Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 12  
Autor Wiadomość
aalal29
 Tytuł: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe
PostNapisane: 18 paź 2010, o 23:27 
200p
200p

---
Witam,w ciągu ostatniego roku przybyło mi kilka arów gruntu,oczywiście od razu chciałem coś posadzić,ale nie chcialem znów sadzić kolejnej odmiany jabłoni czy czereśni ,więc postanowiłem pobuszować w internecie i znaleźć ciekawe i jadalne gatunki roślin owocodajnych.Okazało się że wybór jest większy niż sobie wyobrażałem,zrobiłem sobie spis i wyszło mii ok 60 gat różnych drzew i krzewów owocowych !! a może jest i tego więcej!? w tym roku posadziłem sobie jagodę kamczacką,morwę czarną,grusze chińskie,kolcowój chiński i zwyczajny,głożynę posp..Mam zamiar jeszcze posadzić:urodliny,rokitnika,kasztana jad.,hurmę,ksantocerasa,derenie jadalne,derenia kousę,szeferdię,prinsepię3 gat. oliwników,sosnę koreańską(jadalne nasiona),cisa,śliwę japońską,aktinidię,śliwo-morelę,czerśnio wiśnię,derenia kanadyjskiego,malinojeżynę,aronię czarnoowocową,orzesznik pekanowy.A może wy znacie jeszcze jakieś ciekawe gat. o jadalnych owocach i ciekawi mnie czy u was na ogrodzie jest też troszkę takiej egzotyki i jak to smakuje.Dzięki i pozdr.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

pomolog
 Tytuł: Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.
PostNapisane: 18 paź 2010, o 23:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
aalal29 napisał(a):
...Okazało się że wybór jest większy niż sobie wyobrażałem,zrobiłem sobie spis i wyszło mii ok 60 gat różnych drzew i krzewów owocowych !! a może jest i tego więcej!? ...

Mniej więcej tyle gatunków roślin owocowych można z mniejszym lub większym powodzeniem uprawiać w naszym klimacie. Zachęcam do lektury na ten temat - jest sporo publikacji. Również sam ś.p. prof. Pieniążek był wielkim propagatorem roślin sadowniczych mało znanych...
Pozdrawiam :wink:

witomark
PostNapisane: 19 paź 2010, o 09:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Z takich popularniejszych, których nie wymieniłeś godny uwagi jest na pewno cytryniec i świdośliwa.
Też mam fioła na punkcie takich roślin.

Heinricus
PostNapisane: 19 paź 2010, o 21:05 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Polecam odm. słodką jarzębiny i jarzębogruszę. Moją tegoroczną zdobyczą jest nieszpułka.

suzana
PostNapisane: 19 paź 2010, o 22:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
witomark napisał(a):
Z takich popularniejszych, których nie wymieniłeś godny uwagi jest na pewno cytryniec i świdośliwa.
Też mam fioła na punkcie takich roślin.

Wypiłam herbatę z liści cytryńca i działa na mnie jak kofeina z kawy.Przekonałam się, że żartów nie ma i jakieś tam działanie ma.

Griseum
PostNapisane: 19 paź 2010, o 22:29 
200p
200p
Jarzęby jadalne - ładne kilkanaście odmian, w tym krzyżówki Miczurina, jarząb domowy, Nieszpułka i jej odmiany, Nieszpułkowiec, odmiany rokitnika, różne orzechy....

Hmm, co w twoim wykazie robi cis - osnówki jadalne, ale nie słyszałem aby ktoś się zajadał....

There are four sorts of men: He who knows not and knows not he knows not: he is a fool - shun him; He who knows not and knows he knows not: he is simple - teach him; He who knows and knows not he knows: he is asleep - wake him; He who knows and knows he knows: he is wise - follow him.

GrzegorzR
PostNapisane: 20 paź 2010, o 11:54 
200p
200p

---
Ja słyszałem. Zbiera się to, zasypuje cukrem, rozgniata i przecedza.

Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!

maryann
PostNapisane: 20 paź 2010, o 13:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
http://www.ibro.pl/Pliki/szukanie_zaawans.php
Najpierw zaznacz rośliny jadalne w "Kategorie" i wyszukaj.
Potem popatrz na reklame po lewej.
Albo odwrotnie... ;:138

Waleria
PostNapisane: 20 paź 2010, o 19:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam Krajana!
Z tych nietypowych mam, i jestem z nich bardzo zadowolona, to grusza i śliwka orientalne, aktinidia i aronia. Doskonale rosną i owocują ...i smakują ;:138
Zrezygnowałam z jagody kamczackiej, bo mi się osypywała, borówka amerykańska mimo zakwaszenia ziemi pada, a cytryniec ciągle dostaje jakichś plam.

aalal29
PostNapisane: 20 paź 2010, o 19:46 
200p
200p

---
Nie wpisałem tu napewno kilku gatunków roślin owocodajnych min innymi świdośliwy(którą mam) i jarzębogruszy,ale nie wspomniałem też o kilku innych o których być może nawet nie mam pojęcia,może wy znacie jeszcze jakieś bardzo rzadkie rośliny owocodajne przystosowane do naszego klimatu? marolex powiedz mi czy jarzębogruszę można jeść bezpośrednio z drzewka i czy jest dobra w smaku ? pozdr.

boniczka
PostNapisane: 20 paź 2010, o 20:30 
100p
100p
Zainteresowały mnie te jarzębiny jadalne. Napiszcie coś więcej, jakie to gatunki i gdzie się to kupuje.
Boniczka

GrzegorzR
PostNapisane: 20 paź 2010, o 20:45 
200p
200p

---
aalal29: W smaku to żadna rewelacja. Podobno poprawia smak przetworów owocowych.
boniczka: Jest sporo odmian na rynku, ale raczej trudne do znalezienia z wyjątkiem jednego z większych producentów. Wrzuć w wyszukiwarkę Sorbus edulis, albo konkretne Granatnaja czy w ogóle z końcówką -aja. To te rosyjskie.

Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!

boniczka
PostNapisane: 20 paź 2010, o 21:06 
100p
100p
OK, ja wiem, że w smaku to nie taka rewelacja, ale wartości zdrowotne są dość wysokie.

aalal29
PostNapisane: 20 paź 2010, o 21:09 
200p
200p

---
Hmm, co w twoim wykazie robi cis - osnówki jadalne, ale nie słyszałem aby ktoś się zajadał....[/quote] ,osnówki cisa są jadalne i to nie tylko raz w życiu,chyba że zjesz je razem z nasionami i to do tego przegryzionymi,jak połkniesz nawet kilka nasion a ich nie przegryziesz to nic ci nie powinno być,a organizm po kilkudziesięciu godzinach sam je wydali wiadomo jak.Jadłem tą osnówkę to wiem że jest niegroźna,jest słodka i smakuje całkiem całkiem,powiedziałbym nawet że jest smaczna,choć nie posiada żadnego wyrazistego smaku.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 160 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 12  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości