Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
83mar83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 cze 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morwa

Post »

Osmunda, posprawdzam jak radzisz i .... myślę że nie mam wyjścia jak uzbroić się w cierpliwość i czekać ....

Pisząc o swoich, że ostatnie wypuszczają liście - jaki termin masz na myśli?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Morwa

Post »

W tym roku była to druga połowa maja.Po przymrozkach majowych koło zimnej Zośki razem z orzechami włoskimi , które wtedy podmarzły i zaczęły wiosnę od nowa.
Podobno morwa czeka na prawdziwą wiosnę.Jest swoistym wskaźnikiem .Ja nie jestem do końca przekonana , że tak jest zawsze ale na pewno późno wypuszcza liście.

Mamy specyficzny mikroklimat , przymrozki nas nie oszczędzają ani w maju ani we wrześniu więc gdzie indziej może być wcześniej .
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
83mar83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 cze 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morwa

Post »

Osmunda, ale mamy już polowe czerwca czy to nie dziwne ze nie wypuściła żadnych listków, pień jak pisałem ma zielony.... tak czy owak dam jej jeszcze szanse ;).
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Swoją morwę posadziłam wiosną czy jesienią - nie pamiętam, był to badyl z zaszczepioną wysoko koronką. Zaczęła się wiosna a tu nic, badyl pod skórką zielony, ale pączki nie ruszały. Interweniowałam u sprzedawcy, stwierdził że jeżeli przez całe lato nie puści liści to uschnie, ale dlaczego nie zna powodu. Postanowiłam ją wywalić, ale nie tak zupełnie, wysadziłam za płotem, ziemia marna-suchy piasek, podczas gdy w ogrodzie miała warunki luksusowe-nawadnianie kropelkowe, ziemia żyzna itd.O dziwo zaczęła rosnąć, dziś po kilku latach jest bardzo piękna, gałęzie ma łukowato powyginane więc i w okresie bezlistnym jest dekoracyjna. Nie jest nawożona, podlewana, chroniona śor i pięknie rośnie. Więc daj swojej szansę, posadź w innym miejscu, może się uda.
ania1590
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Morwa

Post »

beata_m to nie ogrodnica niszczylistka tylko taki mniejszy bardzo zielony żuczek podobny do opuchlaka, pełno tego na grabach wokoło ;:202
Obie morwy dostały obornika granulowanego (nie udało mi się znaleźć samego boru ale gdzieś wyczytałam, że obornik ma wszystko co potrzeba ;:3 ) wyrosły nowe ładne listki i są nowe przyrosty, drzewka starają się odrobić stratę ;:333
Pozdrawiam Lucyna
83mar83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 cze 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morwa

Post »

ania1590, ok spróbuje jak mówisz - przesadzę w inne miejsce.... i poczekam.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Morwa

Post »

Mam dwie morwy białe i jedną taką z pogiętymi gałęziami (nie pamiętam nazwy). Czy możliwe, żeby w odległym miejscu ogrodu morwa się wysiała? Mam takie podejrzenie, bo rośnie mi coś z bardzo podobnymi liśćmi ...między milinami przy pergoli. Kiedy przestanie lać, zrobię zdjęcie.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Morwa

Post »

Oczywiście.
Ptaki lubią morwę ,mogła się sama wysiać.
Będzie zdjęcie rozpoznamy. :)
Pozdrawiam Wojtek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Morwa

Post »

Wydaje mi się, że to jednak morwa...

Obrazek
ale chyba jednak nie taka jak niżej, tylko zwykła biała

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
TELEGA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2016, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Morwa szlachetna

Post »

Dlaczego morwa szlachetna zrzuca owoce już drugi raz? W ubiegłym roku też tak było.
    grapes
    200p
    200p
    Posty: 270
    Od: 26 cze 2012, o 13:18
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: 6a

    Morwa biała

    Post »

    Jak bardzo rozrasta się korona w górę i na boki?
    Czy jest sens sadzić ją 2,5m od jabłoni od strony północnej, czy morze zagłuszyć jabłoń?
    Oczywiście chciałem na początku ją ciąć szczególnie boki ale też chciałbym żeby to było drzewo, a nie krzak więc przewodnika wolałbym nie ruszać.
    Ew mógłbym tez wybrać inna lokalizacje ale wówczas będzie niestety półcień.
    magdalek11
    30p - Uzależniam się...
    30p - Uzależniam się...
    Posty: 42
    Od: 6 lis 2013, o 14:28
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: swietokrzyskie

    Re: Morwa biała

    Post »

    Moim zdaniem to zdecydowanie za bliska odległość.
    Jedna roślina będzie zabierać drugiej składniki pokarmowe.
    Magda
    Awatar użytkownika
    Szczurbobik
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 2094
    Od: 17 lut 2016, o 20:29
    Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
    Lokalizacja: okolice Torunia

    Re: Morwa biała

    Post »

    U mojej babci w sadzie rosły morwy. Część prowadzona jako wysoki żywopłot była co 2 lata ogławiana, trzy: czarna, czerwona i biała rosły jako drzewa. Z tego co wiem, sadzone były w tym samym czasie. Wyrosły w dość duże drzewa. Nie były formowane ani później przycinane. Morwa czarna z koroną rozeszła się na boki. Pień miała krzywy od nasady i rosła za budynkiem, więc może dla tego taki kształt korony, ale była i tak dość wysoka. Morwa czerwona urosła w wielkie drzewo o zwięzłej, wzniesionej koronie, wysokopienna, owocami zajadały się tylko szpaki, z resztą to co spadło było kwaśne i nigdy nie zabiegaliśmy by ta morwa owocowała bardziej dla nas. Morwa biała - drzewo było najniższe, korona kulista, owoce co roku.
    Korony tych drzew były dość szerokie ale nie parasolowate jak u jabłoni, pokrój podobny jak u wiązu. Największa, czerwona rosła w pobliżu równie starej Glogierówki. Odległość od pni ok 8 m. Koronami się nie stykały, bo morwa była dwa razy wyższa od jabłoni.
    Nie radzę sadzić jabłoni ani innych drzew za blisko morw, bo mogą w przyszłości zetknąć się koronami.
    Pozdrawiam Lucyna
    ODPOWIEDZ

    Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”