Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Jest młode, więc nie obcinaj.
Obetniesz za rok, gdy roślina się wzmocni i wyrośnie na ok. 1,2 m

Kiełkowanie awokado jest wielką frajdą, ale sama roślina nie jest zbyt piękna, właśnie ze względu na pokrój.
Moje awokado ściąłem rok temu, a kilka tygodniu również dużą boczną gałązkę na dole.

Awokado jest wrażliwe na niedobór wilgoci: gdy ziemia wyschnie liście robią się oklapnięte.

Zaletą jest to, że może zimować w bardzo chłodnych pomieszczeniach, gdyż znosi lekki mróz.
Awatar użytkownika
Orquidea
50p
50p
Posty: 52
Od: 14 mar 2010, o 00:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A mógłbyś powiedzieć na jakiej wysokości zrobić cięcie? Moja ma właśnie ok 1,2m więc chyba przyszedł już na nią czas :)
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Utnij ok. 1/3 + ewentualnie część dłuuuugich bocznych gałązek (odciąłbym resztę za rok).
Lepiej obciąć nisko, wtedy rozgałęzi się niżej.
Ciężko doradzić nie widząc rośliny.
Na pewno powyżej oczka.
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozwój awokado

Post »

Franc
Krótkie info: Awokado potrzebuje żyznej gleby. Większość odmian awokado toleruje pH w granicach 6-8 i rośnie najlepiej w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Potrzebuje też dobrze oświetlonego stanowiska, ale nie przypalającego liście, mocnego słońca w samo południe. Wiosną i latem wymaga niezbyt obfitego podlewania (tak, aby podłoże stale było lekko wilgotne, lecz nie przemoczone - od nagannego przelewania często usychają końcówki liści). We września dobrze jest ograniczyć podlewanie i zapewnić temperaturę w okolicach 15°C. Jeśli liście zaczynają usychać albo żółknąć, najpewniej awokado zostało przelane lub od długiego podlewania wodociągową wodą gleba uległa znacznemu zasoleniu. W wypadku przelania należy na 3-4 dni zaprzestać podlewania, aby ziemia uległa przesuszeniu. Gdy liście żółkną między nerwami, awokado należy przesadzić do świeżej ziemi o niższym pH. Awokado dość łatwo się rozkrzewia, trzeba obciąć stożek wzrostu, gdy roślina osiągnie wymaganą wysokość, a zacznie się rozkrzewiać. Można regularnie przycinać dłuższe, w pełni rozwinięte gałązki o 1/3 długości, aby roślina była bardziej zwarta. Każde kolejne przycinanie pędów powinno prowadzić do miniaturyzacji liści. Liści awokado nie należy spryskiwać twardą, wodociągową wodą, ponieważ woda taka pozostawia na liściach biały osad, który jest miejscem rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli nie mamy dostępu do niezanieczyszczonej deszczówki o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, lepiej nie zraszać liści awokado lub robić to rzadko i tylko przegotowaną wodą.
Pozdrawiam Stan.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Rozwój awokado

Post »

Ja też na przedwiośniu wsadziłem nasiono awokado do doniczki dziś mam ok 30 cm roślinkę ,posadziłem ją do litrowej doniczki i będę ją musiał na dniach przesadzić conajmiej do 5 litrowej.Z tego co wyczytałem to raczej ciężko doczekać się owoców z awokado,ale może komuś się udało,jeśli tak to niech napisze jakie zabiegi stosował ,bardzo bym chciał choć raz doczekać się tego momentu,kiedy zerwę owoc z własnego krzaczka,dziękuję.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Rozwój awokado

Post »

Wyczytałem Gdzieś że awokado ma palowy kokrzeń,który gdy dociera do dna donicy ,to roślina ginie.Wniosek jest więc z tego taki, że jeśli chcemy aby nasze awokado jak najdłużej cieszyło nasze oczy to trzeba zapewnić mu doniczkę nie tyle szeroką co głęboką. Awokado jak każdą roślinę można ciąć,aby utrzymać pożadaną wielkośc,trzeba tylko wiedzieć jak i przede wszystkim kiedy to zrobić,ja jeszcze nie wiem ale się dowiem,a może ktoś wie jak przycinać awokado i kiedy i jak reaguje na cięcie?Dziękuję.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Avocado smaczliwka właściwa Persea americana (P. gratissima)

Post »

No to ja się też pochwalę moim zielepuchem :) Czekałem na jego (a właściwie ich, bo mam 2) wykiełkowanie miesiąc lub dwa:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
karo233
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 wrz 2011, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozwój awokado

Post »

Właśnie. Mam ok. 30-40 cm awokado i zastanawiam się czy już należy je przycinać. Wie ktoś? Też słyszałem o tym, że gdy korzeń dociera do dna doniczki zaczyna gnić, a więc drzewko umiera:( Widziałem jednak ogromne drzewka (chociażby na tym forum) które posadzone były w dużych lecz niskich doniczkach... Jak jest więc naprawdę?
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozwój awokado

Post »

Mam avocado od około 5 lat, w dość małej doniczce (mniejsza od wiadra), podlewam kranówką, raz przycinałem tuż za rozgałęzieniem i puściło nowy odrost do góry, roślina nie jest jakoś specjalnie wymagająca. Nie nadaje się zbytnio do domu bo za wysoko rośnie i słabo się rozkrzewia.
Matwan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 sie 2011, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Awokado i młoda dziczka.

Post »

To mój pierwszy post więc witam Wszystkich serdecznie.

Jakiś czas temu na moim awokado wyrosła przy pestce młoda dziczka.


Wiem, że dziczki generalnie mogą osłabić roślinę główną, stąd moje pytanie czy jest sens wyciąć (usunąć) wspomnianą dziczkę?
Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale pęd główny rośliny jest okręcony ze względu na to, iż pestka wsadzona była "do góry nogami".

Z góry dziękuje za poradę.
Awatar użytkownika
rico62
500p
500p
Posty: 675
Od: 19 lip 2010, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KATOWICE
Kontakt:

Re: Avocado smaczliwka właściwa Persea americana (P. gratissima)

Post »

Witam ,w lutym posadziłem pestke
Obrazek
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Avocado smaczliwka właściwa Persea americana (P. gratissima)

Post »

Ja też mam avokado, ale wygląda, jak bida z nędzą, wyliniałe, a pozostałe liście zbrązowiałe. Ma mokro, ma donicę wielkości wiaderka, ma towarzystwo...., jeszcze mu tylko śmietnika brakuje.
miuriel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 sty 2012, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado jincsa

Post »

Hej!
Mam awokado prawie 8 lat. Wyhodowane z pestki wsadzonej do ziemi, trochę jej wystawało ale z mężem w ogóle nie wiedzieliśmy nic na jego temat. I mieliśmy szczęście - po 4 miesiącach (dopiero!) w końcu wykiełkowało. Liście nam zawsze więdły i podobno od tego, że za ciepło w zimę mieć nie może. Ale na wiosnę wszystko wracało do normy. W ostatnie wakacje zabudowaliśmy balkon (bo kiedy tylko mogło to stało na balkonie) i w związku z tym dopóki nie było przymrozków to stało na balkonie. Puszczało cały czas młode listki! A jak już było za zimno wzięliśmy je do domu i teraz właśnie puściło pąk kwiatowy!
A moje pytanie brzmi: czy jak kwiaty będą na jednej tylko gałązce to zapylenie coś da (o ile drugi pączek się pojawi bo na razie ani widu ani słychu)?
Czy też muszą być na różnych gałęziach?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”