Grusza nie owocuje 10 lat !

Drzewa owocowe
Agnieszka H
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Pomocy ! 10-cio letnia grusza ładnie przycięta , ładne listki ,na wiosnę trzy pąki i to wszystko .Wyciąć czy co ? nie mam pojęcia co robić . Pomocy !!!! :(
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Troszkę więcej szczegółów... przez ten okres w ogóle nie kwitła? Jaka to odmiana? Na jakiej podkładce? Jakie ma stanowisko? Czy są dobrane odpowiednie zapylacze? Jak wygląda ogólna kondycja drzewka? Jak przedstawia się coroczny wzrost wegetatywny?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Agnieszka H
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Witam. Dzięki za szybką odp. :) . odmiana gruszy to Klaps , miejsce nasłonecznione , gleba mieszana średnio wilgotna , zapylaczy nie brakuje, drzewko w bardzo dobrej kondycji ( przycinane co rok wczesną wiosną ) .Obok rośnie jabłoń w tym samym czasie sadzona i rezultat jest 100% . Aż się nie chce wierzyć , że takie piękne drzewko i nie owocuje . co może sprawiać że nie ma owoców . Jedynie trzy lata temu miała trzy owoce i to wszystko . Agnieszka H. :D
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Absolutnie pewna ta Klapsa? Bo są odmiany które bardzo późno owocują (u mnie np. Komisówka). Następna rzecz - czy ona kwitnie? Te "trzy pąki" wspomniane wcześniej to wszystkie kwiaty? Może przestań ciąć. To wejściu w owocowanie nie sprzyja.
:wit
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Wcześnie, późno... ok - ale nie 10 lat :lol: Agnieszko - jeżeli to 'Faworytka' stawiam albo na brak odmiany zapylającej albo na problemy natury fizjologicznej (jeżeli jest na pigwie - choć to już byś zauważyła) albo - tak jak wspomniał Rossynant - na błędy w agrotechnice (wycinasz "nie to co trzeba" :))
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

pomolog pisze:Wcześnie, późno... ok - ale nie 10 lat :lol:
A ja na Komisówkę czekam :D Już parę lat próbuje, ale ma pecha - jak nie przymrozek to brak oblotu. Dlatego pytam czy kwitnie - to dużo wyjaśni.
:wit
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Witam!
Ja rownież mam problem z owocowaniem Faworytki, wiek ok. 7 lat. Ja dla odmiany nie tnę, drzewo jest wielkie ale rodzi po 5 gruszek. Komisówka natomiast (też duże drzewo) zakwitła pierwszy raz po 7 latach. Zapylacze obecne. Może w tym roku byloby lepiej ale przymrozki nie pozwoliły sprawdzić. Drzewa kwitły umiarkowanie. Czasami zastanawiałem się czy nie sa jakieś "dzikie" i do wycięcia. Jakie macie doświadczenia z owocowaniem tych odmian.
Do tego Carola w wieku 5 lat. Nie zakwitła ani razu a też spora.
Pozdrawiam. romekp
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Faworytka powinna owocować w parę lat i to obficie. Mam i taką która owocowała rok po posadzeniu - ale dorodną kupiłem. W ogródku zapylana przez Williamsa. Carola owocowała tak gdzieś po 3-4 latach, nieśmiało. Na gruszy kaukaskiej podobno późne wejście w owocowanie nie jest dziwne.
W tym roku z gruszami u mnie bieda.
:wit
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Na gruszy warto zrobić cięcie letnie- usunąć ( lub prawie usunąć zostawiając kilka cm ) wilki i poskracać gałązki ( na młodym drewnie - tegorocznym najlepiej ) . Zwykle skutkuje to tym ze drzewo ,,chętniej " tworzy pąki kwiatowe.

Apropos klapsy , zauważyłem że na kaukazkiej zaczęła wydawać owoce dopiero po dorośnięciu do około 4 m,na później posadzonych klapsach zrobiłem program nawożenia na ,,wzrost" przez pierwsze 3 lata, w 4 roku redukcja azotu a w piątym tylko niezbędna ilość i w 5 roku mam owoce.
kolekcjoner smaków
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Rossynant pisze:...Na gruszy kaukaskiej podobno późne wejście w owocowanie nie jest dziwne.
Nie jest. Trzeba się po prostu uzbroić w cierpliwość. Choć przyznam, że z reguły i na tej podkładce nie mamy problemów z owocowaniem. Średnio odmiany wchodzą w okres owocowania rok, dwa później niż na pigwie. A więc od 3 do 5 roku po posadzeniu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

faniczekolady pisze:Na gruszy warto zrobić cięcie letnie
O właśnie! Może pomoże. Osobiście tylko latem tnę (jeśli tnę), "po francusku" na gałązki owocujące. Żadnego "zimowego" cięcia nie robię - leń ze mnie.
A dodatkowo gałęzie położyć do poziomu - pobudza do kwitnienia.
:wit
pete07
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lis 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

Zeby drzewo zaczeło owocować należy w pien wbić stary, zardzewiały gwóżdż. Zrobiłem tak z morelą i efekt był piorunujący.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza nie owocuje 10 lat !

Post »

A i owszem, różne metody ranienia drzew dają efekty - obrączkowanie, podcinanie pnia, korzeni...
Warto jednakoż pamiętać czemu: drzewo w obliczu śmierci próbuje jeszcze, póki czas, rozmnożyć się, nim zginie marnie :lol:
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”