Jabłoń i zapylacze

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jabłonie - zapylacze

Post »

Ryszardzie, zerknij na głównej stronie sekcji owocowej do spisu najciekawszych wątków tej sekcji, tam aż świecą dwa wątki i zapylaczach dla jabłoni!

A ty sam się zobowiązałeś do poszukania informacji ZANIM założysz nowy identyczny wątek :P

No i co teraz?

Jeśli ktoś wpisze w szukajkę "zapylacz" + "jabłoń" znajdzie nie jeden czy dwa, ale kilka wątków na ten sam temat. Zerknie do wszystkich? Watpię, czy będzie miał czas albo cierpliwość. Po to dopisujemy się do istniejącego już wątku, a nie zakładamy za każdym razem nowy... Dla innych forumowiczów :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ryszard b
100p
100p
Posty: 171
Od: 18 mar 2011, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

jestem jeszcze zielony w tej kwestii sorki
:oops:



Czy ta odmiana DELIKATES faktycznie jest niezbyt smaczna? ;:99t ak sąsiad powiedział ,ale nigdy chyba nie miałem okazji spróbować jak smakuje? ;:36
Kocham roslinki.Pozdrawiam Ryszard
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Krzysztofkhn - dziękuję (resztę masz na PW) :wink: ryszard b- 'Delikates' jest jedną z najsmaczniejszych odmian jabłoni... wymaga jednak dość dobrych gleb i umiejętnego prowadzenia... może tu jest "haczyk" :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
ryszard b
100p
100p
Posty: 171
Od: 18 mar 2011, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

to dlaczego sąsiad mi tak mówi odnośnie tej odmiany ;:14 żebym się zniechęcił czy co?A glebę jaką mam to typowa glina ciężka i dopiero na 3 metrze w głąb ziemi jest piasek i żwir ,dawne koryto rzeczne....jak kopałem studnię to tak było widać. ;:108 może o to chodzi ze woda gruntowa jest płytko sąsiad ma działkę na drugim końcu ROD.i ok. 4 metry wyżej aniżeli moja działka i ma głębiej wody gruntowe.Ale np.u mnie ta sama winorośl co on ma rośnie i owocuje 2 razy lepiej więc może jest coś na rzeczy z glebą :?:
Kocham roslinki.Pozdrawiam Ryszard
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Wiesz, nie znam gustów smakowych Twojego sąsiada - może mu przecież nie smakować :lol: , może woli jabłka mniej soczyste, a bardzo słodkie... trudno powiedzieć :wink: Przynajmniej większość osób docenia bardzo smak Delikatesa i nadal jest on uważany za jedną z czołowych odmian z przeznaczeniem do produkcji amatorskiej.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
ryszard b
100p
100p
Posty: 171
Od: 18 mar 2011, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

oby mi się udało z tą odmianą wsadziłem ją 2 dni temu i będę się cieszył jak mi puści pąki. :D
A wsadziłem jeszcze takie drzewka owocowe:z jabłoni-NOVAMAC,JAMES GRIEVE,RED BOSKOOP.
Gruszę Konferencję.
Czereśnię Reginę
Śliwę Ruth gerstetter. :tan
mam zamiar dosadzić docelowo w najbliższym czasie 3-5 odmian winorośli i Actinidię.
no i trawnika zostawię sporo bo na razie obawiam się jeszcze wody i szkoda by było, bo wały nie naprawione do końca ,a kosztowne plany mam wobec mojej działeczki , a jak zrobią w końcu te wały to rozwinę wyobraźnię i będzie skalniak i oczko wodne... ;:114
Kocham roslinki.Pozdrawiam Ryszard
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Jakie zapylacze drzew owocowych?

Post »

jako ze podane w poprzednim poście linki nie otwierają się to http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2762
Awatar użytkownika
Gryfica
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2012, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze/Mińsk Mazowiecki

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Witam , mam pytanie, czy jeśli James Grieve jest zapylaczem dla tak wielu gatunków to czy Lired , którego inna nazwa to James Grieve Lired też ma tą cechę?
Na jednej ze stron internetowych jest informacja , że JG jest zapylaczem dla Rubinoli. Czy Lired też będzie?
Pozdrawiam i proszę bardzo o odpowiedź.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Też będzie - Lired to sport, a zatem praktycznie to samo, tylko bardziej zarumieniony. A James Grieve długo kwitnie, toteż zazębia się z okresem kwitnienia większości innych odmian.
:wit
Awatar użytkownika
Gryfica
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2012, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze/Mińsk Mazowiecki

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Za tą odpowiedź tez baardzo dziękuję. Teraz jestem spokojna, że wszystkie jabłonki mają zapylacze. ;:63 Jeszcze kilka lat i będziemy się zajadać jabłkami (mam nadzieję). Rossynant Ty powinieneś mieć tytuł pomocna dłoń. :wit
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Zapylacz dla jabłoni

Post »

Jaki będzie najlepszy zapylacz dla Malinowej Oberlandzkiej. Nabyłam ostatnio razem z Szarą i Złotą Renetą. Na działce mam też starą Antonówkę. Czy może ona być zapylaczem dla Malinowej, czy też powinnam dokupić Oliwkę?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacz dla Malinowej Oberlandzkiej

Post »

Zapylacze masz załatwione. Antonówka ją zapyla, w każdym razie tak podają. Malinowa Oberlandzka kwitnie później, w istocie tak jak Królowa Renet, która też powinna ją zapylać dobrze.
Królowa Renet - choć nie jest podawana wśród 'zalecanych zapylaczy' bo nie jest odmianą produkcyjną - jest także bardzo dobrym zapylaczem, jak Antonówka, a dla później kwitnących.
http://gardenoflove.pl/38.php
:wit
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Jabłoń dzika jako zapylacz

Post »

Czytam po sieci na temat doboru zapylaczy dla różnych odmian owocowych jabłoni i na stronach z krajów angielskojęzycznych jest sporo informacji o tym, że w roli zapylacza znakomicie sprawdza się jabłoń dzika, malus sylvestris (ang. crab apple).

W polskim Internecie ani słowa na ten temat nie znalazłem.

Sadownicy, co powiecie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”