Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Szanowni forumowicze, mam pytanie czy agrowłóknina nadaje się do ściółkowania pod maliny/borówki ??

Obecnie zacząłem obsadzanie ogrodu malinami, jednak nie chciałbym dopuścić do zbytniego zachwaszczenia ( chwasty, trawy, jak i sam rozsiew malin) Obawiam się, że po zastosowaniu agro maliny mogą osłabnąć. Mile widziane opinie i wasze doświadczenia :wink:
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Pod maliny jak najbardziej. Tylko musisz tak ją ułożyć, aby woda spływała na roślinki. Borówek nie mam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Agrowłóknina pod borówki nadaje się, natomiast przy malinach musisz zostawić pas wolny od włókniny,żeby mogły wyrastać pędy, które będą owocowały w przyszłym roku, bo większość, albo nawet wszystkie, które w tym roku zaowocują, musisz jesienią usunąć.
Waleria
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Dziękuje za pomoc, biorę sie do roboty :wink:
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
killer19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 maja 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Witam! czy mógłby ktoś z Szanownych Użytkowników wstawić zdjęcie ściółkowania agrowłókniną lub opisać dokładnie jak to ma wyglądać? Czy chodzi tutaj o stosowanie agrowłókniny w międzyrzędzia czy w rzędzie malin? Jeśli chodzi o agro w rzędach to wydaje mi się, (chociaż mogę się mylić) że ciężko by było zostawić "pas wolny na nowe pędy" ponieważ z tego co zaobserwowałem- malina jesienna (przynajmniej młoda) w bardzo różnych miejscach puszcza nowe pędy. Jeśli już to musiały by to chyba być dosyć duże pasy wolne?

P.S. Dopiero zaczynam swoją przygodę z malinami oraz z tym Forum, więc proszę o wyrozumiałość i poprawę ewentualnych błędów.
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Tak to wygląda u mnie w nowej części sadu. Sadzone są maliny, malinojeżyna i jeżyna. Agro ma na celu zmniejszenie ilości chwastów i traw.
Po zarośnięciu trawą borderu wygląda to całkiem fajnie, jednocześnie znacznie zmniejsza nakład pracy przy roślinach.

Obrazek

Obrazek

Pod żwirkiem jest brązowa agrowłóknina (odsłonięta dla potrzeb zdjęcia) . Można zastosować samą włókninę, ale moim zdaniem ładniej wygląda wysypana żwirkiem. Zwłaszcza po wykoszeniu trawnika :lol: Ja otwory robiłem takie jak bordery donicy.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
killer19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 maja 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Dzięki za odpowiedź, tak też sobie to wyobrażam, a jaką masz odmianę? letnią czy jesienną? Ja mam jesienne i tak się zastanawiam czy zda to egzamin u mnie ponieważ na wiosnę puszczają młode pędy w bardzo różnych miejscach i nie wiem jak by sobie z tym poradzić. Może ktoś ma jakiś pomysł?:) czy darować sobie pomysł z agrowłókniną i męczyć się z gracką :|
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Mam 5 odmian malin, najbardziej cenie sobie jesienne. Nie mam wielkiego doświadczenia z malinami pod agro, ale jedyne co zauważyłem to jest im cieplej i bardziej wilgotno. Stare odmiany zasadzone na włókninie wystartowały bardzo szybko, w początku maja mają już pączki. Zobaczymy jak przełoży się to na owocowanie.
czy zda to egzamin u mnie ponieważ na wiosnę puszczają młode pędy w bardzo różnych miejscach
Ja wyleczyłem się z swobodnie rosnącej maliny, strasznie się rozrastają. Plewienie maliny raczej przyjemne nie jest. Można zrobić pasek po całej długości wtedy odrosty będą miały miejsce. Zaletą agro jest również to, że owoc po opadnięciu jest czysty. Ciężko mi coś więcej napisać ponieważ nie mam większych doświadczeń. Jeżeli metoda się nie sprawdzi to w miejsce malin zasadzę jagodę kamczacką :wink:
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

No nie wiem, ale niezbyt widzę rozwój malin w doniczkach. Pęd maliny żyje rok, potem na ogół zamiera i wyrastają w dowolnym miejscu nowe. Roślinki nie za bardzo lubią rosnąć w doniczkach.
Waleria
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

Maliny nie są posadzone w doniczkach w moim przypadku. ( są to tylko paski z doniczek nałożone na młode rośliny) Włóknina jest rozcięta poza doniczką tw. malina będzie miała miejsce aby się rozrosnąć.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
kociemba87aga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 sty 2017, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

i jak się sprawdziła przez tyle czasu? jestem w trakcie zakladania malinowego raju :D
Początkujący ogrodnik :)
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Stosowanie agrowłókniny przy malinach

Post »

phrix pisze:Tak to wygląda u mnie w nowej części sadu. Sadzone są maliny, malinojeżyna i jeżyna. Agro ma na celu zmniejszenie ilości chwastów i traw.
Po zarośnięciu trawą borderu wygląda to całkiem fajnie, jednocześnie znacznie zmniejsza nakład pracy przy roślinach.

(...)

Pod żwirkiem jest brązowa agrowłóknina (odsłonięta dla potrzeb zdjęcia) . Można zastosować samą włókninę, ale moim zdaniem ładniej wygląda wysypana żwirkiem. Zwłaszcza po wykoszeniu trawnika :lol: Ja otwory robiłem takie jak bordery donicy.
Jak to wygląda dzisiaj ? Chętnie zobaczymy :D
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”