aż do chwili gdy nie będziesz już sobie życzył wyższego drzewa - wtedy można usunąć, albo też odgiąć w bok, ja wolę to drugie.
:wit
belmondo13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lip 2011, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyginanie młodych pędów

Post »

Dzięki ;:180 .Jeszcze jedno pytanie: pędy wszystkich drzew można odginać (mam u siebie jabłoń, śliwkę węgierkę, czereśnię, brzoskwinię, nektarynkę i gruszę)?
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyginanie młodych pędów

Post »

Tak, nie znam przeciwwskazań poza indywidualnym leniem :D
kolekcjoner smaków
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przyginanie młodych pędów

Post »

belmondo13 pisze:Dzięki ;:180 .Jeszcze jedno pytanie: pędy wszystkich drzew można odginać (mam u siebie jabłoń, śliwkę węgierkę, czereśnię, brzoskwinię, nektarynkę i gruszę)?
Można, ale głównie stosujemy ten zabieg w przypadku gatunków, które trudno formować w inny sposób (głownie chodzi o cięcie).
Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”