Truskawki amatorska uprawa - cz.1

Drzewa owocowe
elzunia70
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 mar 2011, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

dominikams pisze:Elu, a nie możesz ich już teraz posadzić? Skoro są w doniczkach i owocują to są dobrze ukorzenione. Nie zaszkodzi im więc wysadzenie teraz. Po prostu posadź z całą zawartością doniczki. Nie za bardzo rozumiem, po co obrywałaś wszystkie kwiaty. Skoro sadzonki urosły na tyle, że wytwarzają pąki, to są już gotowe do owocowania. Moim zdaniem, mogłaś oberwać pierwsze rzuty kwiatków (mogły się zawiązać zanim truskawka się usamodzielniła), a potem normalnie zbierać owoce. No ale już po ptakach, trzeba czekać do przyszłego roku.
majs pisze:Co do obrywania kwiatów to w powtarzających nie trzeba ciągle ich skubać, wszystkie kwiatki należy obrywać w truskawkach owocujących tylko raz.
Odmiany powtarzające owocują nawet w październiku to nic złego.
dominikams majs z całego ;:167 dziękuję
Dominiko :P bardzo ci dziękuje jeszcze w czas mnie powstrzymałaś i tym razem nie obrywałam kwiatków ,
a dzięki Bogu za ciepły wrzesień to jeszcze powinny zdążyć zawiązać się owoce
i bardzo się ciesze że już nie muszę ciągle obrywać tych kwiatków bo i tak często nie nadążałam i obrywałam maciupeńkie truskaweczki a tak to moje łobuzy co rano zaraz po wyjściu z domu będą mieli co po łasować ;:180
majs pisze:Truskawki nie lobią przenawożenia pójdą w krzaki odrosty a nie w owoce, już nie wspomnę o :zgonie:, kompost jako nawoź jest super, ale w odpowiednich ilościach. Nie masz dużo miejsca na wsypanie ziemi i wsadzenie truskawek, będzie on bardzo płytko
to może w takim razie wybiorę trochę jeszcze tego kompostu dopiero wtedy zasypię ziemią i posadzę truskawki i skoro piszecie że jeszcze mogę tak zrobić to super
a okrywanie agro to od poniedziałku już chyba konieczność
i jeszcze raz dziękuję za cierpliwość i pomoc :D
pozdrawiam
elżunia
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

Majs Nie mam pojęcia , bo truskawki razem z działką odziedziczone... jedynie wiem,że te wcześniejsze przyjechały z Holandii , a późniejsze z Niemiec...
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

SandraABC
Niemcy,Holendrzy maj dokładnie takie same gatunki jak wszyscy inni. Jeśli to stara plantacja to może czas już ja odmłodzić, za chwile będą same poziomki zamiast truskawek. Ta wczesna odmiana to może być Hanoye. Poszukaj na stronie sprzedawców sadzonek niektórzy maja bardzo ładnie opisane truskawki, znajdziesz tam może swoje odmiany i dopasujesz coś pomiędzy.
elzunia70
na temat studni wypowiem się może jutro, pogodę mamy super a co za tym idzie mam mase roboty w polu.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

elzunia70
Będziesz musiała wybrać troszkę tego kompostu ze studni.
Tak powinny układać się warstwy w studni począwszy od najwyżej.
60 cm ziemi lekkiej, piaszczystej.
2 cm kompostu ( okolo 10 kg )
20 cm ziemi
pozostała cześć kompostu
kamienie
I nie próbuj tam sadzić truskawek w tym roku, poczekaj do wiosny.
A co do beczek to ważne są otworki w dnie i docelowe ustawienie ich na warstwie grubego żwiru, kamieni czy nawet potłuczonych doniczek, można to wrzucić w jakiś dołek i dopiera na to beczka, przy takiej uprawie ważny jest drenaż.
Pozdrawiam
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

Naprawdę tak? Ja bym zrobiła zupełnie inaczej - kompost wymieszałabym z ziemią w warstwie ok. 20 - 30 cm, a pod tym normalna ziemia. Truskawka to nie drzewko, korzenie nie pójdą na głębokość 80 cm.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

dominikams
Truskawka nie lubi ziemi mieszanej z nawozem organicznym.
Tu żeby nie być gołosłowny mogę odwołać się do wyników badan Niezborala i Slowika którzy dowiedli iż nawoź organiczny na ziemiach lekkich przeorany na głębokość 50-60cm nawet za cenę wyorania podeszwy płużnej zwiększył plony w zależności od gatunku truskawek od 15 do 24%. Nawoź organiczny wymieszany z ziemia lub umiejscowiony zbyt płytko ma wplyw jedynie na wzrost roślin, a wymieszanie zbyt młodego i wsadzenie tam sadzonek może spowodować ich obumarcie.
Truskawki maj bardzo rozbudowany system korzeniowy ich długość w zależności od gleby i odmiany może sięgać od 100 do 60 cm i 15cm w szerokości, i to właśnie od nich zależy wielość zbiorów.
Wiem ze dla kilku krzaczków w uprawie przydomowej zwiększenie plony o 15% to ilości prawie niezauważalne, co nie znaczy, a takie jest przynajmniej moje zdanie, ze ze możemy je posadzić byle jak i byle gdzie.
Pozdrawiam.
Dodam tylko ze na ziemiach ciężkich obowiązują inne zasady rozkładania nawozów organicznych.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

Oooo, to ciekawe! Jeśli będzie mi się chciało, to zrobię doświadczenie i dla części truskawek wymieszam nawóz organiczny z glebą, a dla innych może na wierzch dam (orać ani kopać na pół metra nie będę). Rozumiem, że te doświadczenia były porównawcze, czyli mieli 3 próby - truskawka bez niczego, truskawka z nawozem organicznym płytko przyoranym, czyli wymieszanym z wierzchnią warstwą gleby i te z głęboko przyoranym nawozem (swoją drogą, czy jak się "przyoruje", to nie wywołuje to mieszania?).
Czyli, podsumowując, błędem jest przykopywanie obornika przed sadzeniem truskawki?

