Cięcie gruszy

Drzewa owocowe
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

Odradzam jakiekolwiek ciężarki, nieważne z czego zrobione. W przypadku większego wiatru mogą pokaleczyć drzewko lub połamać gałązki. Zdecydowanie lepiej zrobić jak pokazała gienia, przymocować do kołeczków lub pnia/innej gałęzi (to już na starszych drzewkach) i co jakiś czas sprawdzać czy sznurek nie wrasta. Albo dać szersze kawałki materiału, wtedy tak nie wrasta.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

sirrah
cięzarki widziałem u znajomych- nie skarżyli się że uszkadzają gałązki, ale być może masz racje.
Ja stosowałem tasiemki i cegiełki leżące na ziemi - sposób taki jak haki wbite w ziemię.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Od ciężarków i cegiełek może być trrrach, gałązki są kruche.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ciężarki, klamerki, sznurki - wszystkie mają zastosowanie na gruszy, z tym - że należy wybrać taki sposób, z którym sobie poradzimy i jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować.... Najbezpieczniejszym mimo wszystko jest sposób na klamerki (pędy małe), oraz sznurki (przyginanie pędów długich do ziemi). Ciężarki betonowe to dość trudny sposób formowania - tu trzeba trochę więcej praktyki i wyczucia.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ja zamiast betonowych ciężarków czasami używam butelek z wodą. Mogę przez dolewanie i odlewanie regulować obciążenie.
Waleria
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

Jeżeli mówimy o sposobach z regulacją obciążenia to słyszałem też o woreczkach wypełnianych piaskiem. Właściwie to najważniejszy jest efekt - przygięcie gałązki -sposobów można wymyślać tysiące :lol:
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Na pewno będę próbował któregoś ze sposobów gdyż moja grusza rośnie praktycznie pionowa i nie ma żadnych gałęzi w bok spróbuje więc ją troszkę poszerzyć
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Jakie cięzarki? jakie naciagi? wszystko da sie zrobic umiejetnym cięciem
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Mam pytanie, posiadam taką gruszkę ma już prawdopodobnie około 7 lat, rośnie nieco dziwnie, może ktoś doradzi czy ją ciąć? czy może troszkę gałązki obciążyć aby rosła na boki?

Obrazek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Poodginaj wszystkie wiotkie gałązki sznurkami trochę do poziomu.Będą szybciej wiązały sie na gałązkach krótkopędy z kwiatami i uformuje się kształt korony.Najdłuższe skróć o 1/3. Dolną 1 gałązkę musisz obciąć bo jest za nisko nad ziemią.
Zrobiły się tu 2 przewodniki i rywalizują ze sobą. W zasadzie powinien być 1 główny przewodnik. Szkoda ciąć.Wstaw jakąś rozpórkę między nich niech mają więcej światła wewnątrz korony.
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Dziękuję za radę, na pewno skorzystam z tych że cennych rad :)
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Jaką rozpórkę??? Chcesz zeby rak wszedł w miejscu rozgalezienia? Co bedzie za 20 lat z Tą gruszka? Pod wpływem ciezaru gruszek lub wiatru drzewo ropołowi sie na pół i po gruszce !!!
Moja rada:
Wywal ten stary przewodnik , widac ze cala sila idzie w ten nowy odrost, ktory idzie do góry i tam bedzie zawsze szła . Na tej wysokości, na której chcesz miec 1 pietro rozgalezien ( bo widze ze w tym nowym przewodniku pierwsze rozgalezienia sa dosc wysoko) ,nad pąkami 4-5 sztuk (0,5cm nad pakiem ) zrob naciecia piłką na głębokosc ok 1-1,5 mm - zminiejszysz siłe wzrostu drzewa a z paków nad ktorymi beda naciecia powstanie Ci piekna koronka 1 pietra drzewa. Nacinaj zanim ruszy wegetacja!!!! najelpiej ostatni tydzien lutego w sucha pogode !!!!!! Koniecznie zasmaruj naciecia funabenam np. Koniecznie kolek do drzewa bo jest drzeko juz wysokie i bedzie nim majtało!!! Zadnych gałezi procz starego przewodnika nie wycinaj !!!!Funaben po cieciu starego przewodnika równiez!!! Drzewko za małe by cokolwiek teraz ciac i formować!!!! Wpromieniu 1m od drzewka nie moze byc trawy -ona zabiera wszystkie skaldniki jakie sa w glebie!! a jaka to odmiana????

Ono ma 7 lat????? wow . Tym bardziej wywal ten stary przewodnik skoro przez 7 lat tylko na tyle go bylo stac:d . Ten nowy wyglada zdrowo i silnie.Najprawdopodobniej kupiles drzewko z bardzo ubogim systemem korzeniowym i nie moglo sobie poradzic z rownowaga miedzy korzeniem a górą.Do tego dochodzi ta trawa ktora wszystko z ziemi wyciagala. Ten silny przyrost-zakladam ze jednoroczny pokazuje ze moze cos z tego drzewka moze jeszcze byc. a moze to przez ten plastik sie meczy ktory otacza to drzewo? wywal go jakos jak dasz rade . i podsyp to drzewko czyms na wiosne:).
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Nie mam pojęcia jaka to może być odmiana, miała być duża i słodka jak mówił pan co sprzedawał, tyle się przynajmniej dowiedziałem o tym drzewku. Plastik zielony to właściwie leży tylko tak na trawce więc na pewno da się go usunąć bez żadnych problemów gdyż chroni drzewko głównie przed kosiarką. Trawą zajmę się wiosną. A czym polecasz je podsypać ?
A jeśli chodzi o to cięcie "nad pąkami 4-5 sztuk (0,5cm nad pakiem )" tzn. zrobić to na każdej gałęzi czy chodzi o 4-5 gałązek na przewodniku i dopiero nacięcie ? Będę wdzięczny za to drobne wyjaśnienie ;:180
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”