jak okryć na zimę winorośl

Drzewa owocowe
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

piotrek147 pisze:
Jeśli o mnie chodzi to kupiłem w tym roku Arkadię i Prim. Też myślę jak je zabezpieczać, teraz pewnie zrobię kopczyk z liści, ale jak już będą większe to będzie problem. Na dodatek są w takim miejscu gdzie temperatura często spada poiżej -20st.C.
Kopczyk z liści to za mało i materiał niewłaściwy.Liście trzymają wilgoć i gniją, mogą wygnić oczka.Liście nie zaizolują wystarczająco od mrozu.
Najprostsze okrycie to gleba, piasek, torf a na to warstwa gleby i po kłopocie.Sadzonkę która ma być kiedyś okrywana sadż skośnie żeby było łatwiej krzew przygiąć do ziemi.Było o tym w wątku: "Winorośle i winogrona".
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Najprostsze?
Jeżeli coś wykracza poza przygięcie do ziemi i przyciścnięcie choiną i bryłą ziemi to takiej odmianie 'dziękujemy'.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Witam,

mam do przesadzenia dwa winorośla, wydaje mi się, że teraz już będzie odpowiedni czas na takie zabiegi? mam takie pytanie, jeżeli już okrywany na zimę te krzewy, w postaci kopczyków, to:
- czy różne rodzaje włóknin do okrywania drzewek też mogą być w tym temacie? czy tylko ziemia, torf, piasek?
- do jakiej wysokości usypać kopczyk? bo o ile dobrze rozumiem, to co niektórzy uprawiacze winorośli ;:136 , uginają i obsypują cały krzew? tak powinno być?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Wysiłek włożony w ocieplenia zimowe zależy od wystawy(miejsca uprawy i narażenia na mrozy) i odmiany. Np. Agat Doński przy średnim osłonięciu przed wiatrem w ogóle okrywany nie jest i żyje.
Popróbuj- zostaw jedną łoże mniej okrytą, za rok jeszcze mniej... aż się okaże że w ogóle nie przemarza.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Włóknina nie nadaje się bo chroni tylko od wiatru a nie od mrozu.
Od ziemi płynie "ciepło", bo im głębiej tym wyższe temperatury zimą.U mnie wystarcza około 15cm gleby okrycia, standardowo kopczyki mają mieć 30cm.
Niektórzy okrywają całe krzewy bo jak mają delikatniejsze odmiany to ich wytrzymałość jest niska np. Arkadia -21*C a przy mrożnych wiatrach przemarzała przy -18*C. Zależy jakie masz temperatury minimalne zimą i jaką odmianę bo ta wytrzymałość jest różna.
Ci ,co tylko obsypują kopczyki to widocznie nie mają ekstremalnie niskich temperatur zimą a kopczyk robią w razie jakby była ostra zima to nasada krzewu nie przemarznie i będzie z czego odbudować krzew gdy całe ramię przemarznie.
Obsypuje się kopczykiem również młode sadzonki, które wiosną będą cięte na 2 oczka od nasady i chodzi o ochronę tych 2 oczek.

Śnieg jest również dobrym izolatorem i kto ma w zimie bogatą pokrywę śniegową (30cm) nie musi obsypywać ziemią a wystarczy położyć krzew na ziemi a natura zrobi za nas robotę.

Na okrywanie jeszcze jest czas, tak trzeba zaplanować aby zdążyć przed dłuższymi mrozami i śniegiem. Z przesadzaniem też jeszcze można trochę odwlec, pogoda sprzyja,w winoroślach krążą jeszcze soki, przycięłam ramię to pojawił się sok w postaci galaretki na cięciu.
Tu można zobaczyć jak to robią w winnicach.
http://www.winnicepolskie.pl/index.php? ... &Itemid=80
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Ja czekam z przesadzaniem do końca listopada, teraz powoli drewnieją jeszcze niektóre odmiany , np. Riesling i Johanniter przy zółto-zielonych liściach nadal są w okresie wegetacji, przycinać będę również pod koniec listopada. Przyznam , że starych , poniemieckich winogron nigdy się u nas nie ochraniało na zimę, podobnie bułgarskich, które pradziadek wysadził z pestki. No , ale tu rzadko kiedy temp. zimą spada nocą do - 20, ( 1, góra 2 noce ) :wink: . Wzorem winnicy w Miękini k. Środy Śląskiej ( od których mam sadzonki Pinot Gris, Cabernet Suvignon, Johanniter , Riesling , Merlot i Chardonnay ) kopczykuję młode sadzonki po przycięciu na 2-3 oczka, starsze , jak zalecają właściciele winnicy wzorem niemieckich winiarzy, należy zakopczykować na wys. ok. 30 cm i po ptokach. :D
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Dolnoslonzok pisze: kopczykuję młode sadzonki po przycięciu na 2-3 oczka, starsze , jak zalecają właściciele winnicy wzorem niemieckich winiarzy, należy zakopczykować na wys. ok. 30 cm i po ptokach. :D
Możesz mieć po ptokach, jeśli Ci te 2 oczka młodziutkie zmarzną. :D
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Nie rozumiem, dlaczego ma być " po ptokach," przecież młodziutkie też kopczykuje?
Waleria
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Ale jesienią nie przycina się na 2 oczka. :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Waleria pisze:Nie rozumiem, dlaczego ma być " po ptokach,"
Często ostatnie oczko przemarza, zasycha; mniejsza: ginie. Jeśli przypadkowo i to przedostanie się uszkodzi... to mamy właśnie "po ptokach".
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

To ruszy przynasadowy pąk :> oczywiście później i będzie słabszy czyli bardziej podatny na choroby oraz niekoniecznie będzie ładnie drewniał. Ale tak łatwo winorośl się nie podda (pod warunkiem dobrej kondycji reszty krzewu.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

No ta mam problem. Spotkałem się z opiniami, żeby młode ciąć na 2-3 oczka i kopczykować, proszę podajcie zatem, co robić
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak okryć na zimę winorośl

Post »

Kopczykować ale nie przycinać jesienią sadzonki na 2 oczka, część łozy będzie wystawała nad kopczykiem.Na wiosnę rozgarniesz i przytniesz na 2 oczka.
Ja jesienią przycinam czopki zastępcze na 3 a nawet na 4 oczka( te 2 w zapasie gdyby zamarły 2 pierwsze od góry) ale to już na krzewach 3 letnich; również idą do okrycia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”