Brzoskwinia - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Elżbieta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 kwie 2006, o 19:17

Brzoskwinia o dorodnych i smacznych owocach

Post »

Miałam pięknie rodzącą brzoskwinię, o dorodnych i smacznych owocach. Nie bardzo wiem co jest przyczyną i jak ewentualnie zapobiegać chorobie. W zeszłym roku pestka rozdzielała się, zanikała część nasienna wewnątrz pestki. A owoce często opadały z drzewa, psując się od wewnątrz. Czy można drzewo uratować-ewentualnie jak. czy wyciąć?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Poczytaj: http://ogrodowy.republika.pl/pliki/chorsad.html Tu są opisane różne choroby w tym brzoskwiń.
Pozdrawiam Andrzej.
Elżbieta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 kwie 2006, o 19:17

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Stronę którą mi podano przejrzałam wielokrotnie. Jest tam owszem wiele ciekawych tematów , ale nie znalazłam :( nic na temat przyczyn takich objawów jak na moim drzewku. Owszem kędzierzawość jest notoryczną chorobą brzoskwiń i ciężko się jej pozbyć całkowicie.Ale nie sądzę aby to było głównym powodem choroby owoców, przy zdrowych odrostach gałęzi. Gdyby chorowało całe drzewo (gałęzie, kora) nie byłoby przyrostu nowych gałązek ; ale w moim przypadku chodzi tylko o owoce
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Elżbieta pisze:...W zeszłym roku pestka rozdzielała się, zanikała część nasienna wewnątrz pestki...
To mogą być zmiany genetyczne.
...A owoce często opadały z drzewa, psując się od wewnątrz...
Co do owoców to może być brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Atakuje tez brzoskwinie i powoduje psucie się owoców. Zakażenie następuję za pośrednictwem pozostawionych na drzewie lub na ziemi mumii owoców. Do ochrony brzoskwini przed kwitnieniem zaleca się m.in. Topsin M 70 WP. Wskazany jest też oprysk po opadzie czerwcowym.
Pozdrawiam Andrzej.
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Choroba mojej brzoskwini - uwiąd?

Post »

Kupiłem dwie brzoskwinki. Oczywiście najpierw kędzierzawość liści. Wyleczyłem. Miały piękne zdrowe listeczki. Teraz jedna ma dalej piękne zdrowe liście natomiast drugą "coś opanowało" Jak na załączonym zdjęciu. Co to może być i czym wyleczyć. Szkoda by ją było usuwać:-)))))))))
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

A gdzie zdjęcie? :(
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Post »

załączyłem zgodnie z insrtukcją "przesyłanie plików z komputerta lokalnego na serwer forum"
Plik miał nazwę - ppawel51. Tak było podawane w Uwagach.
" Przykład: zakładając, że użytkownik forum ma nick: Jacek20,
1-wszy plik nazwijmy (oczywiście przed wysyłką na serwer): Jacek201.gif
2-gi plik nazwijmy: Jacek202.gif
.............itd.
Po przesłaniu pliku ze swojego komputera zdjęcie znajdzie się na stałe w katalogu
http://forumogrodnicze.info/up/"

Ale co z nia zrobić? :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Proszę jeszcze raz na spokojnie próbuj załączyć zdjęcie.
Prawie wszyscy mieliśmy z tym kłopoty.... :D :D :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Post »

Próbuję "z linkiem"

Obrazek

...a jeżeli mi to "nie wyjdzie" czy jest mozliwość wklejenia zdjęcia bezpośrednio w tekst zamiast podawania linku bądź przesłania go na www.fotosik? :( :)

bo ten plik (ppawel51) na http://forumogrodnicze.info/up juz sie znajduje! Sprawdzałem!
pozdrawiam i badźcie wyrozumiali :wink: [/img]
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Oj :o . nieładnie. To jakiś uwiąd. może być sposowodowany zarówno przez grzyby, bakterie jak i szkodniki glebowe. Wato przekroić jakąś gałazkę i zobaczyć jak wyglądają naczynia. A i czy więdnie całe drzewko czy tylko część?[/code][/list]
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Post »

No niestety. Całe drzewko. Natomiast druga, tak jak wspomniałem na początku -ma sie na razie (oby) dobrze.
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

No cóż takie objawy są trudne do zdiagnozowania bez "sekcji zwłok" Są niespecyficzne. zacznij od ucięcia gałązki i zobaczenia (jak pisałam) naczyń tj. czy to pod skórką jest brązowe. Możesz drugie drzewko profilaktyvznie podlać Miedzianem (ważne podlać a nie opryskać)
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Post »

OK.
Postaram się "cięcie" i zdjęcie zrobić jutro, zamieszczę na forum....i oczekuje pomocy.
A Podlać miedzianem w jakiej proporcji?
Na razie dzięki choć za zainteresowanie problemem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”