maly, przydomowy sad

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
123456ac
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 wrz 2010, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

maly, przydomowy sad

Post »

Witam,
nosze się z zamiarem stworzenia malego sadu.
Dane:
rejon: Wielkopolska, wies
Cel: Stworzenie malego, przydomowego sadu. Tak, aby cztero osobowa rodzina mogla posilic sie "wlasnym plonem"- zarówno zaraz po zbiorze jak i wykonujac przetwory. Nie chce nadmiaru owocu.
Chce mieć grusze, sliwe, jablon, czeresnie.
Tylko odmiany odporne na mróz i choroby (aczkolwiek będę sie staral wykonywac odpowiednie opryski), owocujace corocznie.
bardzo prosze o pomoc,
pozdrawiam,
Bartosz
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: maly, przydomowy sad

Post »

Mam podobny zamiar. Zaplanowałem już rewolucję w ogródku. Przeglądałem to forum i sporo skorzystałem z tego wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=30546
U siebie zacząłem od małej przydomowej winniczki (uwielbiam winogrona). Potem przyszła kolej na jagody kamczackie, borówkę amerykańską i aronię. W pniu po ściętym orzechu umieściłem już grzybnię boczniaka, co sprawi, że w przyszłym roku będzie dodatkowy plon boczniaków, a za lat kilka pień i korzenie orzecha obrócą się w próchnicę. Oprócz tego, tradycyjnie w cieniu żywopłotu ustawiłem już balot przerośnięty grzybnią boczniaka, więc za kilka dni świeże grzybki
Za trzy tygodnie jadę kupować drzewka owocowe, agrest i porzeczki. Dobór odmian według wskazówek w temacie, którego link podałem wyżej.
123456ac
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 wrz 2010, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: maly, przydomowy sad

Post »

to mamy podobny problem:) Nie wiem, ile mkw mam przeznaczyc na ten cel, jakie odleglosci - mysle o 5metrach,
ile czego, tak abym mial owoc zarówno wczesnie jak i w pozniejszym okresie.
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: maly, przydomowy sad

Post »

Przeglądnij forum (zwłaszcza temat, którego link podałem), bo to temat rzeka. Niektóre drzewka wymagają zapylaczy, więc trzeba sadzić minimum dwie różne właściwie dobrane odmiany. Jeżeli już wybierzesz odmiany, samo wyjdzie jakie mają wymagania, jaki rozstaw pomiędzy drzewkami itp. itd.
123456ac
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 wrz 2010, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: maly, przydomowy sad

Post »

pogrzebalem i znalazlem troche odmian (opis od uzytkownika Tercia TJ na alledrogo)

Grusza
Faworytka(Klapsa):
Odmina została wyselekcjonowana w USA w 1860r. i jest jedną z najlepszych odmian letnich. Drzewo rośnie silnie, tworzy koronę stożkowatą. Jest gruszą wytrzymałą na mróz oraz mało podatną na choroby. Owoce duże lub bardzo duże, szerokojajowate. Skórka zielonkawo-żółta, gładka, nieco błyszcząca, pokryta bardzo atrakcyjnym czerwonym rumieńcem. Miąższ kremowy, masłowy, drobnoziarnisty, soczysty i wybitnie smaczny. Owoce dojrzewają około połowy sierpnia. Grusza znakomicie nadaję się do uprawy amatorskiej. Jest bardzo smaczna w stanie świeżym jak rówież znakomicie nadaje się na susz i kompoty.
Dicolor:
Odmiana pochodzenia czeskiego. Drzewo rośnie średnio silnie, tworzy luźną koronę. Odmiana odporna względem mrozu oraz mało podatna na parcha gruszy. Owoce średniej wielkości, pękate. Skórka, gładka, żółta, prawie w całości pokryta bardzo atrakcyjnym czerwono-karminowym rumieńcem. Miąższ białokremowy, soczysty, delikatny, masłowy, niezwykle smaczny. Owoce dojrzewają na przełomie września/października. Grusza plenna. Polecamy.
Paryżanka:
Stara odmiana pochodzenia francuskiego. Drzewo rośnie średniosilnie, tworzy zaokrągloną, rozłożystą korone. Jest odmianą odporna na choroby jednak wymaga cieplejszych stanowisk. Owoce średnie do dużych, wydłużone. Skórka zielona a w pełni dojrzałości żółtawa, szorstka często ordzawiona. Miąższ, biały, bardzo soczysty, chrupki, aromatyczny i smaczny. Owoce dojrzewają w połowie października można je przechowywać do kwietnia. Polecamy.

