Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Morwa

Post »

Swoich morw czarnych do tej pory nie zabezpieczałem przed mrozem, a ich wysokość jest różna powiedzmy tak od 70 cm do 1,3 m [po trzech latach od skiełkowania].
Kiedyś hodowałem morwy białe z nasion, i one kwitły tak po ok. 5 latach. Radzę posadzić drzewko w miejscu osłoniętym, ponieważ w miejscu zbyt przewiewnym o owoce może być ciężko [przynajmniej tak jest u moich dwóch białych morw rosnących w miejscu wietrznym i wilgotnym- owoców brak, mimo że to już duże drzewa {ok. 6m}, które kwitną bardzo obficie].
Smak owoców morwy białej bez rewelacji, taki jakiś mdły, dlatego ciekaw jestem jak będą smakować owoce morwy czarnej.
Suszone owoce morwy białej można ponoć kupić w niektórych sklepach ze zdrową żywnością, gdzieś kiedyś na jakiejś stronie internetowej widziałem.
Roman
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morwa

Post »

Ok dzięki za rady.Napisałeś że twoje drzewka to siewki,to zmienia trochę postac rzeczy,czyli moje tez może mieć już ok 3 lat,bo ma ok 100-110 cm,myslę że jak dobrze pódzie to jednak doczekam się owoców za 2 a najpóźniej za 3 lata,tobie też życzę abyś swoich doczekał sie jak najszybciej, a co do posadowienia swojej morwy,to wybrałem miejsce w pobliżu orzech a włoskiego ,który będzie chronił morwę przed północnymi wiatrami,od zachodu jest dom wiec też ma osłonę,od południa też dom tylko wschód trochę nieosłonięty,więc myślę że jednak zaowocuje,ziemię wymieszałem w 1/3 z piaskiem,bo morwa lubi piaszczyste ziemie,myślę że będzie dobrze,a bardzo dobrze to będzie po zimie jak morwa przetrwa mrozy,oby nie były tej zimy zbyt srogie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Morwa

Post »

Mnie też zainteresowała morwa, ale nie z powodu owoców, tylko liści, bo gdzieś wyczytałam,że herbatka z tych liści hamuje apetyt, co może być świetne, jak się ma tego i owego na sobie za dużo, a do tego nie narzeka się na apetyt. ;:223
Opolanie! Może ktoś kojarzy, gdzie w Opolu można nabyć morwę?
Waleria
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morwa

Post »

Słuchaj Waleria,w Opolu to nie wiem,ale w Gogolinie jest morwa do kupienia,w szkółce konieczko,czarna kosztuje 8 zetków,wiem bo niedawno kupowałem tam,zreszta wejdź sobie na ich stronę i sprawdź czy aktualnie maja,ale chyba mają,białą też pewnie mają,jeśli ci o nia też chodzi,ale najlepiej sama sprawdź,pozdr.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Morwa

Post »

Aalal29 z tym sadzeniem koło orzecha to bym uważał, orzech włoski wydziela związki hamujące (a raczej uniemożliwiające) wzrost innych roślin, chyba tylko pokrzywa daje radę a reszta ginie. Rośliny giną wszędzie gdzie sięgają korzenie orzecha.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Morwa

Post »

Tomeczku! Nie rzucaj tyle kalumnii na orzecha! Pisaliśmy już w paru tematach, co nam rośnie pod orzechem i nie są to pokrzywy.
Waleria
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Morwa

Post »

Witam :wit Z tego co czytałam o morwach to znakomity pomysł mieć takie drzewo. U mnie po ostatnich pracach na działce nie ma miejsca na duże drzewo :( Gdyby to był krzak, albo małe drzewko to tak :) Mam działkę , a z tego co wiem nie można sadzić dużych drzew, jeśli działka jest przy działce.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morwa

Post »

Słuchaj elakrztuk, morwa bardzo dobrze znosi cięcie. Wiem, że można z niej utworzyć formowane żywopłoty, nie musisz więc morwy mieć jako wysokiego drzewa. Twoja morwa (jeśli się na nią zdecydujesz)równie dobrze może być wielkości dużego krzaka porzeczki, pozdr.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Morwa

Post »

A ja lubię jej pokrój, kształt i kolory liści, to że jest bezproblemowa, że nie choruje i nie przemarzła, że rośnie niedaleko okna i w ogóle lubię nasza morwę :P

Śmieci? A które liściaste nie śmiecą?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Morwa

Post »

Walerio a pytałaś np u Malejków w Przysieczy? W sumie bliżej niż Gogolin chyba... No i często jeżdżą do Opola, to może by przywieźli.Ale teraz to teoretyzowanie, zimno i zamarznięte wszystko, ale na wiosnę popytaj.
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morwa

Post »

elakrztuk pisze:Witam :wit Z tego co czytałam o morwach to znakomity pomysł mieć takie drzewo. U mnie po ostatnich pracach na działce nie ma miejsca na duże drzewo :( Gdyby to był krzak, albo małe drzewko to tak :) Mam działkę , a z tego co wiem nie można sadzić dużych drzew, jeśli działka jest przy działce.
Morwa może być prowadzona jako krzak,u nas są morwowe żywopłoty w zieleni miejskiej,lubię tam podjadać :wink:
Sama posadziłam na działce morwę,ale jeszcze nie owocowała.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Re: Morwa

Post »

aalal29 pisze:Ok Moje drzewko które kupiłem w tym roku ma ok metra i liczyłem że może za dwa lata doczekam się choćby jednego owocu,ale tym co napisałeś zmartwiłeś mnie trochę,tak strasznie chciałbym skosztować owoców morwy czarnej,a nawet białej,ale nigdzie się z nią nie spotkałem w sprzedaży też nigdzie nie ma owoców,no nic trudno,jeśli będę musiał czekać kilka lat,to poczekam,innego wyjścia zresztą nie mam,pozdr.
Ja moją morwę posadziłam jesienią 2009 roku. W tym roku miałam dwa zielone owoce, niestety nie doczekały momentu jadalności - jeden przepadł, drugi urwałam podczas oglądania. Dodam jeszcze, ze mam glebę ciężką gliniastą.
Jedno z osiedli Krakowa - Prokocim Nowy (w szczególności w otoczeniu szpitala dziecięcego) jest bardzo obsadzone morwami, można sobie tak podjeść, żeby mieć dość. W tym roku był szczególny urodzaj. Kiedyś przechodząc ulicą usłyszałam jak dziewczyna mówi do chłopaka: " Ja pier...., co te jeżyny robią na drzewie?".
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Morwa

Post »

Co do tej morwy czarnej i białej to 99,9% drzew morwy białej (o czarnych owocach) sprzedawana jest pod nazwą morwa czarna!
Prawdziwa morwa czarna jest wrażliwa na mrozy i rośnie raczej na bliskim wschodzie.
Morwa biała ma wiele odmian o owocach białych, różowych i czarnych, w różnym stopniu smaczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”