Odległość sadzenia drzew i krzewów

Drzewa owocowe
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Odległość sadzenia drzew i krzewów

Post »

Witam. Mam posadzone drzewka owocowe i chcę ten mój mini sad ogrodzić żywopłotem.W jakiej odległości mam go posadzić ? Ma to być żywopłot z ligustra.Czy wystarczą 3 m
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ewo - najlepiej aby żywopłot znajdował się poza zasięgiem korony drzewka owocowego. Weź pod uwagę docelowy wzrost drzewka. Z doświadczenia wiem, że trudno z żywopłotu zbiera się opadłe owoce.
Mój żywopłot z żywotnika rośnie w niektórych miejscach zaledwie 0,5 m od brzoskwini-ale sadząc go nie miałam wyboru i możliwości zadecydowania o odległości. To był świadomy wybór :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Jaka odległość sadzenia drzew i krzewów ?

Post »

Witam.


Jaka powinna być minimalna odległość (aby nie przeszkadzały sobie nawzajem) między gruszą a iglakiem.
Mam gruszkę 3 letnią i obok niej jest jeszcze trochę miejsca to pomyślałem sobie czemu by jeszcze nie wetknąć jeszcze iglaka.Chciałbym posadzić albo jodłę kalifornijską albo daglezję siną.

Z góry dziękuję :D .
cx

Post »

Witam.
Fall,dobrze to ująłeś...wetknąć..Ja bym nie "wtykał".Odległość od pnia do pnia ,tak aby ich korony się nie stykały to jedno,a kwestia światła to drugie.
Concolor,to potężne drzewo i piękne,zwłaszcza gdy dookoła ma tylko trawę lub kilka niskich towarzyszy.
Ja bym w ogóle nie łączył tych gatunków,jeśli koniecznie chcesz to minimum 6-8 m,oczywiście i bliżej też będą rosły.
Hej.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Faktycznie po zastanowieniu się to raczej byłby zły pomysł.Posadzę ją ale w ,, samotności'' :D .

Dzięki za radę.Pozdrawiam.
cx

Post »

Cześć.
Jeszcze co do drugiego drzewa-daglezji.My mamy zieloną,młodą-20 lat- ma ponad 12 m wysokości.Jej niewątpliwą dekoracyjność stanowią szyszki,które wiszą do roku następnego kwitnienia i zawiązków młodych szyszeczek-pięknych.Zaletą są "miękkie"igły i ładny aromat unoszący się np.: przy uderzeniu w gałąź- podczas koszenia trawy wokół.A i jeszcze jak kto ma małe ,lub wnuki-to idealne drzewo do wchodzenia na nie :D .
Ale chyba concolor bardziej mi się podoba.

Pozdrawiam,Krzyś.
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Jaka odległość.

Post »

Planuję posadzić tuje szmaragd między siatką a choineczkami - jest to około 2.5-3 metrów czy nie za mało miejsca?
cx

Re: Jaka odległość.

Post »

Witam.
Szacuję,że po 7-10 latach gałęzie świerków dojdą do ogrodzenia.
Wbrew pozorom, 7 lat minie dość szybko... :( .
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Jaka odległość.

Post »

:shock: To jaką średnicę mogą osiągnąć świerki?
cx

Re: Jaka odległość.

Post »

Witam.

Duuużą.....nie chodziłaś po starszych arboretach :shock: ??? Polecam.

Sugeruję czasową rabatę kwiatową... z czego?Tysiące możliwości.Albo posadzić Twe wymarzone ujki i się nie przejmować.Przecież jeśli pomiędzy gałęziami świerków a gałązkami ujek będzie "konflikt"=któreś zrudzieją,wyłysieją to i tak nie będzie to widoczne:nikt się pomiędzy nie nie wciśnie -a od ulicy będzie las ujek, a od podwórza świerki.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jaka odległość.

Post »

Ale jeśli masz psa, a on lubi, jak większość psów, biegać wzdłuż płotu, to nic tam nie sadź, bo i tak zdepcze. Pies musi mieć ścieżkę szerokości ok. metra, inaczej zmarnuje rośliny rosnące na albo przy drodze. Nawet yorki uwielbiają bezpiecznie, czyli zza swojego ogrodzenia, jeśli nie szczekać, to chociaż obserwować świat zewnętrzny :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Jaka odległość.

Post »

Akurat to nie jest od ulicy tylko od sąsiada więc wolałabym raczej być szczelnie odizolowana.A jaka powinna być pozostawiona odległość szmaragdów od siatki by w wieku dorosłym nie przechodziły do sąsiada?
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka odległość.

Post »

Jeśli mogę powiedzieć coś od siebie... Moim zdaniem Agnieszko możesz posadzić tuje szmaragdy, tak jak to sobie zaplanowałaś. Widziałem dorosłe okazy tych krzewów. Gdy wysadziłabyś je w odległości około 80cm od siatki to w przyszłości, wtedy gdy będą dorosłe, może dotykałyby do siatki. Bo po dziesięciu latach tuje szmaragdy osiagają około 70-80cm średnicy. Później rosną bardzo, bardzo powoli i nieznacznie. Tylko wówczas rzeczywiście, i tu zgodzę się z Nalewką, Twój piesek już przy siatce nie pobiega. Wiem, że pieski lubią biegać wzdłuż ogrodzenia bo sam mam owczarka, który " wykopał " sobie taką ścieżkę. Tylko, że mój piesek nigdy nie zniszczy drzewka albo krzaczka.
Gdyby więc te tuje wysadzone były, powiedzmy-metr od siatki to zostaje około półtora metra do świerków, zakładając odległość taką jaką podałaś. Według mnie jest mozliwe takie rozwiązanie i może to wyglądać fajnie. Sam mam około 10 letnie świerki. Mają one wysokość w granicy czterech metrów przy czym boczne gałęzie w jedną stronę właśnie około półtora metra. Ja świerkom podciąłem naniższe i najszersze gałązki u dołu. I gdybyś Ty tak robiła, czyli ściana tujek a dalej dołem puste miejsce(bo dolne gałęzie świerków byłyby przycinane) to miałabyś miejsce i dla pieska i dla świerków i tujek. Moim zdaniem mogłoby to wyglądać ciekawie. Ale zaznaczam to jest tylko moje zdanie i moja koncepcja, nie wiem czy słuszna. Pozdrawiam.
ferny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”