Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8511
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Moje brzoskwinie bez kwiatów , tylko liście , tak samo morele , kilka kwiatków .
Owoców nie będzie ,coś czytałam o pąkach zapasowych .Oj chyba nie ma co się
łudzić . ;:222
kamilkc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 mar 2017, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

U mnie to samo tylko liście się zaczęły pojawiać a pąki kwiatowe w ogóle nie ruszyły a tyle się w tym roku napryskałem tych brzoskwiń e szkoda gadać.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Opryski nie zginą. Dobrze dla drzew, jeśli je wykonałeś.
A wiele pąków kwiatowych przemarzło w Polsce w całości i to nie tyczy się tylko brzoskwiń.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jak w wątku o morelach prośba o pomoc z przycięciem drzewka tak tu również, tym razem dwie brzoskwinki, posadzone dopiero co trochę przycięte i prośba o pomoc we właściwym formowaniu drzewka?

Obrazek

Obrazek
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Nowo posadzone drzewka tniemy bardzo intensywnie, ponieważ brzoskwinia trudno się przyjmuje. W pierwszym roku zostawiamy tylko 4 pędy symetrycznie rozłożone bocznie. Najniższy 50cm od ziemi, pozostałe przycinamy bardzo krotko, górne nad 2-3 oczkiem, dolne 4-6. Pozostawione pędy boczne powinny być w odległości 15-20 cm od siebie.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jeśli nie ma kwiatów na brzoskwiniach ,to czy są jakieś przesłanki do nie cięcia tych drzew w maju/czerwcu?
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

U mnie też brak kwiatów w tym roku;(. Jedynie na Royalvee symbolicznie dwa kwiatki.... Wczoraj zrobiłam radykalne cięcie moich 5 letnich już drzewek brzoskwiń i zastanawiam się czy dobrze. Tzn cięłam dość mocno starsze gałęzie. Zostawiłam szkielet drzewka z wybijającymi pakami liściowymi. Gdyby miały kwiaty byłoby mi szkoda tak ciąć ale ponieważ w tym roku zero owoców więc pomyślałam że warto trochę odmłodzić drzewko i przybliżyć owocowanie do pnia. Mam nadzieję że im to nie zaszkodzi.
Pozdrawiam, Anita:)
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Trzeba poczekać na lepszą pogodę,by ograniczyć zakażenie grzybiczne.
franss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2017, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problem z brzoskwinią

Post »

Witam, zacznę od tego, że jestem totalnym amatorem :D
Posadziłem w tamtym roku kilka drzewek owocowych w tym dwie brzoskwinie. Problem polega na tym, że chyba za głęboko je posadziłem, gdyż liście zaczynają wychodzić tuż przy samym podłożu . Drzewko ma jakieś 1,5m. Czy da się coś z tym zrobić? Czy coś należy podciąć? Mogę jutro dodać zdjęcia jeśli jest coś niejasne.
Mysiul
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 sty 2011, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brzoskwinia - usuwanie owoców na młodym drzewku.

Post »

Mam pytanie, co zrobić z owocami brzoskwini, drzewko jest w wieku 3 lat.
Przy tak dużej ilości, gałęzie nie będą w stanie utrzymać takiego ciężaru.
Co robić.... usuwać i zostawić tylko na tych grubszych ? A może czekać aż same odpadną ?

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - usuwanie owoców na młodym drzewku.

Post »

Nie rób nic. Najlepiej usunie zbędne zawiązki owoców sama brzoskwinia. Utworzy między sobą, a zawiązkiem warstwę korka i zawiązek sam odpadnie.
Aby gałęzie były w stanie utrzymać ciężar owoców dzisiaj od północnej strony, w odległości 10 cm od przewodnika wbij kołek 200x5 cm na głębokość 50 cm. Co pół metra przywiąż do niego przewodnik brzoskwini tak aby rosła pionowo do góry. Gruby sznurek ułóż w ósemkę. Gałęzie boczne rosnące skośnie ku górze przywiąż do pnia aby odchodziły pod kątem prostym w bok (ale ich nie złam).
Nad drobniejszymi gałązkami załóż klamerki do bielizny. Tak aby gałązki odchodziły pod kątem prostym w bok.
Wybierz najsilniejszy i najwyższy pęd jako przewodnik. Inne pędy konkurujące z nim, boczne rosnące skośnie ku górze przygnij j przywiąż do pnia aby odchodziły pod kątem prostym w bok (ale ich nie złam).
Jak opadną liście pozdejmuj klamerki i uwolnij od sznurków boczne gałęzie.
Jak na przewodniku będą pojawiać się pędy boczne (na początku pojedyncze listki) to nad nimi załóż klamerki do bielizny, tak aby rosły w bok.

Aby właściwie posadzić brzoskwinię należy przed sadzeniem wbić kołek 200x5 cm na głębokość 50 cm. Potem dopiero kop dołek. Drzewko do kołka wiąż od południowej strony co 30 cm. Po posadzeniu należy skrócić pędy o dwie trzecie, pozostawiając jedną trzecią pędu. Nad bocznymi pędami należy założyć klamerki do bielizny aby odchylić pędy w bok
Następnie cięcie należy powtarzać corocznie (Kalicka ?Brzoskwienie i morele? PWRiL 71) od wczesnej wiosny do lipca włącznie. Najlepiej w maju i czerwcu.
jagusia111

Re: Brzoskwinia - sadzenie,cięcie,owocowanie

Post »

Poczekać co samo opadnie, a potem ewentualnie usunąć nadmiar.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Brzoskwinia - sadzenie,cięcie,owocowanie

Post »

Moje brzoskwinie ładnie owocowały ale...
Mam jakąś dziwną odmianę której owoce nierówno dojrzewają. Z jednej strony jest miękka i dojrzała a z drugiej twarda. Szybko rozpada się pestka i pęka owoc.
I tak kombinuję czy jak zbiorę je przed dojrzałością zbiorczą, to mi dojrzeje np w skrzynce gdzie będę widziała jak dojrzewa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”