Jakie odległości w podporach dla winogron?

Drzewa owocowe
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

A sadziliście sadzonki już skośnie do tego kierunku w którym będzie wygięte czy prosto potem odginając łozę która wyrośnie?
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Suzana , cięcie i utrzymanie formy Guyota z pniem pionowym niczym sie nie różni od formy Guyota z pniem skośnym ... Bo trzeba jednak doprecyzować ,ze sznur skośny to jednak więcej tzw. ogniw owoconośnych - tnie sie je raczej krotko ,a Guyota długo . Lub nawet bardzo długo ! Nie patrz na to jak gęsto są posadzone krzewy a na to ile jest latorośli na metr bieżący ... Dlatego niektóre odmiany tne nawet na 20 oczek , ale to nie znaczy że wszystkie zastaną ... Nieraz zostawie 4, a nieraz 8 , róznie to jest ... Po prostu pnie i łozy roczne zachodzą na siebie na dolnym drucie nawet i po 4 , nie być to problem ... Może i troche to wygląda z boku nieprzejrzyście , ale są rzeczy ważniejsze .np. to że najwięcej zapasów winorośl gromadzi właśnie w łozach rocznych , więc przycięcie długie z zostawieniem co 3-4 oczka jest bardzo korzystne . Oczywiście pozostawienie tak wielu "gałęzi " wymaga starannego usuwania wszystkich wilków z pnia , bo łatwo zrobić busz .@ Marcin , tak, dobrze jest przy sadzeniu zrobić to skośnie , nawet bardzo . Ale oprócz tego dobrze jest w miare wczesnie przygiąć szpikulcem tę łoze z ktorej będzie pień . Ważne też zostawić te pędy ktore idą w jedynie słusznym kierunku :wink:
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Czyli podsumowując co ile sadzić te winorośle przy tzw. sznurze skośnym (drut 50 cm nad ziemią). Zauważyłem czytając na internecie , że można sznur skośny prowadzić dwojako. Na dłuższym wieloletnim pniu, który się zostawia co roku i jest on cały przyginany do ziemi, lub na króciutkim pniu z kórego co roku mamy nową łozę (z pędu zastępczego a starą całą wycinamy).
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Marcin , jeśli klasyczny sznur skośny to rozstaw co najmniej 1-1,2m bo nie zmieścisz kilku węzłow owoconośnych . A jeśli pochylone Guyot z jedną łozą na owocowanie , to nawet 0,5 metra . Ten ostatni wariant , ktory podajesz to cięcie na głowe ... Powiem tak , najlepiej kup jakąś książke np. autorstwa Myśliwca , tam formy prowadzenia są bardzo dobrze omówione .Bo to musisz dokładnie zobaczyć o co chodzi , inaczej wychodzi galimatias -sam widzisz ze już mieszasz Guyot -sznur-głowa , to nic dobrego nie wyjdzie . Trzeba zobaczyć , i przemyśleć, a najlepiej zobaczyć u kogoś . Na razie bierz sie za sadzenie , bo czas ucieka :wink: . Jak tam posadzisz - bedzie dobrze . Na tworzenie form masz dużo czasu
openm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 lut 2010, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Witam.

rozważ jeszcze taką możliwość:
Dajesz tylko dwa skrajne słupki a najniższy drut, najbardziej obciążony podpierasz od spodu w dwóch miejscach.
Górne druty naciągasz śrubami rzymskimi.
Rozwiązanie to jest sprawdzone i daje taką korzyść, że w czasie wiosennych przymrozków bez kłopotów możesz wszystko okryć flizeliną. Flizelinę rozciągasz na drugim drucie.

Darek.
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Temat trochę zapomniany, jednak nie chce zakładać nowego wątku. Jeżeli napisałem w złym wątku, proszę o przeniesienie do odpowiedniego. Mianowicie posiadam 3 rzędy winorośli, każdy długi na 16m. W tym roku chciałbym zrobić porządne rusztowanie. Planuje dać 5 słupków, czuli w odstępie co 4m. Nie wiem czy te odstępy nie będą za długie. Następny problem pojawia się przy wyborze drutu. Myślałem nad drutem ocynkowanym ( 3mm. ) i tu kolejne pytanie: czy ten drut będzie odpowiedni, czy nie jest za cienki? Bardzo proszę o porady. Chciałbym zrobić to raz, a dobrze, abym na drugi rok nie musiał tego poprawić.
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Cztery metry to naprawdę mały rozstaw słupków przelotowych ja mam co 6 m drewniane słupki i spokojnie wytrzymują. Teraz wkopałem betonowe słupki też co 6 m do tego drut 2,2 mm do sadów, ale zwykły ocynk 3 mm też wystarczy.
regulamin!
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Też myślałem nad drewnianymi słupkami. Skrajne - 7x7cm., natomiast przelotowe 6x4. Może wytrzymają. Na jaką głębokość wkopujesz te słupki. Nie trzeba skrajnych zabetonować, aby nie przewracały się pod obciążeniem? Jaki masz rozstaw drutów i czy masz je puszczone pojedynczo, czy podwójnie? Niby proste rusztowanie, a tyle niewiadomych :?:
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Jak drewno, to akacja lub dąb. Sosna wytrzyma góra 4-5 lat.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Nawet jeśli je dobrze zakonserwuję? Drewno sosnowe mam "na stanie", natomiast dęba, czy akacje musiałbym kupić, a to już kolejne koszty.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Tam na marginesie to gdzie sie dostanie drewno akacji?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Mi też się wydawało, że dobrze zaizolowałem sosnę,w 3 roku jeden zastrzał już poleciał :( druty mam na wysokościach 70, 90, 120, 150, 180 pod guyota. Zdjęcia mam na blogu jak chcesz zobaczyć http://www.winnicakonrada.blogspot.com. Słupki 7x7 długo nie postoją a 6x4 to może sezon.
regulamin!
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Moglibyście wrzucić zdjęcia swoich konstrukcji?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”