Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Mam morwę w ogrodzie. Bardzo ją lubię, pięknie się przebarwia jesienią, ale i szybko gubi liście. To prawda, trzeba ją mocno ciąć, aby utrzymać w ryzach. Przyrosty ma ogromne. Owoce najbardziej lubię prosto z drzewa, na wyścigi ze szpakami :) Obecność w ogrodzie obficie owocującej morwy nie przeszkadza szpakom w zjadaniu również czereśni :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Morwa

Post »

Morwa i czereśnia chyba owocują w różnym czasie, czy też razem?
Waleria
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Myślę, że w podobnym czasie. Ja napisałam o tym dlatego, bo Sukulent wcześniej napisał, że dobrze jest sadzić morwę, bo "odciąga ptaki od czereśni". No więc u mnie nie odciągała :) A czereśnie mam dwie Rivan i Kordię, obie były jedzone przez szpaki z wielkim apetytem :)
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morwa

Post »

Też mam Rivan! Zeżrą mi :(
Pozdrawiam - BabajAGA
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Eee tam, jak dobrze owocuje (a zwykle tak jest) wystarcza dla nas i dla szpaków :)
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

pilatka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 sty 2011, o 02:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Darłowo

Re: Morwa

Post »

Jakie gatunki morwy moglibyście polecić? Każda morwa ma jadalne owoce?
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Tutaj jest wszystko o gatunkach http://pl.wikipedia.org/wiki/Morwa
Ale z tego co wiem, to w Polsce rośnie tylko morwa biała i nie ma rozróżnienia odmianowego. Różna może być forma. Czasem udaje się kupić szczepione na pniu, rosną wtedy jak płaczące. Ale, przynajmniej na moim terenie, oferta sadzonek morwy jest dosyć uboga i nie zawsze dostępna w jakiejkolwiek formie.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morwa

Post »

muszę kolegę sprostować ,morwa czarna również może rosnąc w polsce,ale głównie w cieplejszych rejonach polski (strefa 6B,7A,a może też i 6A),warunkiem jest okrywanie przez pierwsze lata sadzonki i to właściwie wszystko,ja w tym roku posadziłem morwe czarną, były u mnie już mrozy tej zimy po -18 i widzę że gałązki morwy nie uschły,niestety morwę połamał mi śnieg,bo zapomniałem ją przywiązać do palika,została jedna gałązka i nie wiem czy zostawić ją czy kupić drugą,bo są niedrogie( sadzonka morwy czarnej w Gogolinie o wys ok 1 m kosztowała jesienia 8 zł,więc niedużo,ale jeszcze zobaczę. tak więc jeśli nikt z was nie mieszka na suwalszczyźnie,lub w pobliżu,może spróbować posadzić tę odmianę morwy,ja w każdym razie polecam,na pewno będzie wzbudzała zaciekawienie znajomych i rodziny.
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Jestem koleżanką :)
Zaciekawiłeś mnie tym wzbudzaniem zaciekawienia :) Ta morwa jest taka niezwykła? Nie widziałam nigdy morwy czarnej, ponoć od białej różni się tym, że wszystkie jej liście są takie same, nie występuje u niej heterofilia (występowanie różnych liści na tej samej roślinie). Wiem że niektórzy ludzie mówią na białą morwę - czarna, ponieważ jej dojrzałe owoce są czarne. Mam nadzieję, że Twoja rzeczywiście będzie czarna. Powodzenia w uprawie :)
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morwa

Post »

przepraszam że chciałem zmienić ci płeć koleżanko,a odpowiadając na pytanie,to z tego co wiem to można odróżnic morwę czarną od białej właśnie zjawisku heterofilii,ale także z tego co wiem liście morwy białej są bardziej owalne,a morwy czarnej bardziej smukłe,ale najlepiej rozpoznać oba gatunki po owocach a dokładniej ich smaku,ale to juz zapewne wiadomo,a jeśli zainteresowało cię moje stwierdzenie odnośnie tego że morwa czarna będzie wzbudzać zaciekawienie,to powiem ci że każdy rzadko spotykany rodzaj drzewka i krzewu owocowego będzie wzbudzać ciekawość,morwa biała także, to normalne,tak samo powiedziałbym o kolcowoju,głożynie czy gruszach chińskich, które już u siebie mam,albo oliwniki,aktinidie czy hurmy które posadzę wtym roku,ja postawiłem na różnorodność gatunkową roślin owocodajnych,teraz tylko kompletuję okazy jakie sobie spisałem,mam zapisane ok 70 gat. jadalnych owocowych,ale jak zbiorę ponad 50 to będę cały happy.Jedni zbierają znaczki,monety itd,ja kolekcjonuję to co można zjeść,to mnie kręci i fajnie jest wyjść na ogród i zjeśc sobie np 30 gat owoców w kilka minut,to wszystko pozdwawiam.
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Ja też lubię różne ciekawostki. I owoce w ogóle. Z tego co wymieniłeś mam oliwnika, którego cenię za jego urodę (ale jego owoców nie jem), gruszę azjatycką (jej owoce jem z przyjemnością :)), a aktinidię próbuję mieć :) Niestety, konkurencja moich i sąsiedzkich kotów, które z upodobaniem wielkim wcierają się w jej liście, uniemożliwia jej rozrośnięcie. Przesadziłam ją jesienią i chyba wiosną obłożę obciętymi gałązkami berberysu. Bo inaczej nigdy nie uda jej się rozrosnąć. Z takich dziwaków mam też świdośliwę, rokitnika, dereń jadalny, jagody kamczackie. Z "normalnych" jabłonie, grusze, śliwy, renklody, brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie, orzechy włoskie, laskowe, jeżyny, maliny, borówki amerykańskie, porzeczki białe, czarne i czerwone, agresty różne, plus około 30 odmian winogron. Aż się boję jak to wszystko zacznie w pełni owocować...
Kolcowoju i głożyny nie znam. Zaraz sobie wygooglam.
Nie wiem czy dobrze odczułam, ale mam wrażenie, że poczułeś się urażony? Zupełnie niepotrzebnie. Absolutnie nie miałam zamiaru Cię zdenerwować, urazić lub coś w tym rodzaju. Jeśli tak się stało, to przepraszam. Wszyscy tutaj jesteśmy maniakami w większym lub mniejszym stopniu :) Pozdrawiam Cię serdecznie.
PS W Gogolinie u Pana Piotra K. też byłam :) bo pewnie o tej szkółce pisałeś?
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morwa

Post »

Z rzeczy które wypisałaś nie mam porzeczki białej,oliwnika właśnie i tej aktinidii,zazdroszczę ci tylu odmian winogron ja mam tylko dwa,ale planuję posadzić więcej na południowej ścianie domu,ale na razie nie mogę,muszę najpierw zrobić nową elewację,czyli za jakieś dwa lata.Nie rozumiem w którym miejscu w moim poprzednim poście,dałem w jakikolwiek sposób dać znać że jestem choć trochę urażony?nie uraziłaś mnie ani troszeczkę,ani odrobinkę,a tyci tyci,ciężko mnie urazić,trzeba się naprawdę postarać.Tak droga koleżanko miałem ma myśli szkółkę pana Piotra Konieczko,ma On tam całkiem niezły wybór ,a do tego stosunkowo niedaleko ode mnie(40 km),poprosiłem go zresztą w mailu ażeby poszukał dla mnie niektórych okazów.Ps jeszcze jedno,a może ty wiesz gdzie można dostać golterię szallon(salal),będę wdzięczny za namiary,pozdr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”