Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Nie jestem w tym temacie szczególnie obeznany, ale IMO najlepiej zrobisz, jak przetrzymasz je w chłodnym miejscu (byle nie na mrozie bo wiadomo że zmarzną) do czasu aż się zrobi porządna wiosna. Jak jeszcze będą miały w miarę jasno i korzenie nie wyschną to myślę że powinny wytrzymać bez problemu.
Pomolodzy i szkółkarze - dobrze prawię? :roll:
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

pr3fix na str. 19 Rossynant w dwóch wpisach z 08.03 prawdopodobnie rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. Według mnie, zaczekaj z cięciem do czasu aż nastaną ciepłe dni i skróć na dwa pąki tylko te gałązki na których nie będzie pąków kwiatowych. Jeżeli zaczniesz na nowo formować swoją brzoskwinie to i w przyszłym roku prawdopodobnie owoców nie zobaczysz. Natomiast, uwzględnienie uwag Rossynant-a pozwoli Ci jeszcze w tym roku spróbować własnych brzoskwiń. A właściwą formę swojej brzoskwini ustalisz po owocowaniu. Pozdrawiam.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Niestety druga brzoskwinia po zimie nie odbiła :(
Mam pytanie odnośnie tej co przetrwała, czy ją teraz przycinać jak to w innym wątku pisali że sie przycina jak zakwitnie, a jeżeli tak to prosiłbym o wskazówki w którym miejscu ciąć (najlepiej na zdjęciu)
Z góry dziękuję
Obrazek
silko76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 mar 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Witam.
Mam od dwóch lat kilka drzewek brzoskwini. W tym roku pięknie zakwitły ale kilka dni temu większość zawiązanych owoców opadło. Zostało około 5% owoców. Drzewka 4 letnie. Sąsiad ma około 8 letnie drzewko i również większość owoców opadło. Jaka może być tego przyczyna? Za zimno po kwitnięciu? Będę wdzięczny za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Przyczyn może być wiele, jest też zjawisko naturalnego zrzucania zawiązków przez drzewo, nadmiaru, lub zawiązków nie zapylonych, raczej wszystko będzie dobrze, skoro nie wszystko opadło.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Moja brzoskwinia zakwitła w tym roku po raz pierwszy :heja aż zobaczę czy przypadkiem nie zrzuciła
zawiązków jak powyżej ;:oj
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Sprawdziłam, zawiązki są :heja może nie w takiej ilości jak kwiaty, bo było ich całe mnóstwo :uszy
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jesienią zasadziłem brzoskwinie,na okres zimowy została odpowiednio zabezpieczona kopczykiem a część nadziemna włókniną.Wiosną brzoskwinie przyciąłem i czekałem na pokazanie się pierwszych liści,niestety pąki nie nabrzmiewały.Okazało się że drzewko się nie przyjęło.Jedyną oznaką że drzewko jeszcze żyje jest wyrosły u dołu powyżej szczepienia pęd. Interesuje mnie czy jest szansa ,żeby z tego pędy odtworzyć brzoskwinie.Moje wątpliwości wynikają z faktu ,że brzoskwinie łatwo zapadają na choroby kory.Jeżeli przyciąć uschnięty przewodnik,to na jakiej wysokości od wyrosłego pędu.Może ktoś ma doświadczenie w tym zakresie .Poniżej zamieszczam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Suchy przewodnik na razie zostaw, pozbaw tych suchych gałązek i potraktuj jak palik do przywiązania żywej gałązki wyrosłej powyżej szczepienia. Utniesz go ok. połowy sierpnia 1 cm powyżej gałązki tak aby jej nie uszkodzić i lekko ukośnie aby woda spływała w drugą stronę.
Mam kilka drzewek brzoskwini w ogrodzie po takich przejściach (a także śliwę, morelę, gruszę azjatycką) i warto walczyć o jej przetrwanie. Jak zasadzisz nowe drzewko to nie będzie starsze od Twojej gałązki, a i tak może powtórzyć się sytuacja.
Powodzenia :wit .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Ostatnia szansa
Serdecznie dziękuje za poradę,zastosuję do twoich wskazań.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Moja sadzona wiosną brzoskwinia wygląda nieciekawie. Ma suche niektóre zostawione gałązki, niektóre mają zaschnięte końcówki.
Jakiś czas temu miała o wiele więcej pąków liściowych, teraz część z nich zrzuciła i ogólnie jakby zamierała.
Zastanawiam się co jest tego powodem. Czy zbyt delikatnie ją przyciąłem?
Przewodnik skróciłem na 90 cm i zostawiłem gałązki jak na zdjęciu?
Boje się że nie przeżyje, bo w podobny sposób straciłem kilka czereśni, niby pięknie się zazieleniły, a wkrótce zaczęły powoli zamierać, aż padły :evil:
Proszę poradźcie co mogę dla niej zrobić? Obciąć te suche części gałązek, czy zostawić tak jak jest?

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam, Jacek
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Ja też ;:173 ,ale mam pytanie.Moja brzoskwinia nie była nigdy cięta,a owocuje obficie pierwszy raz.
Zamierzam naprawić błędy i w związku z tym muszę przyciąć konary ,bo uciekły na wysokość około 3 m,a dół robi się goły.Zrobić to po owocowaniu ,czy na wiosnę podczas pękania pąków?

Leniwka co ile robisz pięterka,bo nie doczytałem?
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Dokładnie to nie wiem, muszę sprawdzić, ale wychodzi tak co 30-40 cm, tak mi się wydaje. Góra natomiast jest gęściejsza. W tym roku zostawię jak jest, będę działać w przyszłym roku.
pozdrawiam
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”