Czereśnia choruje albo coś ją zjada

Drzewa owocowe
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia choruje albo coś ją zjada

Post »

Masz jakiś grzybek na tych liściach, może rdza; opadłe liście usuń spod drzewa dla higieny. Zawijanie się liści bywa spowodowane przez szkodniki, teraz już po sprawie.
Przysychające brzegi liści mogą świadczyć o niedoborach składników w glebie, ale może to być najzwyczajniej efekt suszy, zwłaszcza gdy upał.
Obserwuj sprawę w przyszłym roku, na razie higiena - liście zgrabić i na kompost, (ewentualnie zamiast tego mozna pryskać mocznikiem, przyspiesza rozkład liści), drzewa można na zimę miedzianem potraktować (po zrzuceniu liści, nie stosuję ale ludzie chwalą), wiosną nawożenie czymś zawierającym mikroelementy - obornik, gnojówka z pokrzyw, azofoska z mikroelementami. Jeśli gleba kwaśna, uboga czy piaszczysta - dać jesienią dolomit.
:wit
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czereśnia choruje albo coś ją zjada

Post »

Dziękuję Ci za pomoc :wit
Zbieram opadłe liście i wyrzucam
Jeszcze późnym latem podlałam drzewko previkurem i opryskałam topsinem
Dwa lata tem jak sadziłam drzewko kupiłam ziemię ogrodniczą ale może już korzenie przerosły dołek z ziemią
Jeśli tak radzisz dam dolimit :)
Innym drzewkom też mogę sypnąć ?

Bardzo chorowało mi to drzewko tego lata i jeszcze ta pęknięta kora
Boję sie czy przetrwa zimę
Jak myślisz zabezpieczyć agrowłókniną białą na zimę pień i gałązki ?
Pozdrawiam Beata :)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia choruje albo coś ją zjada

Post »

W Katowicach mrozu się boisz? :lol: Nie przesadzajmy.
Pewnie glebę masz lepszą niż ta "ziemia ogrodnicza" - zatem miejmy nadzieję że korzenie już dołek przerosły...
Dolomit zawsze można, ale wskazany jest jeśli gleba zbyt kwaśna.
Mam nadzieję że liści nie wyrzucasz 'do śmieci', materia organiczna w ogródku zawsze przydatna.
:wit
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czereśnia choruje albo coś ją zjada

Post »

Czyli zostawić tak jak jest ?

Liście spod tej czereśni i ozdobnej jabłonki która miała parcha wyrzucam do śmieci bo gdzieś wyczytałam że choroby mogą dostać sie z powrotem do ziemi i roślinka nowu będzie chorować
Inne liście i odpadki organiczne lądują w kompostowniku
Pozdrawiam Beata :)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia choruje albo coś ją zjada

Post »

Zasada jest prosta: obciąć co martwe.
Jeśli nie jesteś pewny czy martwe to obetnij ile jesteś pewien i na przekroju lepiej będzie widać, można tak ciąć w dół po kawałku. Tam gdzie widać bezpośrednio pod korą warstewkę zieloną to jeszcze żyje i a nuż na tym jeszcze może jakiś pączek ruszyć - oczywiście jeśli jest jakiś. Lub poczekać, powiedzmy po połowie lata już sprawa jest jasna, skrócić ponad najwyższym (albo pierwszym dobrym) pędem.
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”