Co zrobić z dziką wiśnią

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
biir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co zrobić z dziką wiśnią

Post »

Obrazek

Witam. Coś czuję, że mi się wzbudza instynkt zbieractwa (czyżby zacznie słabnąć instynkt łowcy????) i zainteresowałem się wiśnią na działce - nikt jej nie sadził i nie pielęgnował, a wyrosła taka jak na zdjęciu i co roku owocuje (raz lepiej raz gorzej, a i owoce niezbyt okazałe) . W zasadzie to są cztery na kupie. Chyba więc pora pomóc naturze i samej wisience. Jestem zupełnym ignorantem w tej dziedzinie, więc naczytałem się różnych mądrości w necie. I teraz, żeby ugruntować wiedzę oraz pozbyć się nurtujących mnie wątpliwości pozwalam sobie zwrócić się do mądrości zbiorowej narodu, czyli do Szanownych Państwa, z zapytaniem:
1. Dwie wisienki, po jednej z każdej widocznej pary, są pewnie do usunięcia. Czy praktykuje się przesadzanie takich drzewek, bo jakoś mi trąci barbarzyństwem zwykłe ich udziabanie. Wiśnia ma podobno płytki system korzeniowy.
2. Ta największa ma ponad 4m wysokości. Mam zamiar ją poprzycinać (następny temat do doktoryzacji) według takiego wstępnego pomysłu jak na zdjęciu (miejsca cięć na czerwono).
3. To co zostanie trzeba i tak prześwietlić, poskracać długie pędy, pędy z pnia na dole. Słyszałem ze 30-40 % korony można usunąć bez uszczerbku dla drzewka. Docelowo ma być drzewko niewysokie, do zbioru bez większej drabiny.
4. Wiśnie przycinamy zaraz po owocowaniu, tak ?

Bardzo proszę o pomoc i opinie?

Część III. WYMAGANIA TECHNICZNE
§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku. Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix.

Moderator- jokaer.
biir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co zrobić z wiśnią foto 600x800

Post »

zdjecie w wymaganej rozdzielczosci Obrazek
RODBiala
50p
50p
Posty: 55
Od: 21 mar 2014, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co zrobić z wiśnią

Post »

Szkoda czasu i zachodu na zajmowanie się dzikimi siewkami. Przecież zdrowe drzewko wybranej odmiany kosztuje kilkanaście złotych- sadzimy jesienią , przycinamy i od początku kształtujemy jego pokrój. Szansa że z dzikiej siewki doczekamy się wartościowych ,smacznych owoców jest bardzo mała- jak ktoś lubi hazart to polecam totolotek...
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Co zrobić z dziką wiśnią

Post »

Usunąłbym te przy ziemi, które zaznaczyłeś, ale pozostawionych nie ruszał. To nie są wiśnie w typie 'Łutówki', które wymagają silnego cięcia. Jeśli owocują to dobrze. Cięciem można teraz to zepsuć jeśli się nie ma wprawy.
Cięcie oczywiście po zbiorze owoców. Można wyciąć drobne schodzące do środka korony gałązki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
biir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobić z dziką wiśnią

Post »

O właśnie, o takie podpowiedzi mi chodziło. Dziękuję bardzo Panom (Paniom? :)). A ja będę myślał co dalej, do owocowania jeszcze trochę czasu. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”