Jabłoń
Kardynalskie Płomieniste:
Odmiana pochodzenia czeskiego lub niemieckiego. Drzewo rośnie silnie, tworzy koronę dużą oraz luźną. Jest bardzo wytrzymałe na mrozy oraz odporne na choroby. Owoce są duże do bardzo dużych nawet do 400gram, kulisto-stożkowe, żebrowane. Skórka żółto-biaława, lekko tłusta, pokryta pięknym, płomienistym, smużkowanym rumieńcem. Miąższ biały, kruchy, soczysty, słodko-kwaskowaty, bardzo smaczny. Owoce dojrzewają pod koniec września.
Malinowa Oberlandzka:
Jest to odmiana prawdopodobnie pochodzenia holenderskiego z 1771 r. Drzewo rośnie silnie, ale wyrasta niezbyt duże, tworzy kulistą koronę z licznymi zwisającymi pędami. Jest dostatecznie wytrzymałe na mróz, oraz mało atakowane przez choroby. Owoce są duże, kulisto-stożkowate. Skórka pokryta prawie całkowicie bordowo-malinowym rumieńcem, w pełni dojrzałości prawie czarna. Miąższ biały, niekiedy pod skórką zaróżowiony, kruchy, soczysty, bardzo smaczny z malinowym posmakiem. Owoce dojrzewają we wrześniu. Polecamy! 
Geneva Early:
Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, tworzy średnio rozłorzystą koronę. Jest odmianą dostatecznie wytrzymałą na mróz oraz choroby. Owoce średniej wielkości, kulisto-spłaszczone. Skórka jasnozielona do jasnożółtej,  pokryta w ponad połowie powierzchni owocu, czerwonym, rozmytym rumieńcem. Miąższ kremowy, aromatyczny, kwaskowy, smaczny. Jabłoń dojrzewa około 5 dni przed Oliwką Żółtą i jest rówież nazywana Papierówką Czerwoną.

Śliwa
Renkloda Ulena:
Stara odmiana pochodzenia francuskiego. Drzewo rośnie silnie, tworzy nieregularną, rozgałęzioną, dużą koronę. Jest odmianą wysokoodporną na mróz oraz choroby, uważana za najcenniejszą i najbardziej niezawodną wśród renklod. Owoce duże o masie około 50 gram, kuliste lub lekko owalne. Skórka zielonożółta poprzez żółtą do jasnopomarańczowej, pokryta białawym nalotem, bardzo atrakcyjna. Miąższ żółty z jaśniejszymi żyłkami, miękki, aromatyczny i bardzo smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Owoce dojrzewają od połowy sierpnia, które są deserowe jak i znakomicie nadają się na kompoty, dżemy i inne przetwory. Śliwę z powodzeniem można uprawiać w całym kraju.
Węgierka Wangenheima:
Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, tworząc kulistą koronę. Jest to odmiana odporna na mróz oraz choroby. Owoce średniej wielkości do dużych, ale należy pamiętać o przerzedzaniu zawiązków owoców. Skórka ciemnogranatowa z jasnoniebieskim nalotem. Miąższ zielonkawożółty, soczysty, zwarty, słodki oraz bardzo smaczny. Owoce deserowe i przydatne na przetwory, dojrzewają na początku września. Odmiana znakomicie nadaję się do uprawy amatorskiej ze zwględu na odporność względem chorób oraz mrozu.
Record:
Miejsce wyhodowania: Rumunia. Drzewo rośnie dość silnie, tworzy rozłożystą koronę. Jest odmianą wytrzymałą na mróz oraz nie atakowaną przez choroby. Owoce duże lub bardzo duże około 70-80 gram i większe, owalne. Skórka fioletowo-niebieska a u owoców mocno dojrzałych prawie czarna, pokryta gęstym nalotem. Miąższ złocisty, soczysty, aromatyczny, bardzo słodki, bardzo smaczny. Owoce dojrzewają w drugiej połowie września. Record jest śliwą owocującą dobrze i regularnie oraz nie wymagająca przerzedzania zawiązków owoców w celu uzyskania bardzo dużych owoców jest rówież jedną z największych śliw. Polecamy.

