Czereśnia - Gisela 5

Drzewa owocowe
asamer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 paź 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śl.

Czereśnia - Gisela 5

Post »

Witam.
Postanowiłem w tym roku kupić drzewka czereśni na podkładce Gisela 5. Bardzo dużo dobrego naczytałem się o tej podkładce, poza tym działka nieduża, więc takie drzewka pasowałyby mi najbardziej. Jest jednak problem ze zdobyciem odpowiedniego materiału. W mojej okolicy są cztery szkółki i w każdej mają drzewka szczepione na czereśni ptasiej. Dlatego mam prośbę do Was. Czy ktoś zna szkółkę na śląsku, która posiada drzewka na Giseli 5, ewentualnie jakąkolwiek szkółkę w Polsce, która bawi się w sprzedaż wysyłkową? Interesują mnie odmiany: Vega i Buttnera Czerwona. Jeśli nie można podawać namiarów publicznie, to proszę o priv.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Problemy wynikają stąd, że czereśnie na podkładkach karłowych są przede wszystkim przeznaczone do sadów produkcyjnych, intensywnych. Do upraw amatorskich mniej się nadają. I dlatego w ofertach znajdziecie na nich głównie odmiany typowo towarowe.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Podepnę się pod temat.

Kupiłem i posadziłem odmiany Rivan, Burlat i Techlovan na podkładce Colt. Pomologu, czy ta podkładka ma jakieś specjalne wymagania? Słyszałem, że w jej przypadku system korzeniowy jest wrażliwy na mróz, więc porządne kopczyki po posadzeniu usypałem :D
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Tak, podkładka Colt jest wrażliwa na mróz - z drugiej jednak strony bardzo dobrze regeneruje uszkodzenia mrozowe. Należy tez zwracać uwagę na dostatek wilgoci w glebie (pod tym względem jest zdecydowanie bardziej wymagająca od czereśni ptasiej). Drzewa na tej podkładce (Colt) nieco lepiej plonują od drzew na czereśni ptasiej, a przede wszystkim plon jest lepszej jakości. Podobnie też z pobieraniem składników pokarmowych - tu objawy niedoborów widoczne są rzadziej. Wrażliwość na choroby (szczególnie te "odglebowe") jest podobna. Podobnie jak siła wzrostu drzew - tylko niektóre odmiany wykazują tendencję do nieco słabszego (o 5-15%) wzrostu niż uszlachetniane na cz. ptasiej.
Większość rośnie równie silnie.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Dziękuję za kompleksową odpowiedź ;:3
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
*aga*
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 wrz 2008, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

A jak duża różnica jest we wzroście pomiędzy drzewkami na giseli a na colcie. I na czym polega główna trudność w prowadzeniu drzewek na giseli w amatorskim sadku?
pozdrawiam
Aga
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

*aga* pisze:A jak duża różnica jest we wzroście pomiędzy drzewkami na giseli a na colcie.
Zasadnicza. Tak jak już pisałem, drzewa na colcie charakteryzują się podobną siłą wzrostu jak na czereśni ptasiej - natomiast na podkładce 'Gisela 5' rosną o 40-50 % słabiej.
*aga* pisze:I na czym polega główna trudność w prowadzeniu drzewek na giseli w amatorskim sadku?
Nie za bardzo rozumiem pytanie... pod jakim względem?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
*aga*
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 wrz 2008, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Miałam na myśli: na co trzeba uważać - np. czy jest wrażliwa na suszę, może na niedobory konkretnych składników w ziemi albo ... , no jest wiele spraw, o których nawet nie wiem, ze trzeba uważać :wink:
pozdrawiam
Aga
pozdrawiam
Aga
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

W zasadzie o dwie, podstawowe sprawy - odpowiednią ilość wody (szczególnie ważne i istotne w okresach jej niedoboru) oraz wyższe niż przeciętne zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe. I tyle. O podporach nie wspominam, bo to oczywiste.
Pozdrawiam serdecznie
andrzejjerzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lis 2010, o 06:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Głównie magnez, trzeba dokarmiać dolistnie.
*aga*
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 wrz 2008, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Aga
pozdrawiam
Aga
Furiko
100p
100p
Posty: 132
Od: 14 lis 2010, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

A czy czereśnia na podkładce "Antypka" jest czereśnią karłową?
Jakoś rzadko chyba się ten zestaw spotyka? (przynajmniej w internecie - bo w naturze to nie wiem ;:224 )

I jakimi cechami taka właśnie podkładka "obdarza" drzewko?

Mogłabym poprosić fachowca o odpowiedź? :wit

pozdrawiam serdecznie
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - Gisela 5

Post »

Odpowiedź jest krótka i prosta - taki "zestaw" (czereśnia na siewkach antypki) spotyka się sporadycznie, ponieważ nie jest zalecany z uwagi na często występująca niezgodność fizjologiczną.
Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”