Owocowe do cienia?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Ciekawy artykuł dotyczący tematu :wink:

http://ogrod-amat.strefa.pl/rosliny_uzy ... cienia.php

Więcej słońca jest od zachodu czy wschodu?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Słońca nie, ale ciepła od zachodu więcej.
:wit
zieloony
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 6 lut 2012, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Słońca = czytaj promieni słonecznych/światła, w kierunku wschód-zachód jest identyczna ilość, natomiast północ-południe po stronie południowej jest zdecydowanie więcej światła. Prowadzono na ten temat badania w ubiegłym wieku (np. AR Kraków), tzn. wpływu kierunki siewu na wzrost i plonowanie roślin.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Jakbym posadzić porzeczki i agrest za jabłoniami(w cieniu) to owoce były by na przyzwoitym poziomie plonowym i smakowym?
ogrod12
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 mar 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Ja myślę że porzeczki będą miały bardzo dobre owoce i będzie ich wiele, mam 1 krzak porzeczki czarnej który rośnie w cieniu i co roku ma bardzo duże plony.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Potwierdzam agrest dobrze rośnie w półcieniu. Do cienia nadaje się też czarny bez.

A czy morela może rosnąć w półcieniu od budynku niestety od strony północnej? Jak będzie z owocowaniem i chorobami? Mam stare wiśnie które niestety chorują w tym miejscu na zgniliznę brunatną. Jedna z nich w tym roku w zasadzie całkowicie straciła liście i zostały małe przysuszone owoce. Czy jeszcze coś z niej będzie? Czy tak samo byłoby z morelą gdybym posadził w tym miejscu?
ZielonyGraal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 cze 2016, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Co do chorób to ciężko przewidzieć,natomiast jeżeli chcesz aby drzewko miało owoce to polecam jednak nie sadzić w półcieniu,a bardziej od strony południowo zachodniej,aby ilość ciepła,promieni słonecznych była jak największa.
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

[ wasze propozycje] -krzew lub drzewko owocowe do cienia

Post »

Dobry wieczór.
Kieruję do Państwa kolejne pytanie.
Chcę zagospodarować obszar to jest 30 metrów na 12 metrów który niestety leży w cieniu drzew przez cały dzień ;:174
Jakie drzewka owocowe , krzewy czuły by się najlepiej ?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie krzew lub drzewko owocowej dobrze rośnie w cieniu?

Post »

Żadne.
Żeby zdrowo rosnąć i owocować polskie drzewa i krzewy wymagają słońca.
Wiele razy usiłowałem coś uprawiać w miejscach gdzie cień był tylko w południe, rano lub wieczorem. Porzeczki czerwone, poziomki, agrest i winogrona dawały owoce ale marne, późno i mało.
Poniżej jest łącze do drzew i krzewów ozdobnych które mogą rosnąć w cieniu.
http://www.atlas-roslin.pl/krzewy-drzewa-w-cieniu.htm
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Nie no tak zle nie jest, wszystko zalezy jak gleboki ten cien. jeśli tak jak w lesie to faktycznie raczej tylko ozdobne ale jeśli pol cien lub przez pare godzin sloneczko jest to te porzeczki i agrest powinny sie udac. Co do drzewek to trudniej bo nawet jak beda owoce to albo gorsze albo drzewo bedzie czesciej chorowac.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Duże znaczenie ma tutaj także wilgotność podłoża. Na dostatecznie wilgotnej glebie poradzą sobie czarny bez, leszczyna i jeśli mieszkasz w zachodniej Polsce także urodlin. Zgaduję jednak, że sąsiedztwo drzew istotnie wysusza glebę. I oczywiście brak słońca wpłynie znacznie na obniżenie plonu, bo w cieniu drzewa będą słabiej kwitły. Nie napisałeś jakie drzewa tworzą zacienienie? Iglaste czy liściaste? Liściaste przepuszczają trochę słońca i tracą liście w okresie spoczynku. U niektórych gatunków, np. lipa, orzech włoski, okres bezlistny jest stosunkowo długi, więc może w takim przypadku rozwiązaniem byłaby leszczyna, która zakwita wcześnie wiosną, a pąki kwiatowe zawiązuje jesienią i tym samym skorzystałaby trochę z wczesnowiosennego/jesiennego słońca. Innym rozwiązaniem jest ścięcie dolnych partii drzew zacieniających działkę tudzież prześwietlenie ich koron celem dopuszczenia światła słonecznego. Najgorsze są, moim zdaniem, iglaki. Pod nimi w cieniu nic nie urośnie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Suppa pisze:Maliny owocują u mnie nawet w całkowitym cieniu.
U mnie też. Wlazły mi pod winogron oplatający altanę. Jagody są dorodne ale jest ich dziesięć razy mniej niż na tych co rosną w pełnym słońcu.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Owocowe do cienia?

Post »

Kiwi actinidia też nie kaprysi na cień...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”