Osłona sadu

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Osłona sadu przed wiatrem

Post »

Witam,

Moj sadek znajduje się w szczerym polu i w ciągu roku ciągle wieje tam silny zachodni wiatr. Po trzech latach od posadzenia drzew zauważyłem, ze ma to bardzo niekorzystny wpływ na wszystkie drzewa, w szczególności brzoskwinie, nektaryny i morele. Maja one dość małe przyrosty roczne, choć same drzewka są bardzo zdrowe. Wiem, ze brzoskwinie po posadzeniu rosną bardzo silnie, a moje maja przyrosty po 30cm. Do tego w ciągu zimy od wiatry prawie wszystkie paki kwiatowe przemarzają. Pozostałe drzew (głównie śliwy) maja zdeformowane korony, od nawietrznej są one bardzo słabe i przesuwają się w stronę wschodnia, bardzo nieciekawie to wygląda, muszę je ciągle korygować. Myślę sobie, ze pewnie przydałaby się jakaś ochrona od wiatru, tylko nie wiem jaka. Mam dwie opcje: żywopłot bądź coś sztucznego. Żywopłot z jakich krzewów wybrać, czy może być to ligustr, czy może coś innego. A co możecie polecić jako jakaś sztuczna zasłonę? Czytałem w książce, ze do ochrony przed wiatrem wystarczy siatka o oczkach 3-5 mm. Czy nie jest to zbyt mało? A może coś takiego jak siatka, którą montuje się na rusztowaniach do ochrony budowlańców od wiatru? Dodam, ze sadek jest ogrodzony i mogę ja przerzucić i zamontować na istniejącej siatce leśnej. Czy mozecie doradzić? Z góry dziękuje.

Pozdrawiam serdecznie
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Moim zdaniem żywopłot i to z tej nielubianej powszechnie tui, ew. choina (mnie się bardzo podobają żywopłoty z ch. ale nie wiem jak z dostępnością materiału nasadzeniowego). Może jakiś inny, ważne żeby zimozielony - piszesz że masz problem w wiatrem przemrażającym kwiaty.

Tymczasowo, zanim dorośnie żywopłot, siatka cieniówka na siatce leśnej. Wada - zbyt niska.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Dziękuję za odpowiedz, co to jest siatka cieniówka?

Pozdrawiam serdecznie
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Taka jakiej używają szkółkarze, głównie ozdobni, do ochrony roślin przed bezpośrednim słońcem.
Wujek Google pokazuje dokładnie.
Pozdrawiam,

J
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Zakładając sad w 2004 r., posadziliśmy tuje Brabant. Obecnie mają po 2,5m wysokości i sadzone co 1m połaczyły sie ze sobą. Wyraźnie zrobiło sie zaciszniej. Są zimozielone więc w zimie spełniaja swoją rolę.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Dzięki za odpowiedz. Szukałem trochę i szczerze mówiąc nie wiem, co mam zrobić. Goscie w hurtowniach mówią mi, ze aby chronić przed wiatrem potrzeba mocnej siatki, takiej, która daje najwięcej zacienienia. Ale równocześnie czytałem w książkach, ze nie można stosować jednolitej ściany np z desek bądź muru bo będą się tworzyły zastoiska mrozowe, generalnie powinna to być ażurowa konstrukcja. Pamiętam, ze chyba pomolog mówił, aby nie stosować jednolitych płotów. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

Pozdrawiam serdecznie
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Jeżeli chodzi o zastoiska mrozowe to lity plot / żywopłot poniżej sadu na stoku może powodować zastoisko mrozowe (hamowanie odpływu zimnego powietrza), powyżej już nie (ograniczanie napływu zimnego powietrza).
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

No tak, ale kompletne blokowanie przepływu powietrza tez jest przecież niedobre, powoduje zawirowania powyżej przeszkody. Ciekawe, czy ktoś ma coś takiego, u mnie sąsiedzi blokują kompletnie przez postawienie litego płotu betonowego, nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Mika zaleca gęsto sadzić olszę, 15 m żywopłot chroni chyba 150m sadu... sprawdzę w najbliższym czasie i doprecyzuję.
kolekcjoner smaków
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona sadu przed wiatrem

Post »

Do osłony przed wiatrem tradycyjnie sadzono szpaler drzew, ale w odstępach - lita ściana wręcz pogarsza sytuację, wiatr ja przeskakuje i spada ponownie w dół, nie tracąc prędkości. To samo dotyczy zwartych żywopłotów. Jeśli żywopłot, to jakiś ażurowy.
Typowe były topole włoskie (kolumnowe), sadzone tak by między nimi zostały przerwy; ale to osłania latem... Pewnie możnaby tak samo posadzić sosny czy tuje kolumnowe. Kłopot w tym że powinny być wyższe niż drzewka w sadzie, a na to przyjdzie poczekać. W każdym razie stykać się nie mogą, strumień powietrza ma zwolnić i zaburzyć się przechodząc przez szczeliny, a nie przeskoczyć górą. Znany mi szpaler topolowy specjalnie sadzony do osłony sadu przesłania góra 2/3 powierzchni.
Jeśli dobrze pamiętam, taka osłona od wiatru daje efekt na odległość ok. 10 razy większą niż jej wysokość; zgadzałoby się z tym co mówią faniczekolady.
:wit
ogon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 paź 2011, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Osłona sadu

Post »

Witam.
W przyszłości mam zamiar założyć niewielki sad. Miejsce do nasadzeń to płaski, słoneczny lecz bardzo wietrzny teren. Zastanawiam się nad zrobieniem wokół sadu opaski z krzewów lub drzew. W sadzie będą odmiany na podkładkach pół-karłowych więc opaska nie musi być wysoka. Proszę o pomoc w doborze roślin które w miarę szybko rosną i w jakiś sposób zabezpieczą młody sad przed niekorzystnymi warunkami.
Alembik

Re: Osłona sadu

Post »

Najszybciej urośnie żywopłot z dzikiej śliwy (mirabelki) ale trzeba go regularnie ciąć. Powinien wyrosnąć w dwa, trzy lata i jest bardzo gęsty a przy tym żarłoczny, niszczy siatkę i później bardzo trudno go usunąć, ale sadzonki są bardzo tanie i powszechnie dostępne. A co najważniejsze szybko rośnie. W mojej okolicy powszechnie stosowany do ogradzania sadów.
ogon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 paź 2011, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Osłona sadu

Post »

Niestety, mirabelka to nie najlepszy pomysł. Przede wszystkim dla tego że własnoręcznie karczowałem 100 metrów porośniętych tym draństwem. Po ciężkiej walce - wyglądałem jak RAMBO pocięty i podrapany. Mirabelka ma nieprzyjemne kolce.. Podczas wiosennych przymrozków i wiatrów chyba niezbyt skutecznie osłania sad. Zastanawiam się nad iglakami ale do końca nie jestem przekonany.
Pozdrawiam
OGON
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”