Co to może być za odmiana gruszy?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Nie zapominam, tylko a] nie ma sprzętu b] ja jeszcze nigdy.. :D tego sama nie robiłam :D i chciałabym a boję się :D
tabazior
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 wrz 2011, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Witam. Czy może orientuje się ktoś w sprawie dawnej odmiany gruszy? Moja mama mówiła mi, że w jej dzieciństwie rosła koło
domu grusza o niedużych owocach, kolor skórki zielony, w środku miąższ czerwony? Czy zna ktoś taką odmianę, ewentualnie, czy istnieje możliwość kupna takiej odmiany? Pozdrawiam wszystkich i liczę na odpowiedź na forum lub na emaila: norberto77@gmail.com
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

"Verbelu" albo "Krwawka", albo ulęgałka co się zapatrzyła ;) Krvavka jest ponoć czeska[lub słowacka, głowy nie dam], a Verbelu w amerykańskich rejestrach funkcjonuje jako polska odmiana, przynajmniej tak wpisaną kiedyś znalazłam :> Ale jakoś w Polsce na dzień dzisiejszy słuch i ślad wszelki po niej zaginął;) Z nazwy z deka Francją trąci;) Blutbirne wskazana przez Rossynanta ma zdaje się parę innych odpowiedników w nazwie : Sommer Blutbirne, Sanguine, Sanguinola.. Z tym kupowaniem wcale tak fajne nie idzie, jak rok temu czy 2 pisałam do niemieckiej szkółki co to miała to na różnych podkładkach, to nawet mi nie odpowiedzieli:. A tak ładnie pisałam, po germańsku :<

Sanguinole (PI 277529) - Very similar or identical to 'Summer Blutbirne' (blood pear) from Germany, 'Rotkottig frau Ostergotland' (red flesh from Ostergotland) in Sweden, and 'Lubenicarka' (watermellon pear) from former Yugoslavia. This old pear is of consequence only on account of the color of its flesh. According to Claude Mollet, 1810, it was imported to France from Switzerland. It was known in Germany in 1500. Fruit: below medium or small, variable in form, turbinate- obtuse, or globular, bossed; skin rather thick and rough, green dotted with gray and red, sprinkled with streaks and patches of russet, and sometimes slightly carmined on the face exposed to the sun; flesh transparent, red, simi-fine, semi-breaking, juicy, saccharine, acidulous, more or less musky, agreeable; second sometimes third (Hedrick's rating) the flesh decomposing rapidly; August and September.
- U.P. Hedrick, 1921
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Exactly :D
synonimy: Krwawka, Sanguinole, Böhmishe rote Fleischbirn, Sommerblutbirne, etc...
:wit
tabazior
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 wrz 2011, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Dziękuję za odpowiedź - o tę odmianę mi chodziło, szkoda, że w Polsce nie można jej kupić. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Witam,

co to może byc za odmiana, dojrzewa właśnie teraz - owoc twardy, ale i kruchy - miąższ słodki z posmakiem goryczy, ale bardzo dobry. Jest to stara już grusza, dość wysoka na działce sąsiada :).
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Czy smak i twardość ma gruszka bezpośrednio zerwana z drzewa, czy po leżakowaniu? Na pierwszy rzut nieco przypomina moją tylko, że też nie wiem co mam.

Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Moje gruszki dojrzały. Zerwałem je 7 października, poleżały 1 tydzień i już nadają się do jedzenia. Dla mnie to nadal Gall Anonim. Zrobiłem fotki dojrzałych owoców, może to komuś podsunie pomysł na gatunek. Waga największych to 15 dkg. Czerwony kolorek widoczny w sierpniu zupełnie znikł, teraz główny kolor to miodowy (żona potwierdziła, bo w tej dziedzinie jestem lichy) i miejscami przebija żółty, żółto-zielony. W każdym gnieździe po 2 ziarnka, czy to norma?
Co do smaku - reweeelacyjny. To oczywiście żaden konkret, ale trudno mi wyróżnić coś charakterystycznego. Właśnie jedną nadgryzłem. Tradycyjny smak polskiej gruszki, soczysta, bez jakichkolwiek dziwnych (sztucznych,perfumowanych) posmaków czy zapachów. I bądź tu człowieku mądry.
Poprzednie 2 posty w tej sprawie są tu:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0&start=56



Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”