Czereśnia - choroby pnia

Drzewa owocowe
opica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 cze 2008, o 08:07
Lokalizacja: Kraków

Czereśnia - choroby pnia

Post »

Chciałam Was poprosić o radę, mam stary sad koło domu, w nim piękną czereśnie 20-letnią i rok temu pękła na pniu w dwóch miejscach, ranę zalewa żywicą ale w tym roku bardzo zmarniała i jeśli czegoś nie zrobię to za rok będzie po niej. Proszę o radę czy można jakoś te pęknięcia zamalować i jeśli to kiedy i jak mam to zrobić, z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kiedyś moja jabłoń po zimie miała odchodzącą korę, to mocno okręciłam ją kocykiem, obwiązałam, i po roku kora wróciła na swoje miejsce, i jabłoń dalej rośnie i owocuje. Nie wiem, czy czereśnia tak samo reaguje.
Waleria
opica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 cze 2008, o 08:07
Lokalizacja: Kraków

Post »

Tylko że tutaj nie odchodzi kora a są dwa bardzo duże pęknięcia jedno ma ok 70 cm a drugie 40 cm - pęknięcia są głębokie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ranę oczyść do zdrowej tkanki i zasmaruj pastą Funaben z dodatkiem Miedzianu. Tu trochę piszemy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 70&start=0
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=318&start=0
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

opica wklej zdjęcia drzewa z tymi pęknięciami. :D
opica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 cze 2008, o 08:07
Lokalizacja: Kraków

Post »

Tak wyglądają te rany, ta druga wygląda tak jakby dopiero miała się otworzyć.
Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Poczytaj co pisałem tutaj Pęknięta kora i zrób praktycznie identycznie, najpierw wyczyść szczotką rany, tą co ma się dopiero niby otworzyć odetnij delikatnie korę(zaznaczyłem na zdjęciu jak) a resztę zabiegów zrób podobnie jak opisałem w linku jaki podałem. Wklej zdjęcia po zabiegu.

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Lesok, oprócz tego forum, są i inne. Często zaglądam na portal sadowniczy i tamto forum, warto poczytać. Próbuj, może ktoś miał taki sam problem i Ci podpowie. Pozdr
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 760#385760
Dziupla miałaby większe szanse wyschnąć, gdyby była przewietrzana; ale nie to jest prostą drogą do utrzymania drzewa- procesu sie nie cofnie na tym etapie, można by go tylko spowolnić powstrzymując gnicie wnętrza.
Nie widzę drzewa, ale w wyobraźni dostrzegam trzy rzeczy do zrobienia:
-związać konary ze sobą, żeby się nie rozdarły http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... zwi%B1z%2A
-nie wycinać całego, ale skrócić, powiedzmy o 1/3 wysokości konar/-y
-zaszczepić na młodym dziczku tę starą, smaczną odmianę...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja czereśnia - odmłodzenie

Post »

Niedawno kupiłam działke a z nią zaniedbane drzewa.Mam chorą czereśnie i bardzo prosze o pomoc.Poczytałam inne wątki o czereśniach,zakupiłam pastę Funaben i Miedzian.Chciałabym ją prześwietlić tyle że nie wiem które gałęzie ciąć :roll: .I czy coś z niej jeszcze będzie?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze o jabłonce.Ktoś posadził ją za blisko czereśni i też nie wiem co z nią :oops:
Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Drzewa pestkowe można i nawet należy ciąc po oowcowaniu najlepiej w sierpniu. Twoją czereśnię trzeba odmłodzić. W tym celu należy w pierwszym roku poskracać o 1/3 - 2/3 długości połowę gałęzi. Za dwa lata drugą połowę. Cięcie trzeba wykonać tak aby korona pozostała symetryczna (stabilna).
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Mam trochę inny problem. Jakieś 20 lat temu wyłamała się jedna z dwóch głównych gałęzi czereśni. Drzewko miało iść pod topór, ale wybroniło się i do dziś daje doskonałe owoce (nie znam odmiany , ale z opisu pasuje do kordii). W miejscu po wyłamanej gałęzi powstała dziupla, kilkanaście lat temu chyba była zabetonowana przez mojego teścia, ale teraz widzę, że beton jakby się zassał w głąb i jest na nowo dziupla wielkości co najmniej pięści. W dziurze zbiera się woda i niedawno wydłubałam z niej dwie garście kompostu z dżdżownicami-pod kompostem był jakby beton. Czym to wypełnić, bo obawiam się, że jak zimą naleci tam woda i zamarznie to może rozsadzić pień.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”