Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz.1

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Truskawki w donicach,skrzynkach itp. (zwisające,pnące)

Post »

leff dziękuję za info :) - cenna opinia; wychodzi z tego, że trochę nabrałam się na reklamę, ale trudno.
A przy następnej okazji przetestuję zaproponowaną przez Ciebie odmianę Roman.
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Onema
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 mar 2017, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krótkowegetacyjny Żywiec

Re: Truskawka łamiąca schematy

Post »

Witam wszystkich, tu nowicjusz forumowy...

W tym roku zaraziłem parę osób wertykalizmem truskawkowym, nawet 20 lat starszych kumpli...
Starałem się dość wniknąć w treść całego wątku, ale pewnie i tak nie ogarnąłem wszystkiego, pewnie dożo się powtórzy, ale pigułka informacji dla kogoś początkującego może się przyda. Dodam, że moje truskawki usadowiłem w rurze kanalizacyjnej.

1. Rura 160 mm (2 m wys.), 110 wg mnie ciasnawa, kolor terakota. Niezaślepiona.
2. Otwory co 15 cm, z trzech stron, na każdej stronie z przesunięciem pionowym po 5 cm.
3. Otwory max. 3,5 cm, trzeba ładnie wetknąć sadzonki, ukośnie, maksymalnie do pionu.
4. Ziemia 3 dni "utwardzana", otwory na ten czas zaklejone srebrną taśmą klejącą (jak z lidla).
5. W środku rurka nawadniająca z szybkozłączką na zewnątrz. 1/2" powiercona 5 mm wiertłem. Im niżej tym rzadziej dziurki w rurce. Na dole zaślepiona.
6. Sadzonek nie wybije, ani ziemi, jeżeli rurkę nawadniającą owinie się podwójnie agrowłókniną. Wtedy jest nawadnianie, a nie rozsadzanie (ziemia namaka jak gąbka).
7. Od góry zostawione 30 cm pustego, bez ziemi. Chowa się tam butla PET 3 litry (po oleju rzepakowym) do nawadniania kropelkowego.
8. W szczególne upały, po podlaniu wężem, od góry wsadzam butlę PET z wodą. W zakrętce dziurka 1 mm i miniminimalnie zakrętka niedokręcona. Istna kroplówka.
9.Całość posadowiona w dużym wiadrze z kamieniami. U góry, 2 cm od krawędzi, malutkie 4 dziureczki na ewentualną żyłkę, na ewentualne odciągi, gdy ewentualne wietrzyska.
10. Sadzonki z trzech stron, bo półtora metra pod ścianą thui od granicy z sąsiadem. Senga Sengana, Dukat, Kent. Ekspozycja słoneczna od wschodu do zachodu...
11. Jak coś jeszcze mi się przypomni, zaraz dodam...

Pozdrawiam
brylancik0
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 kwie 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

truskawaka pnąca (?)

Post »

Witam. Niestety nie znalazłam wątku ma ten temat wiec zakładam nowy. Będąc dzis na targu kupiłam so ie sadzonkę truskawki wiszącej/pnącej. Ktos mi podpowie co to za cudo jak to uprawiać etc...chciałabym to wsadzić do podłużnej donicy balkonowej. Czy nawadnianie np w czasie wakacji za pomocą np butelki zakopanej w ziemi ma sens??
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Ja kupiłam dwie sadzonki truskawki wiszącej i posadziłam je w podłużnej doniczce 60 cm.
Wybrałam odmianę Toscana, ponieważ urzekł mnie kolor jej kwiatów.
Nie wiem jak z nawadnianiem przy pomocy butelki, nigdy tego nie stosowałam. Podczas ostatnich upałów (prawie 30 stopni), truskawki podlewałam dwa razy dziennie.
Obrazek

Obrazek
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Truskawki powtarzające owocowanie po oberwaniu pierwszych kwiatków powinny zakwitnąć jeszcze raz od razu czy po np. kilkumiesięcznej przerwie :?:
Awatar użytkownika
KornelkowaMama
50p
50p
Posty: 78
Od: 29 maja 2015, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Cześć,
mam taki problem i może Wy byście wiedzieli jak mi pomóc go rozwiązać.
Mianowicie, mam na końcu działki drewniany płot (jesteśmy ze dwa metry wyżej nad sąsiadem za nami, więc to takie trochę wygwizdowo - dalej już tylko las brzozowy ;-) ). Płot jest długi na 18 metrów i praktycznie na całości mam skrzynki z truskawkami i trochę ziół, ale o te się nie martwię.
W tym roku wymieniłam wszystkie sadzonki truskawek na zwisające i trochę rozłogów z działki teściowej (te mają najwięcej owoców), bo zeszłoroczne mi wszystkie namarzły na tym płocie. Zatem poszłam po rozum i w tym roku wszystko wsadziłam do plastikowych skrzynek i dopiero te skrzynki wstawiam w drewniane zamontowane na stałe na płocie, żeby je potem na zimę przenieść do szklarni, bo tam cieplej zimą.

Ale w zasadzie mój problem polega na czy innym, bo moje truskawki powoli zaczynają się rumienić i zamiast dla dziecka, to chyba hoduję je dla ptaków :-/ Wszystkie nawet leciutko dojrzałe są nadgryzione, albo w ogóle ich już nie ma :-(

Mogę skrzynki wyjąć i wstawić gdzieś w kącie, ale przecież to miała być ozdoba ogrodu, a nie pusty płot :-/
Może macie jakiś pomysł jak odstraszyć ptaki z moich skrzynek?
Dzisiaj kupię kilka dziecięcy wiatraczków i powtykam w kilka skrzynek, ale nie wiem czy to przyniesie jakikolwiek efekt?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Możesz spróbować z sztucznym ptakiem drapieżnym lub zastosować siatkę np do belowania słomy.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Truskawka w donicy

Post »

Witam. Mam truskawkę zwisającą odmianę fragaria x ananassa ,,Merlan" i mam pytanie. Aby truskawka zawiązała owoc musi być zapylona. Niestety mało jest pszczół tam gdzie mieszkam.Co zrobić ??
artur912
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 mar 2017, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuźnia Raciborska

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Przyciągnąć pszczoły można jeżeli zasadzi sie rośliny miododajne np. lawende najlepiej przy truskawkach
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

W pojemniku obok można również posadzić smagliczkę. Jest jednoroczna, ale szybko się rozrasta i mocno pachnie miodem.
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Toscana :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

A to moja fragaria x ananassa "Merlan"
Obrazek

-- 14 cze 2017, o 19:08 --

Nwm dlaczego ale kilka kwiatów zaczęło czarnąć (środek-niedojrzała truskawka) zczerniała nwm dlaczego tak się robi


Czy ktoś wie co jest powodem ? Nierozwinięta truskawka
Obrazek
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Czarny kwiat to niezapylony
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”