Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rysiek45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 wrz 2010, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

Moja prośba dotyczy samego procesu sadzenia jabłoni
Od zeszłego roku zamieszkałem w domku jednorodzinnym - oczywiście postanowiłem zasadzić drzewka owocowe - szukałem znanych mi odmian, ale już bardzo mało spotykanych - No, ale udało się ( np. kosztela ) Wykopałem dołek około 50cm i średnicy podobnej około 50 centymetrów - posadziłem i czekałem do wiosny a na wiosnę nic zero reakcji - wszystkie posadzone drzewka zarówno jabłoni śliwy wiśni czereśni czy brzoskwini - nie pościły pąków - Może to wina ziemi - Bazo Proszę poradźcie ziemia u mnie jest gliniasta twarda a nawet jak kopałem głębiej to wręcz siwa taki siwy ił - Czy może wykopać powiedzmy 1 m głęboki dół i może z 1 metr szeroki na spód nasypać keramzytu posypać to ziemią dobrą luźniejszą taką próchniczą dopiero włożyć nowe sadzonki i zakopać - czy trzeba je jakoś zabezpieczyć na zimę - ubiegłej zimy miałem w ogródku przydomowym prawie metr śniegu aaaa dodam, że mieszkam na podkarpaciu - Może ktoś z Szanownych kolegów czy koleżanek poradzi mi jak mam posadzić te różne gatunki drzewek? co z nimi robić? jak je zabezpieczyć na zimę? czy czymś je zasilać? i może, co najważniejsze gdzie kupić dobre dorodne i sprawdzone sadzonki - Serdecznie Dziękuję Państwu za Pomoc

Rysiek45
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

Rysiek pisze: posadziłem i czekałem do wiosny a na wiosnę nic zero reakcji - wszystkie posadzone drzewka zarówno jabłoni śliwy wiśni czereśni czy brzoskwini - nie pościły pąków
Siema Rysiek :wit
sądzę że po prostu przemarzły , ewentualnie coś mogło podgryźć korzonki , jeśli masz tak słabą glebę jak opisujesz możesz wiosną zrobić jak planujesz , czyli większy dołek i lepsza ziemia , ale keramzyt według mnie to niepotrzebny .
Piszesz że miałeś metr śniegu - to czasem dobre zabezpieczenie przed zimnem dla drzewek .
Kup nowe drzewka wiosną , przynajmniej będziesz miał świadomość tego że kupisz już żywe , po zimnie ;:63
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

A dołek przygotuj już teraz, jesienią. Co tam dołek, przygotuj solidny dół, wsyp dobrej ziemi i wiosną posadź co tylko chcesz :)
Z wyłaczeniem delikatnych, wrażliwych, ciepłolubnych odmian... zobacz co rośnie u sąsiadów, jeśli u nich przetrwało, to i u ciebie da sobie radę.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Rysiek45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 wrz 2010, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

Dziękuję i Proszę mi poradzić jak przygotować takie podłoże - jaki rodzaj ziemi jakie musi to być np pH kwaśne czy zasadowe ? ziemia luźna czy próchnicza czy ciężka pomieszana z piaskiem Dziękuję Szanownym Kolegom i Koleżankom
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

czytając post zastanawiam się jeszcze w jakim stanie kupiłeś te drzewka i kiedy , choć domyślam się , że jeśli jesienią to mogły mieć problem .
co do samego przygotowania gleby , ja też nie mam rewelki , kupowałem w kompostowni gotowy produkt i pod każde drzewko dawałem 5-6 łopat , bo mało go miałem :;230
na samej glinie będzie problem , więc musisz ją pomieszać i innym rodzajem , odnośnie pH nic nie powiem ....
pewna niewielka zawartość gliny też jest wskazana ponieważ będzie dłużej utrzymywać się wilgoć w glebie .
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1940
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

Cześć Ryśku ja też jestem z podkarpacia taki ten nasz rejon trochę ciężki do życia np. ziemia też mam taką ale przewidując efekt posadziłam moje nowe drzewka w mieszance swojej roboty kompostu z wszędobylską gliną jeszcze ich nie okrywam bo jest ciepło ale muszę je dobrze zabezpieczyć bo na mojej działce 1-bywają zające i sarenki,2-jest taki korytarz wietrzny jak przeciąg wtedy mur-beton umarzną jak wszystko co młode i słabe.Też nie wiem co mi z tego wyjdzie bo akurat mój rejon słynie z tego że owocowe nie chcą i nie mogą rosnąć 1-albo ciężka glina,teren podmokły ,2-nornice,myszy,i inne futrzaki,w końcu tak jak koło mojego domu ruda skała wychodzi do wierzchu na 1,5 sztycha.Mimo wszystko życzę powodzenia i oby się nam udało. ;:100
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

Witaj Ryśku, ja też na ciężkiej glinie od zawsze. I bardzo dobrze :D Jabłonie, grusze i pigwy lubia tą glinę, także większość śliw, inne różnie.

Nie w glinie rzecz, a w ogólnym jej przygotowaniu - jeśli nie była uprawna, to owszem, przekop przed sadzeniem większy dołek (głębiej, jak to się mówiło - na dwa sztychy) - chodzi tu o rozluźnienie gleby, nie moze być zbita skała macierzysta. Dla poprawienia - domieszać kompost, jakąkolwiek materię organiczną (w tym zrębki drewna, słoma, trociny, kora etc), ziemię darniową (darń zdjętą z trawką) albo piasku sporo - co pod ręką.
Tylko to nie dotyczy jeno pół metra wokół drzewka, w kilka lat korzenie drzewa zajmą więcej niz korona, czyli na kilka metrów wokoło, co im tam ten dołek - należy po prostu uprawić należycie cały obszar ogrodu. Raz zrobisz i masz później spokój. Głęboka orka albo głęboko przeryć, dodając co się tam ma dodać. Najlepiej teraz, przed zimą i zostawić 'w ostrej skibie' czyli w grudach. Mróz rozkruszy.

pH ma być z grubsza obojetne, ale zapewne takie jest, sprawdzić oczywiście warto.

Sadzić wiosną. Młode drzewka zimą marzną i tyle.
Gliniasta gleba w dodatku jest zimna - to raz - i trzyma wodę, zimą korzenie dosłownie moga się topić - to dwa.
Jak wygląda kwestia wody w gruncie warto też się przyjrzeć. Siny ił moze oznaczać że woda stagnuje w gruncie zbyt płytko, a drzewka nie lubią wody stojącej na mniej niż metrze - dwu, topią się... W najgorszym wypadku należałoby jakiś drenaż, zależnie od sytuacji. Choćby rów głęboki, nasypać gruby żwir i zasypać górą ziemią - nadmiar wody może wtedy spłynąć do tego żwiru.

Jak sadzić: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... enie+drzew
:wit
Grzybowy
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 paź 2011, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

Witam Wszystkich na forum. Jeżeli chodzi o sadzenie takich drzewek w glinie,to zgadzam się,że zarówno jabłonie jak i grusze lubią ją,ważne jest odpowiednie przygotowanie. Im bardziej twarda tym lepiej. Natomiast dwie śliwy niestety nie przyjęły się u mnie,a też sadzone na takiej samej glinie. Pewnie gdzieś popełniłem błąd podczas sadzenia.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jabłonie - jak sadzić w glinie?

Post »

Witam
Jeśli posadziłem Jabłonie na podkładkach M7 w ziemi gdzie na 40-50cm jest sama glina to dadzą rade?
Nie ma tam problemu ze staniem wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”