Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Post »

Witam działkę z zaniedbanymi jabłoniami. Od lat mam ten sam problem tzn. plamistość i zwijanie się liści - jak na poniższych zdjęciach tak, że na przełomie lipca i sierpnia drzewka wyglądają jak na jesieni.
Uprzejmie proszę o radę co na to poradzić i jak wyleczyć te jabłonie!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Post »

Na pierwszych trzech zdjęciach widać parcha jabłoni. Poczytaj na forum, dużo jest już o tym napisane.
A jakie to są odmiany jabłoni. Bo jeśli to wrażliwa na parcha odmiana to trudno z tym walczyć i wymaga to sporo cierpliwości.
Ten rok jest wyjątkowy, duża wilgotność i wiele drzew jest zainfekowanych chorobami grzybowymi.
Pozdrawiam
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Post »

PiotrekBe pisze:Na pierwszych trzech zdjęciach widać parcha jabłoni. Poczytaj na forum, dużo jest już o tym napisane.
A jakie to są odmiany jabłoni. Bo jeśli to wrażliwa na parcha odmiana to trudno z tym walczyć i wymaga to sporo cierpliwości.
Ten rok jest wyjątkowy, duża wilgotność i wiele drzew jest zainfekowanych chorobami grzybowymi.
Pozdrawiam
Od lat borykam się z tym problemem... i zwykle to w sierpniu to drzewo wyglądało jakby był październik/listopad. W zeszłym roku miałem trochę lepiej bo pryskałem Scorem i było mniej niż w poprzednich latach... Co do odmiany to nie wiem bo to działka po mamie a owoców nie widziałem ze 5 lat a jak były to były małe i spadały wcześnie.... ale chciałbym wyprowadzić to drzewko.... tylko nie wiem ja często je pryskać...
Dzisiaj opryskiwałem je Scorem 250 ok.4ml/8-8,5l wody - czy mam to powtórzyć?
A co z 4-tym zdjęciem?
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Post »

Sam piszesz że od 5 lat nie owocuje + podatność na parcha wiec ja bym wyciął tak jak to robie z jedną odmianą u mnie.
Z tego co znalazłem to odmiane podatną na parcha trzeba ciągle opryskiwać więc nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie to żadna atrakcja w ogródku.

Ale jeżeli parch wystąpił w dużym nasileniu dopiero tego roku a w pozostałych latach było względnie to decyzja o usunięciu byłaby zależna od atrakcyjności owoców :)
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Post »

Widzisz.. ja staram się ją uratować bo jak ją wytnę to już nie będę miał drzewek na działce a trochę cienia się przydaje. Kilka lat temu posadziłem nową ale teraz odmiany są jakieś karłowate i po 7 latach sięga mi do klatki piersiowej a owoców także nie widziałem....
Potrzebuję drzewka owocowego, które w miarę szybko będzie drzewkiem...
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Post »

Karłowe bo może takie kupiłeś... zwróć uwage na podkładki na jakich są szczepione (jest to na paszporcie).
tu jest troche o oznaczeniach podkładek
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=115
http://www.sadowniczy.pl/Podkladki-jabl ... ol-27.html
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chore jabłonie - proszę o pomoc.

Post »

Space99 pisze:Karłowe bo może takie kupiłeś... zwróć uwage na podkładki na jakich są szczepione (jest to na paszporcie).
tu jest troche o oznaczeniach podkładek
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=115
http://www.sadowniczy.pl/Podkladki-jabl ... ol-27.html
No tak ale z tego co piszą to wynikało by, ze ja powinienem sadzić te karłowate bo gleby nie są specjalnie dobre - to warszawska Białołęka Dworska... ale co z tego skoro jabłka na tym drzewku (tym nowszym zasadzonym) nie widziałem albo widziałem kiedyś al miało wielkość śliwki.. i to wszytko przez 7 lat... a może więcej.... :(
Ja się na tym kompletnie nie znałem i w sklepie ogrodniczym powiedzieli, ze teraz wszystkie drzewka to takie karłowate...
Na tym nowszym raczej nie ma tych chorób.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”