Czereśnia
Czarna Późna/Knorble:
Odmiana stara, nieznanego pochodzenia. Drzewo rośnie dość silnie, tworzy koronę z przewieszającymi się pędami. Jest czereśnią wytrzymałą na mróz oraz odporną na choroby. Owoce są duże lub bardzo duże. Skórka ciemnowiśniowa w pełni dojrzałości czarna. Miąższ ciemnoczerwony, chrząskowaty, soczysty, bardzo słodki i wyjątkowo smaczny. Dojrzewanie owoców przypada w 6 tygodniu dojrzewania czereśni. Znakomicie nadająca się do uprawy amatorskiej, owocuje bardzo obficie. Odmiana doskonała na użytek deserowy i na przetwory.



Chcialbym po 2 drzewka z kazdego typy (2 grusze, 2 sliwy itp) i 3 czeresnie. Wiem, ze czeresnia wymaga zapylacza (może panstwo mi dobiora zestaw)
REszta drzew chyba nie potrzebuje zapylacza?
bardzo prosze o pomoc
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: maly, przydomowy sad

Post »

Dla gruszy Faworytka (Klapsa) zapylaczami są :Bera Hardy, Bonkreta Williamsa, Komisówka, Konferencja, Supertrevoux i Trewinka
Z kolei, dla gruszy Konferencja zapylaczami są: Bera Hardy, Bonkreta Williamsa, Concorde, Faworytka, General Leclerc, Highland, Komisówka

Widać więc, że niezłym wyborem będzie para wzajemnie się zapylająca Faworytka z Konferencją.
Sprawą odrębną jest wiarygodność danych podawanych na portalu aukcyjnym, było już o tym na forum.
123456ac
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 wrz 2010, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: maly, przydomowy sad

Post »

czym wiecej czytam tym mniej wiem. Czyli grusza tez musi miec zapylacza. Polaczyc klapse z konferencja a moze z innym zapylaczem? Jakie sliwy i jablonie? Co z czeresniami. Juz nic nie wiem.....
Chcialbym 8-9 drzewek spelniajacych zalozenia 1 postu. Najlepiej nie karlowate, tylko odmiany "pelnowymiarowe".
Prosze o pomoc szanownych specjalistów, których tu na forum nie brakuje. Pomozcie mi stworzyc wlasny, wymarzony sad.
z gory dziekuje,
Bartosz
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: maly, przydomowy sad

Post »

Grusza, jabłoń, śliwa, czereśnia, wiśnia.... sporo drzew owocowych potrzebuje zapylacza. Pod linkiem, który podałem są następne linki do tematów poruszanych na tym forum. Jeżeli specjaliści nie wypowiadają się w temacie, może to świadczyć o braku akceptacji dla nowych wątków dotyczących tematów poruszanych już wielokrotnie na forum, a wybór drzew owocowych do przydomowych ogrodów i sadów jest tematem powracającym jak bumerang. Na tym forum i tak jest dość duża wyrozumiałość dla "mało zaangażowanych" w rozwiązywanie własnych problemów użytkowników.
Proponuję uważne przeczytanie tematów już omawianych, a jest tego sporo i wątki niektóre dość rozbudowane, a sporo rzeczy stanie się jaśniejszych. Problem zapylaczy jest dokładnie omówiony, dokładnie też omawiane są wady i zalety drzew owocowych przeróżnych odmian. Nie wszystko złoto co się świeci na aledrogo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”