Aaa... kompost nie jest takim typowym nawozem organicznym. Nie ma takiej zawartości azotu, no chyba, żeby porównać go z naprawdę starym obornikiem (ale stary kompost też ma zmniejszoną wartość, może być nawet mało wartościowy, oczywiście nie mam na myśli poprawiania struktury gleby).
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

dominikams
Obrazek
Stosując taki plug z przedpluzami czy jak to tam się nazywa, przepraszam ale nie znam fachowych polskich nazw maszyn rolniczych. Otóż te małe płużki ustawione przed głównym pługiem zbierają wszystko co leży na powierzchni + okolo 6cm wierzchniej warstwy gleby i wrzucają na dno bruzdy, w ten sposób nic się nie miesza, zarówno chwast jak i obornik wędruje na samo :dno:
Czy przekopywanie obornika lub kompostu przed sadzeniem jest błędem, cóż jeżeli jest to dojrzały obornik to trudno to nazwać błędem, aczkolwiek powinniśmy tego unikać, jak wspomniałem wczesnej dla kilku krzaczków parę truskawek więcej to wielkości prawie niezauważalne. Ja zbieram średnio w przeciągu sezonu około 24000 litrów dziennie z takich ilosci nawet 10% to gra warta swieczki.
Co do tych panów to ich badania trwały wiele lat, w bibliotece w Skierniewicach można wyniki ich badan.
Kompost i zawarta w nim ilość azotu, zależy od tego co tam jest kompostowane i ile nawozów dostała np trawa przed ścięciem zanim tam trafiła.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

Majs truskawki 2 rok rosną w tym miejscu i straszny busz się tam zrobił, były zapuszczone po prostu.
Gdybym wiedziała,że będziemy mieli takie ładne lato to bym sadzonki wsadziła w tym roku bo mam tegoroczne przyrosty , a tak teraz muszę czekać do wiosny.
Chcę trochę uszczuplić nasadzenia do maksymalnie 30/40 krzaków z 3 odmian :) 2 tych co mam i jednej nowej :) Jak już dopasuję nazwy to dam znać :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

Ok powodzona w poszukiwaniach.
brak polskich znaków
elzunia70
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 mar 2011, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

;:63 Majs ;:167
jesteś nieoceniony i ufając w twoje doświadczenie zrobię dokładnie tak jak mówisz
tylko mam pytanie bo skoro wierzchnia ziemia ma być lekka i piaszczysta a moja w ogródku jest raczej ciężka i gliniasta
to czy wystarczy jak kupię taką uniwersalną w workach z ogrodniczego czy może jeszcze powinnam ją z piaskiem wymieszać?
co do tego czy warto postępować jak wielcy hodowcy dla paru krzaczków to oczywiście że warto
tym bardziej że dzięki Majs- jego wiedzy i cierpliwości wiemy jak to należy zrobić
a ten kto już ma zrobione inaczej może to zmienić dopiero jak będzie odmładzał uprawę
ale my ,którzy dopiero się zabieramy do tego zróbmy to tak jak należy a nie jak jest łatwiej
a roślinki się odwdzięczą i będzie można z radością się przyglądać jak pięknie kwitną i owocują ,taka jest moja osobista opinia i refleksja
pozdrawiam
elżunia
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

elzunia70
Troszkę tej ziemi będziesz musiała kupić.
Możesz posadzić je na swojej ziemi, tylko wtedy warstwa ziemi nad kompostem nie powinna być większa niż 20cm.
Co do ziemi z ogrodniczego to nigdy nie kupowałem, mogę się tylko domyślać jaka ona jest i do takiej ziemi możesz sypnąć troszkę piasku. te wszystkie gotowce maj tez pewnie określone pH do truskawki optymalne to 5,5-6,0
Truskawki rosnące na piaszczystej ziemi wymagają częstszego podlewania.
I tak sobie myślę ze jak by udało się dostać troszkę suchego obornika,( mysle ze 2kg to świat i ludzie ) i wysypanie go na kompost zanim zasypiesz ziemia nie bedzie wcale takie zle.
Pozdrawiam
Daj znać jak postępy w pracy i pamiętaj ze ta studnia musi być przygotowana w tym roku.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawki amatorska uprawa i .

Post »

Aby nie pchać się w koszty tj. zakupu takiej ilości ziemi rozluźnisz swoja ziemie piaskiem,
i posłuży jako pierwsza warstwa nad kompostem, potem dopiero uzupełnisz resztę uniwersalna, zastanów się i daj znak sygnał.
brak polskich znaków
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”